محصول خود را ارزشمند تر جلوه دهید
به این نوشته رای دهید


ارزش سازی - آموزش بازاریابیمحصول خود را ارزشمند تر جلوه دهید


شاید فکر کنید همین که یک محصول عالی از نظر کیفیت ارائه می دهید کافیست تا در بازار موفق شوید ، اما تجربیات خلاف این را ثابت کرده است، داشتن یک محصول خوب لازمه ی موفقیت است. انتخاب محصول مناسب خود اصولی دارد که در مقاله ی دیگری به آن پرداخته شده. اما امروز قصد دارم روش هایی را توضیح دهم که به شما کمک می کند تا محصولی که ارائه می کنید در چشم مخاطب ارزش بالاتری پیدا کند و در نهایت راحت تر بتواند تصمیم خرید بگیرد و ارزش سازی برتری شما نسبت به رقبایتان خواهد بود.


راهکاری های ارزش سازی که در اینجا مطرح میکنیم ، به هیچ وجه در راستای فریب مشتری نیست بلکه روش های است تا مشتری محصول شما را بهتر بشناسد و ابهاماتش رفع شود با این کار مشتری هنگام خرید دچار تردید نمی شود و به راحتی می تواند تصمیم خرید بگیرد.


ارزش واقعی محصول شما توانایی رفع نیاز مشتری است و مشتری به راحتی می تواند متوجه این موضوع شود و از این جهت محصول شما مانند محصول سایر رقبا ارزشمند است. اما آنچه محصول شما را ارزشمند تر می کند داشتن آپشن ها و امکانات اضافی بیشتر نیست ، همانطور که بسیاری از وسایلی که در اختیار داریم قابلیت هایی دارند که ما هرگز ار آنها استفاده نکرده ایم. در حقیقت آنچه محصول شما را ارزشمند تر می کند یک فروشنده حرفه ای است که اصول فروشندگی حرفه ای را به خوبی می داند. یک فروشنده خوب محصولی که قصد فروش آن را دارد به خوبی می شناسد و در مورد ان محصول تحقیقات کاملی به عمل آورده است.  فروشنده حرفه ای با شناخت کاملی که از محصول دارد و شناختی که از نیاز مشتری پیدا می کند ، فقط بر روی قابلیت هایی از محصول تمرکز می کند که برای مشتری دارای ارزش است و هرگز با بیان لیست بلند بالایی از قابلیت هایی که برای مشتری مهم نیست ، وقت و حوصله مشتری را هدر نمی دهد.


در ادامه روش هایی را شرح خواهم داد که می توانید به سادگی از آنها استفاده نمایید تا در نهایت فروش بیشتری را تجربه کنید. پیاده سازی این روش ها هزینه کم و بازدهی بسیار بالایی برای کسب و کار شما خواهد داشت.

این مطلب را از دست ندهید :   اشتباهات رایج در بازاریابی

بازاریابی


از توضیح قابلیت های کم اهمیت بپرهیزید


شاید وسیله یا خدمتی که قصد معرفی آن را دارید دارای صد ها قابلیت متعدد باشد که فقط ده قابلیت آن وسیله برای مشتری جذاب باشد. زمانی که قصد معرفی یا پرزنت محصول خود را دارید ، بهتر است ابتدا به ساکن شروع به سخنرانی نکنید و قبل از شروع به توضیح در مورد محصول کمی با مشتری در مورد علت خرید یا انتخاب محصول صحبت کنید تا از نیاز های مشتری آگاه شوید. اگر قصد معرفی محصول خود را برای جمع چند نفره ای دارید قبل از شروع معرفی در مورد جمعت مخاطبانتان تحقیق کتید.


هنگامی که قصد توضیح دادن در مورد محصولتان را دارید ابتدا از قابلیت ها کلیدی سخن بگویید و سعی کنید طرف مقابل را خسته نکنید. خود را در موقعیت مشتری قرار دهید و با توجه به نیاز های مهم ترین قابلیت ها را ذکر کنید. برای بیان قابلیت های غیر ضروری تر سعی کنید به صورت تیتر وار قابلیت های با اهمیت کمتر را مرور کنید. با استفاده از تکنیک های مذاکره و زبان بدن و فیدبک های مشتری تصمیم بگیرید که آیا باید به توضیح این قابلیت ها ادامه دهید یا خیر. گاهی اوقات مشتری به ک قابلیت علاقه مند می شود و باید بیشتر در مورد آن توضیح دهید و گاهی نیز مشتری محصول شما را برای رفع نیاز خاصی تهیه می کند و نیازی به قابلیت های جانبی آن ندارد و برای او نیز این قابلیت ها هیچ اهمیتی ندارد بنابراین نباید وقت مشتری را با توضیح این قابلیت ها تلف کنید و او را خسته کنید.


بازاریابی


در مورد سهولت استفاده به مشتری توضیح دهید


در بسیاری از اوقات زمانی که محصولی را به مشتری معرفی می کنیم ، مشتری روش استفاده از محصول را به درستی نمی داند و فکر می کند استفاده از محصول به آسانی میسر نیست یا دلهره ای در مورد استفاده از خدمات ما دارد. بساری از فروشندگان کالا به دفترچه راهنمای محصول اتکا می کنند اما یک فروشنده خوب در هنگام معرفی محصول ، آسان ترین روش استفاده از محصول یا خدمات را به مشتری آموزش می دهد تا مشتری هیچ نگرانی از بابت روش استفاده از محصول نداشته باشد.

این مطلب را از دست ندهید :   ضرورت بازاریابی اینستاگرام برای کسب و کار ها

حتی اگر محصول و خدمات شما دارای دفترچه ای است که استفاده از آن را توضیح داده است ، به دفترچه اکتفا نکنید و به خوبی روش استفاده از محصول را توضیح دهید تا هیچ نگرانی نداشته باشد و بتواند با اطمینان تصمیم خرید خود را قطعی کند.


بازاریابی


اجازه بدهید مشتری محصول شما را تست کند


در اغلب کسب و کار ها ، تست محصول مشکلی برای محصول بوجود نمی آورد و در برخی کسب و کار ها میتوان قسمتی از محصول را برای تست خریداران در نظر گرفت. اگر نوع کسب و کار شما به گونه ای است که تست محصول آسیبی به محصول یا ضرری به سایر مشتریان وارد نمی کند ، می توانید به مشتری پیشنهاد دهید قبل از اینکه محصول را از شما خریداری کند، آن را به صورت کاملا رایگان تست کند تا از عملکرد آن مطمئن شود یا استفاده از آن را احساس کند. نمایشگاه های اتومبیلی که امکان سوار شدن به خودرو یا بعضا دور زدن با خودرو را برای مشتری فراهم می آورند فروش بیشتری دارند زیرا مشتری وقتی استفاده از محصول را تجربه می کند در اغلب اوقات تصمیم خرید قطعی را می گیرد ، این تکنیک در بسیاری از مغازه های فروش خشکبار ، ترشیجات و … نیز به کار گرفته می شود و فروش را به شکل قابل توجهی افزایش می دهد . پس این گزینه را به عنوان آخرین مرحله قبل از فروش پیاده سازی کنید باشید البته در صورتی که آسیبی به هیچ قسمتی از کسب و کارتان وارد نمی شود.


حتی اگر تست محصول مستقیما منجر به فروش نشود ، در دراز مدت بوسیله ی معرفی کسب و کار شما توسط افرادی که محصول شما را تست کرده اند ، فروش شما افزایش خواهد یافت.


بازاریابی


از مشتری بخواهید در مورد کار شما با دیگران صحبت کند 

این مطلب را از دست ندهید :   محتوای همیشه سبز چیست و چرا مهم است؟

شبکه های اجتماعی و معرفی توسط مشتری دو روش بسیار مناسب برای افزایش مشتریان هستند که در جای دیگر در مورد آن توضیح داده شده است، آنچه اکنون قصد دارم بگویم در حقیقت تمام این موارد را در بر می گیرد. شما در کسب و کارتان ارزشی خلق کرده اید و مشتریان شما افرادی بوده اند که معامله با شما را تجربه کرده اند اگر می خواهید ارزش کار خود را بالا ببرید به کمک مشتریان خود نیاز دارید. تمام ادعاهایی که شما می کنید نیاز به اثبات شدن و اعتبار سنجی دارد اما آنچه مشتری شما می گوید یک تجربه واقعی است که برای دیگران نقل می شود و افراد دیگر خیلی راحت تر ارزش کسب و کار شما را درک می کنند و به شما اعتماد می کنند.


شما باید به گونه ای برنامه ریزی کنید تا مشتریان شما ، در شبکه های اجتماعی ، در محل کار و هر مکان مرتبط دیگری از کسب و کار شما تعریف و تمجید کنند. اما تا زمانی که مشتریان شما این کار را انجام بدهند شما هم بیکار منشینید. شما می توانید از مشتریانتان بخواهید در مورد کسب و کار شما دست خطی بنویسند یا ویدیویی در مورد محصولات و خدمات شما ضبط کنند و برای شما ارسال کنند برای اینکه این کار را انجام دهند می توانید از عوامل انگیزاننده مانند کوپن تخفیف یا … استفاده نمایید. یا حتی می توانید خودتان دست به کار شوید و از مشتری یک ویدیو تهیه کنید و در ویدیو با مشتری در مورد کسب و کارتان صحبت کنید. در نهایت هم این ویدیو ها را در وب سایتتان ، شبکه های اجتماعی ، محل کسب و کارتان به نمایش بگذارید تا افرادی که به تازگی با کسب و کار شما آشنا می شوند از زبان سایر مشتریان تعریف کسب و کار شما را بشنوند.


به طور کلی زمانی که شما بتوانید یک کمپین موفق برای معرفی کسب و کارتان توسط مشتریان برگزار کنید ، به سرعت اعتبار کسب و کارتان رشد می کند و در نهایت میزان فروش شما افزایش خواهد یافت، پس سعی کنید این مورد را جدی بگیرید.

درباره نویسنده

محمدرضا حمیدی

من محمد رضا حمیدی، مدیر وب سایت بازاریابی دات نت هستم. بیش از 10 سال است که به کسب و کار های اینترنتی علاقه مند هستم. اولین کسب و کار اینترنتیم را سال 85 راه اندازی کردم، در این سالها تجربیات زیادی در مورد کسب و کار های اینترنتی کسب کردم. در کنار تجربیاتی که در این سالها به دست آورده ام، بیش از 5 سال است که به صورت حرفه ای مشغول مطالعه و یادگیری روش های جدید بازاریابی اینترنتی هستم. سال 94 تصمیم گرفتم تجربیات و دانشم را با علاقه مندان به اشتراک بگذارم و به دیگران کمک کنم تا راحت تر کسب و کار اینترنتیشان را شروع کنند، این شد که بازاریابی دات نت را شروع کردم ;)

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *