لینک بیلدینگ چیست ؟
لینک بیلدینگ چیست ؟ ۵٫۰۰/۵ ۴
۵٫۰۰ / ۵ stars


لینک بیلدینگ ( Link Building ) یکی از مهمترین پارامتر ها در سئو ( SEO ) است که استفاده درست از آن باعث می شود تا سایت شما در موتور های جستجو وضعیت بهتری داشته باشد. لینک ها در اینترنت در حقیقت مسیر هایی هستند که کاربران را از یک صفحه به صفحه دیگری هدایت می کنند. بدون لینک ها تصور وب ممکن نیست. فرض کنید لازم بود آدرس تمام صفحات یک سایت را حفظ می کردیم تا می توانستیم به آن دسترسی پیدا کنیم. در حقیقت این لینک ها بودند که وب را پدید آوردند و از همان ابتدا موتور های جستجو مانند گوگل از لینک ها برای پیدا کردن صفحات مختلف استفاده می کردند. گوگل در الگوریتم های اولیه اش از تعداد لینک ها برای رنکینگ سایت ها استفاده می نمود و یکی از راه هایی که شما می توانستید وضعیت وب سایتتان را بهبود ببخشید دریافت لینک از سایت هایی بود که قبلا رنک بالایی دریافت کرده بودند. در پاسخ به این سوال که  لینک بیلدینگ چیست میتوان گفت: “لینک بلیدینگ فرآیند افزایش کمیت و کیفیت لینک های منتهی به صفحات سایت است”.

 

منطقی پشت این الگوریتم این بود که سایت ها و مطالب خوب بر روی وب از سایر سایت ها لینک های زیادی دریافت می کنند و این نشانه جذابیت و محبوبیت یک مطلب یا یک وب سایت است. و از سوی دیگر سایت های معتبر به سایت های معتبر دیگر لینک می دهند و با یکدیگر تبادل لینک انجام می دهند. و این تفکر کاملا منطقی بود قبل از اینکه برای تصاحب جایگاه در موتور های جستجو رقابت بوجود بیاید! اما با توسعه اینترنت و تبدیل شدن اینترنت و موتور های جستجو به یکی از ابزار های کلیدی کسب درآمد، رقابت های  ناسالم برای تصاحب جایگاه اول گوگل شروع شد! بسیاری از سایت ها با این روش رنک های جعلی به دست می آوردند و از سوی دیگر بسیاری از سایت ها اقدام به خرید و فروش بک لینک می کردند و گوگل را فریب می دادند، این شد که گوگل با ارائه آپدیت های متعدد سعی کرد نقش لینک ها را در رنکینگ هر روز کمرنگ تر کند.

 

لینک بیلدینگ چیست

 
این مطلب را از دست ندهید :   اصول موفقیت در بازاریابی تلفنی

لینک بیلدینگ چرا جز مهم ترین وظایف یک وبمستر است؟


امروزه گوگل از روش های پیشرفته هوش مصنوعی برای رنکینگ صفحات وب سایت ها استفاده می کند و بسیار پیچیده تر و هوشمند تر از سالهای قبل شده است. چند خط قبل به شما گفتم گوگل به علت سوءاستفاده هایی که از لینک بیلدینگ صورت می گرفت تصمیم گرفت تا این پارامتر را بسیار کمرنگ کند. پس چرا هنوز وبمستر ها به دنبال ساخت لینک برای وب سایتشان هستند؟ امروزه برخی افراد اعتقاد دارند لینک بیلدینگ هیچ تاثیری در سئو ندارد.

 

همانطور که قبلا به شما گفتم، در نظر گرفتن لینک ها به عنوان یکی از پارامتر های رتبه بندی توسط گوگل کاری منطقی بود. اما روش های کلاه سیاه سئو باعث شد تا ضعف این الگوریتم مشخص شود. در حال حاضر گوگل از هوش مصنوعی به عنوان بخش اصلی سیستم رنکینگش استفاده می کند. این سیستم، میتواند سایت هایی که قصد دارند از روش های کلاه سیاه استفاده کنند را به سادگی تشخیص دهد و این سایت ها را جریمه کند. بنابراین امروزه درصد بالایی از لینک بیلدینگ های غیر اصولی باعث جریمه شدن سایت ها و نهایتا حذف سایت های متخلف از نتایج جستجو می شود.

 

اما طبق آنچه کارشناسان گوگل می گویند و طبق تجربیات به دست آمده، لینک بیلدینگ هنور یکی از فعالیت های اساسی برای رقابت با رقبا در حوزه سئو است. مت کاتز مدیر سابق بخش مبارزه با اسپم گوگل بعد از ارائه الگوریتم های ضد اسپم در پاسخ به یکی از سوالات کاربران در مورد اهمین لینک بیلدینگ بیان کرد، از نظر گوگل لینک هایی که سایت شما دریافت می کنند مانند رای هستند، هرچه تعداد آرای شما بیشتر باشد شانس شما برای موفقیت بیشتر می شود!
این مطلب را از دست ندهید :   بازاریابی اینترنتی برای فروشگاه ها


لینک بیلدینگ یکی از ۳ فاکتور اساسی رنکینگ گوگل


 

هرچند الگوریتم هایی که گوگل استفاده می کند همواره پیچیده، مرموز و محرمانه باقی می مانند اما در جدیدترین اطلاعات بدست آمده از یکی از مصاحبه های آقای Andrey Lipattsev استراتژیست ارشد کیفیت جستجوی موتور جستجوی گوگل در سال ۲۰۱۶، مشخص شده است که گوگل از ۳ فاکتور اساسی برای رنکینگ استفاده می کند که به شرح زیر است.

 

  1. محتوا

  2. لینک ها

  3. Rank Brain


 

محتوا : تکلیف محتوا که مشخص است. اگر تولید محتوا نداشته باشید هرگز نمی توانید در مقابل رقبا جایگاه برتر و مستحکمی پیدا کنید. به عبارتی محتوا زیرساخت بقیه کارهای سئویی است که شما میخواهید انجام دهید. محتوا امروز قدرتمند تر از هر زمان دیگری در سئو نقش ایفا می کند و تا حد زیادی بر دو پارامتر دیگر نیز تاثیر می گذارد. اگر علاقه مند هستید در مورد بازاریابی محتوا بیشتر بدانید اینجا کلیک کنید.

 

لینک ها : به نظر می رسد لینک سازی در مقایسه با گذشته کم اهمیت تر از همیشه است، اما اینطور نیست در حقیقت الگوریتم های جدید و هوشمندانه گوگل باعث شده اند تا لینک های کم ارزش، خریدنی و نامرتبط بی تاثیر و یا حتی دارای تاثیر منفی شوند اما همان اندازه که لینک های بی کیفیت می توانند مخرب باشند، لینک های با کیفیت می توانند امتیاز مثبت برای سایت شما ایجاد کنند. در حقیقت بر خلاف گذشته که گوگل فقط تعداد لینک های دریافتی شما و پیج رنک لینک دهنده و پارامتر های این چنین را برای رنکینگ مورد نظر قرار می داد، امروز لینک های شما را تا حد زیادی تحلیل می کند و آنها را به صورت کیفی ارزیابی می کند. در حقیقت در گذشته کمیت لینک ها بیشتر اهمیت داشت در حالی که امروزه کیفیت لینک ها بسیار بیشتر از کمیت آنهاست.

 

Rank Brain: سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی گوگل که بر اساس پارامتر های بسیار زیادی نتایج جستجو را رتبه بندی می کند، این سیستم توانایی تولید رتبه بندی منحصر به فرد برای کاربران گوگل را دارد و این نشان دهنده این است که این سیستم از پارامتر های بسیار زیادی برای رنکینگ نتایج استفاده می کند اما آنچه بیشترین اهمیت را در نتیجه کلی ایفا می کند، محتوا و لینک بیلدینگ هستند که در واقع از ملاک های اصلی این الگوریتم محسوب می شوند

 

 

امیدوارم با مطالعه این مطلب متوجه شده باشید لینک بیلدینگ چیست و چرا برای وبمستر ها مهم است.

 
این مطلب را از دست ندهید :   اشتباهات رایج در بازاریابی

از اینکه با ارائه ی نظراتتان ما را در تولید محتوای بهتر یاری می کنید از شما سپاسگزارم.

درباره نویسنده

محمدرضا حمیدی

من محمد رضا حمیدی، مدیر وب سایت بازاریابی دات نت هستم. بیش از 10 سال است که به کسب و کار های اینترنتی علاقه مند هستم. اولین کسب و کار اینترنتیم را سال 85 راه اندازی کردم، در این سالها تجربیات زیادی در مورد کسب و کار های اینترنتی کسب کردم. در کنار تجربیاتی که در این سالها به دست آورده ام، بیش از 5 سال است که به صورت حرفه ای مشغول مطالعه و یادگیری روش های جدید بازاریابی اینترنتی هستم. سال 94 تصمیم گرفتم تجربیات و دانشم را با علاقه مندان به اشتراک بگذارم و به دیگران کمک کنم تا راحت تر کسب و کار اینترنتیشان را شروع کنند، این شد که بازاریابی دات نت را شروع کردم ;)

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *