باید ها و نباید های ایمیل مارکتینگ
باید ها و نباید های ایمیل مارکتینگ ۵٫۰۰/۵ ۵
۵٫۰۰ / ۵ stars


باید ها و نباید های ایمیل مارکتینگباید ها و نباید های ایمیل مارکتینگ


زمانی که طرح یک کمپین ایمیل مارکتینگ را در ذهن دارید، نکات بسیار زیادی هستند که حتما باید به آنها فکر کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را رقم بزنید. از زمان بندی و تاریخ و ساعت ایمیل گرفته تا نوشتن عنوان جذاب و نوشتن متن ایمیل، همه و همه مواردی هستند که می توانند در نتیجه کار تاثیر اساسی داشته باشند.

ایمیل مارکتینگ از قدیمی ترین روش های بازاریابی اینترنتی محسوب می شود، از این رو در سال های گذشته بیشترین استفاده از ایمیل مارکتینگ برای افزایش فروش به عمل آمده است و همین امر منجر به افزایش حساسیت ها در این زمینه شده است. در حال حاضر بازدهی ایمیل مارکتینگ به دلیل کثرت شبکه های اجتماعی و استفاده فراگیر افراد از شبکه های اجتماعی و نرم افزار های پیام رسان بر روی موبایل، به شدت کاهش پیدا کرده است، اما این به معنی پایان ایمیل مارکتینگ نیست، هنوز هم میتوانید با رعایت نکاتی ساده با استفاده از ایمیل مارکتینگ فروش خود را افزایش دهید و به نظر نمی رسد این شیوه ی قدیمی بازاریابی اینترنتی بزودی کنار گذاشته شود.

در این مطلب به برخی کارهایی که باید برای اجرای یک کمپین موفق ایمیل مارکتینگ انجام دهید یا از انجام آن اجتناب کنید بیان شده است.

 

برای ایمیل مارکتینگ موفق باید این کار ها را انجام دهید

 

۱ ) از آمار ها استفاده کنید و A/B تست انجام دهید

سعی کنید همیشه از نتایج ایمیل مارکتینگ بازخورد بگیرید و به فکر بهبود وضعیت کمپین های ایمیل مارکتینگ بعدی باشید. با اهمیت دادن به داده های به دست آمده از کمپین های قبلی و آزمودن روش های مختلف از طریق A/B تست می توانید به وضعیت مطلوب تری برسید. سعی کنید برای همه کمپین های خود نرخ باز شدن ( Open Rate) ، نرخ بازگشت ( Bounce Rate )، نرخ کلیک ( Click Trough Rate )، نرخ لغو عضویت ( Unsubscribe Rate ) و نرخ انباکس شدن ( inbox placement Rate ) را به دقت بررسی کنید. در A/B تست های ایمیل مارکتینگ عموما تغییر در عنوان ایمیل ( Subject ) ، عکس ها و قالب ایمیل می تواند تغییرات چشمگیری در نتایج به وجود بیاورد. هرچه بتوانید اطلاعات بیشتری از کمپین های خود و A/B تست ها جمع آوری کنید، می توانید مزیت بیشتری در مقایسه به رقبا به دست آورید.

 

۲ ) لیست های طبقه بندی شده بسازید

سعی نکنید همیشه یک ایمیل ثابت را برای کلیه اعضای بانک ایمیلی خود ارسال کنید! این کار باعث می شود تا نتوانید نتیجه ای را که انتظار دارید به دست آورید. اگر بخواهید یک ایمیل ثابت برای همه ارسال کنید باید مطالبی کلی و عمومی در ایمیل خود بنویسید که برای همه اعضای بانک ایمیلی جذاب به نظر برسد و این کار در اغلب کسب و کار ها و در اکثر شرایط به سادگی امکان پذیر نیست. به جای این کار به شما پیشنهاد میکنم به جای داشتن یک یا دو لیست بزرگ ، چندین لیست کوچکتر ایجاد کنید و مشتریان را بر اساس نقاط اشتراک مهمشان در لیست های کوچک طبقه بندی کنید با این کار شما می توانید با توجه به خواسته های مشتریان مختلف مطالب متفاوتی را برای آنها ارسال کنید و با این شیوه ساده اغلب مشتریان ایمیل های شما را  کاملا مناسب خواسته هایشان می دانند و همیشه منتظر دریافت ایمیل های مفید شما هستند. با این روش هم نرخ باز شدن ایمیل هایتان افزایش خواهد یافت و هم بازدهی کمپین های ایمیل مارکتینگ شما فوق العاده افزایش خواهد یافت.

 

 

۳ ) نرخ بازگشت را همیشه تحت نظر داشته باشید

با اینکه در بند نخست گفته شد نرخ بازگشت یا Bounce Rate را در کنار بقیه آمار ها چک کنید اما به طور مجزا همیشه این نرخ را کنترل کنید. دلیلی که برای این کار وجود دارد این است که اگر Bounce Rate کمپین های شما از حد خاصی بالاتر برود، دامنه ی سایت شما به عنوان یک ارسال کننده ایمیل های ناخواسته شناخته می شود و مسائل جدی برای ایمیل مارکتینگ شما بوجود می آورد و می تواند باعث شود تا تعداد بسیار زیادی از ایمیل های شما به درستی در صندوق Inbox کاربران قرار نگیرد و آنها هرگز ایمیل شما را نخواهند دید! پس بهتر است این نرخ را همیشه تحت نظر داشته باشید و ایمیل های نادرست را از لیست خود خارج کنید.

 

 

۴ ) لغو اشتراک ساده و در دسترس

سعی کنید در ایمیل های ارسالیتان لینک لغو اشتراک یا به عبارتی Opt Out به سادگی توسط دریافت کنندگان قابل مشاهده و قابل استفاده باشد! بسیاری از افرادی که ایمیل مارکتینگ انجام می دهند سعی می کنند لینک لغو اشتراک را به گونه ای در جای خاصی از ایمیل قرار دهند که دریافت کننده به سادگی قادر به پیدا کردن آن نباشد اما این کار کاملا اشتباه است! اگر دریافت کننده احساس کند ایمیل های شما به او تحمیل می شوند و او خودش انتخاب نکرده است که ایمیل شما را دریافت کند، دریافت کنندگان به شما و برندتان اعتماد نمی کنند و در بسیاری از موراد بلافاصله پس از دریافت ایمیلتان و حتی بدون باز کردن ایمیل آن را پاک خواهند کرد. دلیل دیگر این است که زمانی که دریافت کننده احساس کند هر وقت که بخواهد می تواند انتخاب کند که ایمیل شما را دریافت نکند مدت بیشتری در لیست شما باقی می ماند و در بسیاری از مواقع خروج از لیست شما را به آینده موکول می کند اما اگر چنین احساسی نداشته باشد در بسیاری از موارد حتی با صرف وقت بیشتر روش خروج از لیست شما را پیدا می کند و از آن بدتر بسیاری از مواقع ایمیل های این چنین توسط دریافت کننده به عنوان SPAM نشانه گذاری می شوند!

با این حال اگر میخواهید نرخ خروج را کاهش دهید روش دیگری به شما معرفی خواهم کرد! اگر بند دوم را اجرا کرده باشید و لیست های طبقه بندی شده ای داشته باشید در صفحه لغو اشتراک می توانید به مشتری پیشنهاد دهید عضویتش را در موضوعاتی که به آنها علاقه مند نیست لغو کند و فقط ایمیل هایی در زمینه های مورد علاقه اش دریافت کند!

 

 

۵ ) دانش و مهارت خود را بروز نگه دارید

اگر میخواهید ایمیل مارکتینگ موفقی داشته باشید و این روند متوقف نشود بهترین راه این است که همیشه دانش و مهارت خود را با مطالعه مطالب این چنینی در مورد ایمیل مارکتینگ به روز نگه دارید تا همواره بتوانید نتایج به دست آمده را بهبود ببخشید.

 
این مطلب را از دست ندهید :   6 قانون ابدی لاکچری مارکتینگ موفق

کمپین ناموفق ایمیل مارکتینگ


 

برای ایمیل مارکتینگ موفق نباید این کار ها را انجام دهید

 

۱ ) کاربران موبایل را فراموش کنید!

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که اغلب افراد در طراحی ایمیل برای کمپین های ایمیل مارکتینگ مرتکب می شوند عدم در نظر گرفتن کاربران گوشی های موبایل است.  اگر ایمیل های خود را فقط برای کامپیوتر های رومیزی و لپ تاپ ها طراحی می کنید، تعداد زیادی از مخاطبانتان را از دست می دهید. یک سوم بازاریاب های ایمیلی معتقدند عموما بیش از ۵۰ درصد مواقع ایمیل های ارسالی آنها بر روی گوشی های موبایل باز می شود و اگر شما چنین نکته ای را در طراحی ایمیل خود در نظر نگیرید به سرعت مخاطبان خود را از دست می دهید. برای این که ایمیل های شما به سادگی بر روی انواع دستگاه ها از موبایل ها گرفته تا تبلت و لپ تاپ قابل استفاده باشد باید از طراحی واکنش گرا یا Responsive برای قالب ایمیل خود استفاده کنید. تحقیقات نشان می دهند استفاده از طراحی واکنش گرا در ایمیل نرخ کلیک را تا ۱۳۰ درصد افزایش می دهد!

 

 

۲ ) قوانین اسپم را زیر پا بگذارید

شاید سالها پیش میتوانستید برای میلیون ها نفر ایمیل ارسال کنید و فروش داشته باشید، اما امروز شرایط متفاوت است. اگر میخواهید ایمیل مارکتینگ موفقی داشته باشید، باید قوانین مرتبط با اسپم را رعایت کنید. بسیاری از سرویس های ارائه دهنده خدمات ایمیل مانند mailchimp و mailerlite کنترل هایی برای رعایت حداقل قوانین اسپم در نظر گرفته اند. داشتن آدرس در ایمیل و قراردادن لینک لغو اشتراک بخشی از قوانین اسپم هستند. انتخاب عنوان های فریبنده پر تکرار و استفاده از کلمات مشکوک در ایمیل نیز می تواند باعث اسپم شدن ایمیل های شما شود.

 

 

۳ ) لیست ایمیل بخرید

خریدن لیست های ایمیل یا جمع کردن ایمیل با خزنده هایی که صفحات وب را شخم می زنند از راه های مهیج برای ایجاد یک بانک ایمیلی بزرگ است. شما می توانید به این شکل در مدت بسیار کوتاهی صاحب یک لیست چند میلیون ایمیلی شوید! اما متاسفانه نتیچه ی جالبی نخواهید گرفت. در بند دوم ب این نکته اشاره کردم که برای ایمیل مارکتینگ موفق باید ایمیل های مرتبط با علایق برای اعضای لیست هایتان ارسال کنید اما وقتی هیچ شناختی از مخاطب ندارید چطور می توانید ایمیل های مرتبط بفرستید؟ ایمیل مارکتینگ تنها زمانی موثر خواهد بود که شما مطالبی مفید و مرتبط را برای افرادی ارسال کنید که برند شما را بشناسند و خودشان به شما این اجازه را داده باشند که برای آنها ایمیل بفرستید و هر زمان که بخواهند بتوانند از لیست شما خارج شوند. پس بهتر است به جای خریدن لیست های ایمیل نامربوط کمپینی طراحی کنید تا افراد خودشان ایمیلشان را در اختیار شما بگذارند و همیشه منتظر دریافت ایمیل های شما باشند.

 

 

 

۴ ) محتوا را نادیده بگیرید

وقتی قصد ارسال یک کمپین ایمیل مارکتینگ را دارید معمولا آن قدر جذب برنامه ریزی کمپین ، طبقه بندی لیست بندی ها ، قالب ایمیل و مسائل این چنینی می شوید که محتوا را به عنوان یک بخش کوچک در نظر میگیرید. اما در حقیقت در کمپین های ایمیل مارکتینگ و خبر نامه ها موفق، محتوا از بخش های اساسی کمپین در نظر گرفته میشود. برای موفقی سعی کنید همیشه بر تولید محتوای ارزشمند و مفید برای اعضای لیست خود تمرکز داشته باشید.

 

 

۵ ) قبل از ارسال ایمیلتان را تست نکنید

دریافت کنندگان ایمیل را چطور می بینند؟ آیا ایمیل بر روی موبایل و تبلت به درستی قابل مشاهده است؟ آیا عنوان ایمیل و فرستنده به درستی مشخص شده است و همان طور که میخواستید نمایش داده می شود؟ آیا اشتباهات تایپی در متن ایمیل نداریم؟ آیا لینک های موجود در ایمیل به درستی کار میکنند؟ آیا عکس های درون ایمیل به درستی نمایش داده می شوند؟ این ها مواردی هستند که حتما باید قبل از ارسال ایمیل چک کنید. بهتر است علاوه بر خودتان از چند نفر دیگر نیز برای چک کردن ایمیل کمک بگیرید. این موارد را می توانید با ارسال ایمیل های Test در هنگام طراحی کمپین چک کنید. سعی کنید قبل از اینکه ایمیل خود را برای لیست ارسال کنید اطمنان نسبی از درست بودن همه چیز به دست آورید تا اعتبارتان نزد مخاطب خدشه دار نشود.

 

درباره نویسنده

محمدرضا حمیدی

من محمد رضا حمیدی، مدیر وب سایت بازاریابی دات نت هستم. بیش از 10 سال است که به کسب و کار های اینترنتی علاقه مند هستم. اولین کسب و کار اینترنتیم را سال 85 راه اندازی کردم، در این سالها تجربیات زیادی در مورد کسب و کار های اینترنتی کسب کردم. در کنار تجربیاتی که در این سالها به دست آورده ام، بیش از 5 سال است که به صورت حرفه ای مشغول مطالعه و یادگیری روش های جدید بازاریابی اینترنتی هستم. سال 94 تصمیم گرفتم تجربیات و دانشم را با علاقه مندان به اشتراک بگذارم و به دیگران کمک کنم تا راحت تر کسب و کار اینترنتیشان را شروع کنند، این شد که بازاریابی دات نت را شروع کردم ;)

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *