بازاریابی چریکی چیست؟
بازاریابی چریکی چیست؟ ۵٫۰۰/۵ ۲
۵٫۰۰ / ۵ stars


واژه بازاریابی چریکی ( Guerrilla Marketing) یا بازاریابی پارتیزانی، هر کسی را به فکر جنگ و درگیری می اندازد و اغلب افراد زمانی که برای اولین بار این واژه را می شنوند، نمی توانند بگویند منظور از بازاریابی چریکی چیست. اما بازاریابی چریکی هیچ ارتباطی به جنگ و درگیری ندارد. بازاریابی چریکی یک استراتژی بازاریابی است که بر روش های نامتعارف و کم هزینه برای دریافت بهترین نتیجه تمرکز دارد.

 

بازاریابی چریکی از کجا بوجود آمد؟

نخستین بار آقای جی کنراد لوینسون در سال ۱۹۸۴ در کتاب بازاریابی چریکی از این واژه استفاده کرد. علت این نام گذاری استفاده از تاکتیک های جنگ چریکی در ایننوع بازاریابی است.

زمانی که یکی از طرفین درگیر در جنگ از نظر سلاح، تجهیزات و نفرات توان مقابله نداشته باشد معمولا به روش های پارتیزانی روی می آورد و سعی میکند نتیجه را به نفع خودش تغییر دهد. خلاقیت، ابتکار عمل و چابکی از ویژگی های بارز چریک هاست. در جنگ، چریک ها سعی می کنند با کمترین امکانات، هزینه و تلفات دشمن را غافلگیر کنند و از غافلگیری برای ضربه زدن به دشمن استفاده می کنند.بازاریابی چریکی هم از همان تاکتیک های جنگ چریکی مانند کمین، شبیخون، خرابکاری و سایر روش های مبتنی بر غافل گیری در دنیای بازاریابی استفاده می کند.

 

بازاریابی چریکی
بازاریابی چریکی چه کمکی به ما میکند؟


ممکن است شما کسب و کار کوچکی راه اندازی کرده باشید و برای تبلیغات و معرفی کسب و کارتان به اندازی کافی بودجه تبلیغاتی در اختیار نداشته باشید تا بتوانید با شیوه های مرسوم با رقبا رقابت کنید. در این شرایط تاکتیک های بازاریابی چریکی به شما کمک می کند تا ابتکار عمل را در دست بگیرید و بخش قابل توجهی از علاقه مندان را به محصول خودتان علاقه مند کنید. با این روش ها میتوانید با هزینه بسیار کمتری به نسبت رقبا در بازار نفوذ کنید. البته شرکت های بزرگ هم از بازاریابی چریکی برای شگفت زده کردن مشتریان استفاده می کنند. اما کسب و کار های کوچک بیشتر بر این روش بازاریابی تمرکز می کنند چون به نسبت هزینه ای که می پردازند نتایج فوق العاده ای کسب می کنند.
این مطلب را از دست ندهید :   روش های پاسخ به اعتراضات مشتریان


 

تمرکز بر مشتری


شما میتوانید با استفاده از بازاریابی پارتیزانی از روش های نا متعارف استفاده کنید تا دقیقا در جایی که مشتری انتظارش را ندارد شگفت زده اش کنید و توجه اش را به خودتان جلب کنید. در تبلیغات معمولی معمولا تمرکز بر روی محصول است و تنها کاری که انجام می شود اطلاع رسانی است اما در بازاریابی پارتیزانی این مشتری است که دوست دارد بداند این حرکت جالب را چه کسی انجام داده است و محصول یا برند شما کمرنگ ترین قسمت تبلیغ است در حالی که همه آن را می بینند.

 

نمونه های بازاریابی چریکی


شما می توانید نمونه های زیادی از کمپین های بازاریابی چریکی را در اطراف خودتان مشاهده کنید. به عنوان مثال یکی از کمپین های جالبی که اخیرا توجهم را جلب کرد، کمپین تبلیغات بیلبوردی شرکت درخواست خودروی اینترنتی تپ سی بود. در زیر می توانید تصویر بیلبورد تبلیغاتی این شرکت را در فاصله تقریبا دو هفته مشاهده کنید.

 

 

بازاریابی چریکی تپ سی


 

 

این شرکت در ابتدا بیلبورد هایی را در سطح شهر نصب کرد که بدون اینکه تبلیغ تپ سی روی آن به چشم بخورد ذهن مخاطب را درگیر می نمود. جملاتی مانند به تعدادی یابنده / داننده / خواننده / کاهنده و … نیازمندیم. پس از اینکه توجه افراد به این تبلیغات جلب شد بنر های جدیدی جایگزین شد که در یک خط زیر جمله قبلی سوالی که در ذهن مخاطب ایجاد شده بود را پاسخ می داد و در قسمت دیگر آن لوگو اپلیکیشن TAP30 دیده می شد.

اگر به مشاهده تبلیغات خلاقانه علاقه مند هستید می توانید مطلب تصاویر تبلیغات جالب را مشاهده کنید.

درباره نویسنده

محمدرضا حمیدی

من محمد رضا حمیدی، مدیر وب سایت بازاریابی دات نت هستم. بیش از 10 سال است که به کسب و کار های اینترنتی علاقه مند هستم. اولین کسب و کار اینترنتیم را سال 85 راه اندازی کردم، در این سالها تجربیات زیادی در مورد کسب و کار های اینترنتی کسب کردم. در کنار تجربیاتی که در این سالها به دست آورده ام، بیش از 5 سال است که به صورت حرفه ای مشغول مطالعه و یادگیری روش های جدید بازاریابی اینترنتی هستم. سال 94 تصمیم گرفتم تجربیات و دانشم را با علاقه مندان به اشتراک بگذارم و به دیگران کمک کنم تا راحت تر کسب و کار اینترنتیشان را شروع کنند، این شد که بازاریابی دات نت را شروع کردم ;)

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *