نرخ تبدیل چیست و چرا باید آن را افزایش داد؟
نرخ تبدیل چیست و چرا باید آن را افزایش داد؟ ۵٫۰۰/۵ ۲
۵٫۰۰ / ۵ stars


نرخ تبدیل یا Conversion Rate یک واژه عمومی و کلی در بازاریابی است. نرخ تبدیل به طور کلی به معنای درصد افرادی است که کار خواسته شده در فرآیند بازاریابی را انجام می دهند. به فرض مثال در یک برنامه تبلیغاتی شما یک پیام بازاریابی را به ۱۰۰۰ نفر نمایش می دهید و انتظار دارید افراد محصول شما را بخرند در نهایت ۵۰ نفر محصول شما را میخرند، در این حالت نرخ تبدیل شما برای هدف خرید محصول برابر است با ۱۰۰۰ / ۵۰ که برابر است با ۵ درصد.

 

اما نرخ تبدیل در بازاریابی اینترنتی چیست ؟


در این مطلب قصد دارم به طور تخصصی در مورد نرخ تبدیل در بازاریابی اینترنتی صحبت کنم. بسیاری از افراد فکر میکنند نرخ تبدیل یک سایت صرفا به معنی نسبت تعداد خریداران آن سایت به تعداد بازدیدکنندگان است اما چنین برداشتی یک سوء تفاهم واضح در مورد نرخ تبدیل یا CR است. مفهوم نرخ تبدیل می تواند از سایتی به سایت دیگر یا در زمانی نسبت به زمان دیگر متفاوت باشد. همچنین نرخ تبدیل در یک سایت می تواند با توجه به برنامه های بازاریابی متعدد مفاهیم مختلفی پیدا کند.

 

هدف شما در بازاریابی اینترنتی ممکن است فروش محصول، ثبت نام اعضا، ساختن لیست ایمیل، دانلود یک فایل، عضویت در خبرنامه و یا حتی مشاهده یک قسمت خاص از صفحه وب سایتتان باشد! بنابراین نرخ تبدیل یا Conversion Rate فقط به فروش محصول محدود نمی شود اما رایج ترین استفاده از CR در زمینه فروش است که در حقیقت اصلی ترین و کلی ترین معیار سود آوری یک وب سایت است.

 

تصویر زیر کمک می کند تا مفهوم نرخ تبدیل فروش وب سایت را بهتر درک کنیم. همان طور که میبینید بازدید کنندگان سایت از روش های مختلف وارد قیف فروشی که طراحی کرده ایم می شوند و در نهایت از انتهای قیف فروش تعدادی خریدار خارج می شود، هرچه نسبت خروجی به ورودی نسبت بزرگتری باشد، قیف فروشی که طراحی کرده ایم کارآمد تر است.

 

نرخ تبدیل سایت چیست؟
این مطلب را از دست ندهید :   ایمیل مارکتینگ چیست؟

نرخ تبدیل برای تحلیل چه پارامتر هایی کاربرد دارد؟


همانطور که گفتم نرخ تبدیل فقط به فروش محدود نمی شود. نرخ تبدیل برای تحلیل کلیه شاخص های کلیدی عملکرد یک کسب و کار می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. شاخص های کلیدی عملکرد یا KPI یا Key Performance Indicators به پارامتر های گفته می شوند که در کسب و کار ما نقش اساسی ایفا می کنند و حتما باید همیشه به دقت بررسی و تحلیل شوند و سعی شود تا به بهترین حالت ممکن برسند.

برخی از KPI هایی که میتوان برای یک کسب و کار اینترنتی در نظر گرفت :

 

  • نرخ خرید بازدیدکنندگان از  سایت اگر هدف شما کسب درآمد از طریق فروش است.

  • ثبت نام بازدیدکنندگان

  • عضویت در خبرنامه

  • دانلود یک فایل یا قبول یک پیشنهاد راگان یا خیلی ارزان که مشتری را وارد قیف فروش می کند

  • ارتقا سطح کاربری

  • استفاده از یک خدمات یا قابلیت خاص کسب و کار شما

  • نرخ بازگشت کاربران به وب سایت

  • نرخ خروج کاربران از وب سایت

  • مدت زمان حضور کاربر در وب سایت


 

یک سوء تفاهم دیگر که در مورد نرخ تبدیل وجود دارد نگاه کیفی به این موضوع است. بسیاری از کسب و کار ها اهداف خود را دقیق مشخص نمی کنند و زمانی که یک پارامتر رشد می کند فکر می کنند نرخ تبدیل رشد کرده در حالی که بدون تعریف دقیق هدف به صورت کمی اظهار نظر در مورد نرخ تبدیل می تواند باعث خطا شود. نرخ تبدیل باید به صورت عددی و دقیق قابل محاسبه باشد و بعد از محاسبه می توان آن را مقایسه و در مورد آن اظهار نظر کرد.

 

نرخ تبدیل های کلی مانند نرخ تبدیل خرید از سایت می توانند در برگیرنده دهها نرخ تبدیل جزئی تر باشند که به این نرخ تبدیل های جزئی Micro Conversion Rate گفته می شود و با خرد کردن مسائل کلی به مسائل کوچکتر و استفاده از نرخ تبدیل های میکرو میتوان قسمت های مختلف فرآیند را آنالیز کرد و اشکالات را شناسایی کرد.

 
این مطلب را از دست ندهید :   5 نکته موثر در تبلیغ نویسی وب

چرا نرخ تبدیل برایمان مهم است؟


اگر شما هم به تازگی کسب و کار اینترنتی خود را راه اندازی کرده اید ممکن است برایتان اینکه بدانید هر روز چقدر فروش داشته اید و چه مبلغی فروخته اید برایتان جالب باشد اما اگر میخواهید بهترین نتایج را کسب کنید باید از نرخ تبدیل در کنار آمار عددی استفاده کنید. فرض کنید امروز سفارشات ماه قبل شما ۵۰ عدد و سفارشات ماه جاری شما ۸۰ عدد باشد. حتما جذاب است که توانسته اید ۳۰ سفارش بیشتر جذب کنید اما یک بازاریاب حرفه ای هیچ وقت اهمیت نرخ ها را نادیده نمیگیرد. ممکن است سایت شما در ماه قبل ۱۰۰۰ بازدید کننده داشته و در ماه جاری تعداد بازدیدکنندگانتان به ۲۰۰۰ بازدید کننده رسیده باشد، این یعنی نرخ تبدیل شما در ماه قبل ۵ درصد بوده است و در ماه جاری به ۴ درصد افت پیدا کرده است!

 

اگر قصد دارید همیشه و به صورت مستمر کسب و کارتان رشد کند شما باید به طور مستمر نرخ تبدیل های مختلف را بررسی و تحلیل  کنید تا بتوانید بهترین نتایج را کسب کنید. با تحلیل نرخ تبدیل ها میتوانید موثر ترین اقدامات را برای توسعه کسب و کارتان شناسایی کنید و عوامل نامطلوب را کمتر و کمتر کنید.

 

در حقیقت ما نرخ تبدیل ها را تحلیل می کنیم تا بتوانیم نرخ تبدیل ها را بهینه سازی کنیم که به اینکار بهینه سازی نرخ تبدیل یا Conversion Rate Optimization یا CRO گفته می شود. اگر کسب و کار شما امروز درآمدی دارد می توانید با بهینه سازی نرخ تبدیل درآمدتان را در چندین مرحله افزایش دهید بدون اینکه نیاز باشد محصول یا تبلیغ جدیدی برای افزایش درآمدتان ایجاد کنید. مباحثی مانند تبلیغ نویسی و بهبود تجربه کاربری یا User Experience Improvement از کاربردی ترین روش های افزایش نرخ تبدیل وب سایت است. گاهی اوقات یک تغییر ساده در یک قسمت از وب سایتتان می تواند بیش از ۱۰% فروشتان را افزایش دهد.

 

 
این مطلب را از دست ندهید :   بهینه سازی نرخ تبدیل چیست ؟

بهترین نرخ تبدیل کدام است؟


شاید شما بپرسید بهترین نرخ تبدیل چه عددی است؟ در واقع نمی توان پاسخ یکسانی برای این سوال در نظر گرفت زیرا در کسب و کار های مختلف و در KPI های مختلف نرخ تبدیل ایده آل کاملا متفاوت است. ممکن است زمانی شما قصد داشته باشید نرخ تبدیل ورودی های گوگل را ارتقا دهید، در این حالت باید بدانید در آن کلمه کلیدی چه مقدار رقابت وجود دارد و چه تعداد جستجو در مورد آن کلمه صورت می گیرد ممکن است یک کلمه کلیدی با نرخ تبدیل ۱۰ درصد ماهانه ۵۰۰ ورودی برای وب سایت شما جذب کند و یک کلمه کلیدی با نرخ تبدیل ۴۰ درصد ماهانه ۵۰ ورودی برای سایت شما ایجاد کند، مهمترین نکته این است که شما باید برای بهبود هردو نرخ تبدیل تلاش کنید اما شاید بتوانید در مدت یک ماه یکی را ۲ درصد افزایش دهید و یکی را ۲۰ درصد. بنابراین اولویت و اهمیت بر اساس مقدار نرخ تبدیل ها تعیین نمی شود بلکه بر اساس نقش آنها در موفقیت کسب و کارمان باید آنها را اولویت بندی کنیم.

 

 

بهبود نرخ تبدیل با تبلیغ نویسی


یکی از روش های ساده برای بهبود نرخ تبدیل در قسمت های مختلف وب سایت، تبلیغ نویسی است. تبلیغ نویسی مهارتی است که هر وبمستری می تواند با استفاده از آن کاری کند که کاربران تمایل بیشتری برای انجام عمل مورد نظر داشته باشند و در نهایت نرخ تبدیل افزایش یابد. بسیاری از اوقات یک عنوان بد باعث می شود تا کاربر اصلا به بقیه موضوع توجه نکند و می توان با تکنیک های ساده ی تبلیغ نویسی نرخ تبدیل را بهبود بخشید.

 

اگر علاقه مند هستید با ۴ واژه طلایی که می توانند نرخ تبدیل وب سایتتان را افزایش دهید آشنا شوید می توانید ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید و پی دی اف ۴ کلمه جادویی در تبلیغ نویسی را دانلود کنید.

 


 

درباره نویسنده

محمدرضا حمیدی

من محمد رضا حمیدی، مدیر وب سایت بازاریابی دات نت هستم. بیش از 10 سال است که به کسب و کار های اینترنتی علاقه مند هستم. اولین کسب و کار اینترنتیم را سال 85 راه اندازی کردم، در این سالها تجربیات زیادی در مورد کسب و کار های اینترنتی کسب کردم. در کنار تجربیاتی که در این سالها به دست آورده ام، بیش از 5 سال است که به صورت حرفه ای مشغول مطالعه و یادگیری روش های جدید بازاریابی اینترنتی هستم. سال 94 تصمیم گرفتم تجربیات و دانشم را با علاقه مندان به اشتراک بگذارم و به دیگران کمک کنم تا راحت تر کسب و کار اینترنتیشان را شروع کنند، این شد که بازاریابی دات نت را شروع کردم ;)

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *