CRM چیست و چرا باید از CRM استفاده کنیم؟
CRM چیست و چرا باید از CRM استفاده کنیم؟ ۵٫۰۰/۵ ۲
۵٫۰۰ / ۵ stars


CRM چیست ؟

CRM چیست و چرا باید از CRM استفاده کنیم؟


CRM سرواژه کلمات Customer Relationship Management است که به معنی مدیریت ارتباط با مشتری است اما در حقیقت CRM یک ابزار راهبردی در کسب و کار است و به سازمان ها کمک می کند تا به صورت بهینه از زمان ، منابع مالی و منابع انسانی استفاده کنند. هنگامی که شما در کسب و کارتان از یک CRM استفاده می نمایید ، تمام افراد سازمان شما می توانند هنگام تماس با مشتری ، اطلاعات کافی در مورد مشتری ، نیاز های مشتری و اطلاعات سایر تماس های مشتری را مشاهده نمایند.

به طور مستقیم کارکنان واحد بازاریابی ، فروش و خدمات پس از فروش یا پشتیبانی باید از CRM استفاده نمایند اما ممکن است اطلاعات CRM در سایر بخش ها هم به صورت غیر مستقیم به منظور داده کاوی و اخذ تصمیمات کلان سازمانی مورد استفاده قرار می گیرد ، از CRM می توان به عنوان یک استراتژی نوین بازاریابی یاد نمود.


یک سامانه CRM نوین علاوه بر دارا بودن اطلاعات دقیق مشتری می تواند کلیه مکاتبات و مکالمات مشتری را بر اساس پارامتر هایی مانند زمان و موضوع به صورت طبقه بندی شده ذخیره نماید، زمان هایی که نیاز است در آینده با مشتری تماس گرفته شود را مشخص نموده و در زمان مقرر به اپراتور مربوطه اعلام نماید. در سیستم های ارتباط با مشتری جدید همچنین کلیه محصولاتی که مشتری خرید نموده است و اطلاعات مالی مربوطه در دسترس کارکنان است تا در زمان تماس با مشتری کارکنان سازمان بتوانند جامع ترین اطلاعات را در مورد مشتری داشته باشند.

این مطلب را از دست ندهید :   12 روش موثر برای افزایش فروش

CRM به شما کمک می کند تا کلیه تماس های شما با مشتریان به شکل سازمان یافته صورت پذیرد و بالاترین میزان رضایت از ارتباطات در مشتری ایجاد می شود.


بازاریابی


اکنون با وجود اینکه می دانید CRM چیست ، ممکن است فکر کنید CRM برای کسب و کار های کوچک و متوسط کارآمد نیست. حالا میخواهم به شما بگویم چرا CRM برای کسب و کار های کوچک یک راهبرد ارزشمند است؟


اول از همه لازم است بدانید و ایمان داشته باشید که یکی از ارزشمند ترین پشتوانه هر کسب و کار بانک اطلاعاتی مشتریان آن کسب و کار است اگر در این مورد با من هم عقیده نیستید مطالب مربوط به جمع آوری اطلاعان مشتری را مطالعه نمایید. CRM علاوه بر اینکه به شما کمک می کند تا بانک اطلاعاتی مشتریان خود را تکمیل کنید به شما کمک می کند تا بالاترین سطح رضایتمندی را در تماس هایی که با مشتری برقرار می کنید ایجاد نمایید.


CRM می تواند به شما کمک کند تا :


فرصتهای بازاریابی و فروش را بر اساس اطلاعات مشتریان شناسایی کنید


ایرادات سازمان بازاریابی و فروش خود را پیدا کنید


در تماس های بازاریابی و فروش اطلاعات بیشتری از مشتری در اختیار سازمان شما باشد تا بتوان تماس موثرتری برقرار نمود


اطلاعات تماس های قبلی با مشتری فراموش نشود


موثر ترین روش های بازاریابی خود را شناسایی کنید


از برنامه های بازاریابی و فروش خود بازخورد بگیرید


تماس های مشتریان را ساماندهی کنید و درخواست های مشتری را سریعتر و بهتر پاسخ دهید


فروش جانبی خود را شناسایی کنید و آن را افزایش دهید

این مطلب را از دست ندهید :   بهبود مستمر ، راز موفقیت ژاپنی ها

تهیه یک CRM مناسب می تواند هزینه ی ماهانه بسیار کمی برای سازمان شما ایجاد کند اما در دراز مدت CRM به شما کمک می کند تا به بهترین شکل اطلاعات مشتریان خود را طبقه بندی نمایید و کمترین هزینه را برای نگهداری ، پردازش و دستیابی به اطلاعات مشتریان بپردازید.


CRM می تواند یک فرم یا پوشه کاغذی باشد ، اما در عصر حاضر اغلب کسب و کار ها ترجیح می دهند از سیستم های CRM نرم افزاری استفاده کنند که علاوه بر اینکه امکانات بیشتری در اختیار کسب و کار ها قرار می دهد ، انعطاف پذیری بیشتری دارد و نسبت به نمونه های سنتی بسیار سریعتر و کارآمد تر است.


 

 

درباره نویسنده

محمدرضا حمیدی

من محمد رضا حمیدی، مدیر وب سایت بازاریابی دات نت هستم. بیش از 10 سال است که به کسب و کار های اینترنتی علاقه مند هستم. اولین کسب و کار اینترنتیم را سال 85 راه اندازی کردم، در این سالها تجربیات زیادی در مورد کسب و کار های اینترنتی کسب کردم. در کنار تجربیاتی که در این سالها به دست آورده ام، بیش از 5 سال است که به صورت حرفه ای مشغول مطالعه و یادگیری روش های جدید بازاریابی اینترنتی هستم. سال 94 تصمیم گرفتم تجربیات و دانشم را با علاقه مندان به اشتراک بگذارم و به دیگران کمک کنم تا راحت تر کسب و کار اینترنتیشان را شروع کنند، این شد که بازاریابی دات نت را شروع کردم ;)

مطالب مرتبط

1 نظر

  1. امیرحسین طاهری

    با سلام و تشکر
    لطفا نرم افزار برای crm معرفی کنید.
    لینک ثبت نام و عضویت در تلگرام فعال نمیباشد. راهنمایی بفرمایید.

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *