دیجیتال مارکتینگ چیست؟
دیجیتال مارکتینگ چیست؟ ۵٫۰۰/۵ ۵
۵٫۰۰ / ۵ stars


دیجیتال مارکتینگ به زبان ساده


وقتی عبارت دیجیتال مارکتینگ به گوشتان می خورد فکر می کنید این عبارت از آن دسته عبارت هاییست که باید در سخنرانی ها و همایش ها به کار ببرید تا همه فکر کنند شما فرد باهوشی هستید و از آنها بیشتر اطلاعات دارید یا واقعا این واژه یک معنا و مفهوم کاربردی و واقعی را در بر میگرد؟ این روز ها واژه DIGITAL MARKETING نقل همه محافل شده است و افراد بسیاری سعی می کنند از این واژه در کلامشان استفاده کنند اما افراد محدودی هستند که می توانند تعریف جامع و کاملی از این واژه ارائه کنند.

ممکن است الان بپرسید واقعا دیجیتال مارکتینگ یعنی چی؟

در ادامه به زبان ساده دیجیتال مارکتینگ برای شما توضیح داده می شود و از این پس هر جا واژه دیجیتال مارکتینگ را شنیدید می توانید مطمئن باشید شما هم اطلاعات کاملی در این زمینه در اختیار دارید.

 

 

دیجیتال مارکتینگ

 

 

حتما تعجب می کنید اگر به شما بگویم بیش از ۱۰۰ سال پیش یعنی زمانی که هنوز دیجیتال بوجود نیامده بود، استراتژی های دیجیتال مارکتینگ مورد بهره برداری قرار می گرفت!

در تصویر زیر آقای Guglielmo Marconi را مشاهده می کنید که مخترع رادیو است. در سال ۱۸۹۶ رادیو توسط این شخص اختراع شد. ۱۰ سال بعد رادیو در بین مردم محبوبیت پیدا کرد و به شکل یک رسانه جمعی درآمد. از همان زمان بود که بشر متوجه شد می تواند از این رسانه الکترونیک جدید برای فروش محصولات استفاده کند.

 

اولین تلاش های دیجیتال مارکتینگ

 

برای اولین بار در سال ۱۹۱۰ رادیو به صورت زنده یک برنامه اپرا را مخابره کرد. حدس می زنید این کار چه پیامدی به همراه داشت؟

افراد زیادی برای خرید بلیت آن اپرا مراجعه کردند!

از همان جا بود که استراتژی های دیجیتال مارکتینگ متولد شدند.

 

حتما تعجب می کنید؟! انتظار داشتید دیجیتال مارکتینگ بعد از اختراع اینترنت ، فیس بوک و آیفون بوجود آمده باشد! اما واقعا داستان چیست؟ آیا دیجیتال مارکتیگ فقط در فیس بوک و اینستاگرام و توییتر قابل اجراست؟

Digital marketing is any form of marketing products or services that involves electronic devices.” Neil Patel


اگر بخواهیم خیلی ساده دیجیتل مارکتینگ را تعریف کنیم می توان گفت :  “ديجيتال مارکتينگ هر نوع تلاش بازاریابی از طریق دستگاه های الکترونیکی است.”

دیجیتال مارکتینگ یک واژه بسیار گسترده است و بازاریابی اینترنتی یا بازاریابی شبکه های اجتماعی بخشی از این واژه است.دیجیتال مارکتینگ می تواند روش های آنلاین و  روش های آفلاین را در بر بگیرد. واژه دیجیتال مارکتینگ برای نخستن بار در دهه ۱۹۹۰ به کار گرفته شد. اما در سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ به علت رشد سریع اینترنت و رسانه های دیجیتال این واژه توسط بسیاری از افراد مترادف بعضی از واژه های زیر مجموعه آن یعنی بازاریابی اینترنتی ، بازاریابی شبکه های اجتماعی و امثالهم در نظر گرفته شد.

 
این مطلب را از دست ندهید :   نکات طلایی برای انتخاب عکس پروفایل اینستاگرام

دیجیتال مارکتینگ آفلاین


در بین سالهای ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ رسانه های دیجیتال توانستند بخش عمده ای از برنامه بازاریابی شرکت ها را به خود اختصاص دهند. در این دهه بسیاری از بیلبورد های سنتی با بیلبورد های الکترونیکی تعویض شدند. در کشور ما نیز در دهه گذشته در بسیاری از نقاط بیلبورد های الکترونیکی تحت عنوان تلویزیون شهری نصب شدند.

دیجیتال مارکتینگ - بیلبورد الکترونیکی


اقدامات بازاریابی که از طریق رادیو، تلویزیون، بیلبورد های الکترونیک ، SMS و موارد این چنین صورت می پذیرد نیز در دسته ديجيتال مارکتينگ طبقه بندی می شوند.

سوال مهمی که بوجود می آید این است که چرا امروزه کسی از این روش ها به عنوان ديجيتال مارکتينگ یاد نمی کند؟!

پس از سال ۲۰۰۵ اتفاقات مهمی در حوزه رسانه های دیجیتال به وقوع پیوست که باعث شد روش ها و رسانه های اصلی بازاریابی به کلی تغییر کنند! پدید آمدن فیس بوک و ارائه آیفون در سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ نوید بخش آینده ای متفاوت بود! مردم جای بهتری برای گفتگو و اشتراک خاطراتشان با دوستان و اطرافیان پیدا کرده بودند. از سوی دیگر گوشی های تک دکمه ای طرفداران بسیار زیادی در سراسر جهان پیدا کرد. از سوی دیگر پویا شدن و تعاملی شدن وب سایت ها از دیگر اتفاقاتی بود که در این بازه شدت یافت.

در میان سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ شرکت های بزرگ حاضر شدند بودجه تبلیغاتی قابل توجهی را صرف تبلیغات اینترنتی و برنامه هایی مانند ایمیل مارکتینگ و تبلیغات در موتور های جستجو و شبکه های اجتماعی نمایند. در همین سالها این شرکت ها متوجه شدند می توانند با بودجه ای بسیار کمتر از بودجه بازاریابی سنتی به کمک رسانه های دیجیتال جدیدی که بوجود آمده بود نتایج خارق العاده ای خلق کنند!

 

از سال ۲۰۱۰ به بعد استقبال بی نظیری از تلفن های همراه هوشمند آیفون و اندروید صورت گرفت و بازار جدیدی تحت عنوان اپلیکیشن های موبایل ( Mobile Applications ) بوجود آمد و تمایل به استفاده از این دستگاه های جذاب به حدی بالا بود که در سال ۲۰۱۴ تعداد دستگاه های موبایل متصل به اینترنت از تعداد کامپیوتر های Desktop متصل به اینترنت بیشتر شد و این یعنی بیشتر کاربران اینترنت ترجیح می دهند از موبایلشان برای وبگردی استفاده کنند.

تحولات دیجیتال مارکتینگ در دو دهه اخیر چنان سریع و قابل اهمیت بوده است که باعث شده مردم پیشینه واژه دیجیتال مارکتینگ را که کمی قبلتر شکل گرفته بود به کل از یاد ببرند و امروزه هر کجای دنیا که صحبت از دیجیتال مارکتینگ به میان بیاید ناخودآگاه ذهن افراد به سمت گوشی های هوشمند، اینترنت و شبکه های اجتماعی خواهد رفت.

 

فراوانی کاربران اینترنت

 
این مطلب را از دست ندهید :   بازاریابی مشتری گرا

بازاریابی شبکه های اجتماعی جایگزین تبلیغات بیلبوردی


ده پانزده سال پیش هیچ شرکتی حاضر نبود یک بیلبورد در بهترین نقطه شهر را رها کند و به جای آن پول ارزشمند خود را صرف تبلیغات در اینترنت کند. اما امروز آیا واقعا هنوز همان شرایط وجود دارد؟ یقینا تغییرات بسیار زیادی به وقوع پیوسته! امروز شاید کمتر بیلبوردی را بتوانید پیدا کنید که روزانه بیش از ۱۰ هزار نفر بازدید کننده داشته باشد اما کافیست همین الان سری به اکانت اینستاگرام خود بزنید تا متوجه شوید چند هزار صفحه با بیش از ۱۰ هزار دنبال کننده وجود دارد!

امروزه به لطف شبکه های موبایل نسل ۳ و ۴ اغلب افراد در هنگام سوار شدن به ماشین گوشی تلفن خود را در دست می گیرند و شروع به چک کردن شبکه های اجتماعی خود می کنند و در این مدت از کنار دهها بیلبورد می گذرند بدون اینکه آنها را ببینند! شاید دانستن این واقعیت وجشتناک برایتان جالب باشد که ۹% از افرادی که در طول روز رانندگی می کنند مشغول کار کردن با موبایل خود هستند با این حال شما فکر می کنید چند درصد از سرنشینان دیگر خودرو در حال چک کردن گوشی موبایلشان هستند؟ البته جای امیدواری وجود دارد که سیستم های هدایت خودکار یا خودران بزودی در نقاط مختلف جهان جایگزین راننده های بی مسئولیت می شوند و این راننده ها میتوانند با خیال راحت در شب و روز گوشی موبایلشان را چک کنند.

 


بزودی پیوستن به دنیای دیجیتال مارکتینگ برای همه کسب و کار ها یک ضرورت می شود


در نظر بگیرید ۲۰ سال پیش اگر فردی که قصد داشت یک کسب و کار کوچک راه اندازی کند هیچ مکان فیزیکی برای کارش در نظر نمی گرفت همه او را مسخره می کردند! اما آیا امروز هم همان شرایط وجود دارد؟ امروز شاهد فروش های میلیاردی از طریق وب سایت های ایرانی هستیم که هیچ وقت مشتریان دفتر کار آنها را ندیده است! این در حالی است که عمر پرداخت اینترنتی در ایران به سختی به ۱۰ سال می رسد! شاید هم اکنون دیحیتال مارکتینگ یک مزیت رقابتی باشد اما تا چند سال دیگر کسب و کار هایی که از روش های ديجيتال مارکتينگ برای بازاریابی محصولاتشان استفاده نمی کنند به سختی شکست می خورند!

 

در کنار کسب و کار های کاملا جدیدی که در دنیای دیجیتال بوجود می آیند کسب و کار هایی نیز متولد می شوند که اصالت آنها همان کارهای قدیمی با روشی نوین است! همان طور که در چند سال گذشته دیجی کالا سهم بازار قابل توجهی از بازار کامپیوتر و موبایل کشور در اختیار خود گرفت و برنامه هایی مانند اسنپ توانستند آژانس های تاکسی تلفنی را به وضعیت نا به سامانی گرفتار کنند بقیه کسب و کار ها هم اگر به درستی از فرصت پیش رویشان استفاده نکنند دچار چالش های اساسی خواهند شد. با مطالعه مطلب بازاریابی اینترنتی برای فروشگاه ها می توانید با روش های ورود کسب و کار های کوچک به دنیای بازاريابي اينترنتي آشنا شوید.

 
این مطلب را از دست ندهید :   ضرورت بازاریابی اینستاگرام برای کسب و کار ها

جمع بندی


در این مطلب گفته شد که بازاریابی دیجیتال یا ديجيتال مارکتينگ یک واژه گسترده است که روش های بازاریابی آنلاین و آفلاین مبتنی بر دستگاه ها و رسانه های الکترونیک را در بر میگیرد اما به دلایلی در اکثر نقاط جهان مردم این کلمه را متناظر با برخی زیر مجموعه های آن مانند بازاریابی اینترنتی یا بازاریابی شبکه های اجتماعی در نظر می گیرند.

دیجیتال مارکتینگ دارای دهها شاخه مختلف است اما بزرگترین شاخه های ديجيتال مارکتينگ در کشور ایران را میتوان به شرح زیر بر شمرد:

بهینه سازی موتور های جستجو ( سئو SEO )

بازاریابی محتوا ( Content Marketing )

بازاریابی شبکه های اجتماعی ( Social Media Marketing )

بازاریابی موتور های جستجو ( Search Engine Marketing SEM )

تبلیغات کلیکی  ( Pay Per Click یا PPC )

بازاریابی ایمیلی ( Email Marketing )

 

 

درباره نویسنده

محمدرضا حمیدی

من محمد رضا حمیدی، مدیر وب سایت بازاریابی دات نت هستم. بیش از 10 سال است که به کسب و کار های اینترنتی علاقه مند هستم. اولین کسب و کار اینترنتیم را سال 85 راه اندازی کردم، در این سالها تجربیات زیادی در مورد کسب و کار های اینترنتی کسب کردم. در کنار تجربیاتی که در این سالها به دست آورده ام، بیش از 5 سال است که به صورت حرفه ای مشغول مطالعه و یادگیری روش های جدید بازاریابی اینترنتی هستم. سال 94 تصمیم گرفتم تجربیات و دانشم را با علاقه مندان به اشتراک بگذارم و به دیگران کمک کنم تا راحت تر کسب و کار اینترنتیشان را شروع کنند، این شد که بازاریابی دات نت را شروع کردم ;)

مطالب مرتبط

2 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *