بهینه سازی نرخ تبدیل چیست ؟
بهینه سازی نرخ تبدیل چیست ؟ ۵٫۰۰/۵ ۳
۵٫۰۰ / ۵ stars


بسیاری از کاربران دوست دارند بدانند بهینه سازی نرخ تبدیل چیست و چگونه می توانند نرخ تبدیل سایتشان را افزایش دهند. اگر نمی دانید نرخ تبدیل چیست پیشنهاد می کنم مقاله نرخ تبدیل چیست را مطالعه کنید. به طور خلاصه و کلی نرخ تبدیل نسبت میزان کاربرانی که از سایت خرید کرده اند ( عمل مورد نظر ما ) به کل کاربران را نشان می دهد، البته ممکن است همیشه عمل مورد نظر ما خرید نباشد. نرخ تبدیل یکی از مهم ترین قسمت های همه وب سایت های تجاری است و مدیران وب سایت ها همیشه تلاش می کنند تا نرخ تبدیل سایتشان را افزایش دهند. به زبان ساده می توان اینطور گفت که افزایش نرخ تبدیل سایت به معنی افزایش فروش سایت بدون افزایش ترافیک سایت است.

در ادامه به طور دقیق تر مفهوم بهینه سازی نرخ تبدیل یا Conversion Rate Optimization را تعریف خواهم کرد و دلایل اهمیت آن را بررسی خواهیم نمود.

 

بهینه سازی نرخ تبدیل چیست ؟
دلیل اهمیت بهینه سازی نرخ تبدیل چیست ؟


 

یکی از دلایلی که وبمستران به شدت به بهینه سازی نرخ تبدیل علاقه مند هستند، افزایش درآمد بدون افزایش هزینه هاست! شاید بپرسید چطور چنین چیزی ممکن است. فرض کنید وب سایت شما ۵۰۰۰ بازدید کننده در روز داشته باشد، اگر نرخ تبدیل بازدید کننده به مشتری شما ۱ درصد باشد، شما روزانه ۵۰ فروش خواهید داشت. اگر بخواهید فروش سایتتان را افزایش دهید ۲ راه زیر را در پیش خواهید داشت.

  1. افزایش ترافیک

  2. افزایش نرخ تبدیل


 

افزایش فروش با افزایش ترافیک


در این روش شما اگر بخواهید روزانه ۱۰۰ فروش داشته باشید، یعنی اگر بخواهید فروشتان دو برابر شود باید ترافیک سایتتان را دو برابر کنید، یعنی باید بازدید روزانه سایتتان را به روزانه ۱۰٫۰۰۰ نفر برسانید. قطعا این روش هزینه  های زیادی برای شما ایجاد خواهد کرد و در بسیاری از موارد به سادگی و در مدت زمان کوتاه قابل انجام نیست.

 

بهینه سازی نرخ تبدیل چیست


 

افزایش فروش بدون افزایش ترافیک ( افزایش نرخ تبدیل )


در این روش اگر بخواهید فروشتان را دو برابر کنید نیازی نیست بازدیدکنندگان سایتتان را افزایش دهید، در این روش شما نرخ تبدیل سایتتان را افزایش می دهید و کاری می کنید تا به جای ۱ درصد، ۲ درصد بازدیدکنندگان محصول شما را خریداری کنند. در این حالت شما با همان ۵۰۰۰ بازدید کننده در روز فروشتان را به ۱۰۰ سفارش روزانه می رسانید.

 

اغلب وبمستر ها راه اول را راهی سخت و پر هزینه می دانند که چالش های بسیاری را برای آنان ایجاد می کند اما راه دوم به شما کمک می کند تا بدون اینکه نیاز باشد هزینه های خود را به طور قابل توجهی افزایش دهید، فروشتان را بالا ببرید. اگر تاکنون برای بهینه سازی نرخ تبدیل سایتتان اقدامی نکرده اید، فرصت ویژه ای در اختیار دارید تا درآمدتان را افزایش دهید.

 
این مطلب را از دست ندهید :   بازاریابی مشتری گرا

CRO یا بهینه سازی نرخ تبدیل


احتمالا تاکنون مفهوم بهینه سازی نرخ تبدیل را درک کرده اید و به خوبی می دانید Conversion Rate Optimization یا CRO چیست. اگر بخواهیم کمی دقیق تر CRO را تعریف کنیم می توان از این تعریف استفاده کرد : ” CRO رویکردی ساختار یافته و منظم برای افزایش راندمان سایت بر اساس امار ها و بازخورد هایی است که از کاربران دریافت می شود. ” یا به زبان ساده تر می توان گفت CRO کشف دلایل عدم خرید ( انجام کار دلخواه ) توسط کاربران و برطرف کردن این دلایل است.

 

سوء برداشت های مطرح در مورد بهینه سازی نرخ تبدیل چیست ؟  • CRO بر اساس حدس و گمان اتفاق می افتد.

  • CRO یعنی با وعده های دروغین کاربر را فریب دهیم تا کاری که میخواهیم را انجام دهد.

  • CRO با کپی کردن روش هایی که دیگران استفاده می کنند شدنیست.


 

اما در حقیقت CRO هیچ یک از موارد بالا نیست. بهینه سازی نرخ تبدیل بر اساس آمار ها و فید بک اتفاق می افتد و کاری شانسی نیست. در این راه باید از تست های دقیق و ابزار های گزارش گیری دقیق استفاده کنید تا نتایجی که کسب می کنید واقعی باشد. CRO نه تنها به معنی فریب دادن کاربر نیست بلکه به معنی حل کردن موانعی است که کاربر با آن روبروست و این به معنی خلق تجربه کاربری بهتر برای بازدیدکنندگان است.

 

یکی دیگر از مواردی که بسیار شایع است، کپی کردن بدون داشتن استراتژی است! وبمستران زیادی کارهای رقبایشان را کپی می کنند اما نه همه کاری که رقبا انجام می دهند بلکه فقط قسمتی که خودشان می بینند! این کار می تواند در بعضی موارد منجر به شکست کسب و کار شما شود. دقت داشته باشید CRO مسئله ایست که کاملا به کسب و کار شما، محصولات شما و مشتریان شما بستگی دارد و در بعضی موارد قابل تعمیم به سایر کسب و کار ها نیست زیرا ممکن است با اینکه نوع کسب و کارتان مشابه است اما استراتژی ها، محصولات و مشتریانتان متفاوت باشند.

 

 
این مطلب را از دست ندهید :   ۵ روش برای فروش بیشتر کسب و کار های کوچک

واژه های مرتبط با بهینه سازی نرخ تبدیل


اگر می خواهید نرخ تبدیل سایتتان را افزایش دهید باید با تعاریف برخی واژه ها آشنا شوید.

 

CTA یا Call To Action

نرخ تبدیل زمانی معنی پیدا می کند که از بازدید کنندگان می خواهیم عمل مشخصی ( Action ) را انجام دهند. Call To Action در واقع دستورالعملی است که برای انجام توسط مخاطب طراحی شده است. در محیط وب CTA به لینک ها، دکمه ها و سایر انواع رابط های کاربری گفته می شود که کاربر را به انجام عمل مورد نظر می رسانند. به عنوان مثال برای یک سایت فروشگاهی دکمه “افزودن به سبد خرید” می توانید Call To Action باشد در حالی که در یک وب سایت دانلود، دکمه ” دانلود فایل ” Call To Action مورد نظر ماست.

 

بهینه سازی نرخ تبدیل


قیف تبدیل

قیف تبدیل یا Conversion Funnel شباهت زیادی به قیف فروش دارد که در مباحث بازاریابی شناخته شده است. در حقیقت قیف تبدیل مدلی از مسیر و مراحلی است که کاربر از اولین تماسش با وب سایت تا انجام خرید طی می کند. این مدل شامل مراحلی است که کاربر از ابتدا طی می کند تا به خرید محصول برسد و نشان می دهد در هر مرحله چه تعداد کاربر از قیف خارج می شوند و دلیل این خروج چیست. با استفاده از قیف تبدیل می توان شناخت بهتری از نقاط ضعف قیف تبدیل به دست آورد و با اصلاح این نقاط ضعف، نرخ تبدیل سایت را افزایش داد.

 

A/B Test

برای اینکه نرخ تبدیل را بهینه سازی کنیم از یک آزمایش به نام A/B تست استفاده می کنیم. در این شیوه آزمایش ابتدا پارامتر تاثیر گذار بر نرخ تبدیل بر اساس احتمالات و بررسی ها ( فرضیه ) شناسایی می شود اما قبل از اینکه تغییری صورت بگیرد باید مشخص شود آیا فرضیه ای که به آن رسیده ایم صحیح است یا خیر، برای اینکار با ثابت در نظر گرفتن بقیه عوامل فقط همان پارامتر تغییر پیدا می کند و راندمان دو نسخه با یکدیگر مقایسه می شود! به نظرم کمی پیچیده شد! به زبان ساده تر مثلا به این نتیجه می رسیم که رنگ دکمه خرید در صفحه محصول باعث می شود تا تعدادی از کاربران از سایت خرید نکنند، برای بررسی این مورد دو صفحه خرید کاملا یکسان درست می کنیم و در یک نسخه رنگ دکمه خرید را به حالت مطلوب تغییر می دهیم در ادامه کاربران را به صورت تصادفی به این دو صفحه می فرستیم و نرخ تبدیل هر یک از این صفحات را با دیگری مقایسه می کنیم. در نهایت مشخص می شود آیا فرضیه ای که داشته ایم صحیح بوده است یا خیر.

 

اگر بخواهم مثال ساده تری برای شما بزنم ایمیل مارکتینگ را برایتان مثال میزنم. فرض کنید نرخ باز شدن ایمیل های ارسالی پایین است و فکر می کنیم نام فرستنده در این موضوع موثر است. برای بررسی این موضوع یک ایمیل را آماده می کنیم و با دو نام فرستنده  مختلف ارسال می کنیم، به عنوان مثال یک خبرنامه یکسان را به طور تصادفی برای نیمی از کاربران با نام فرستنده “آکادمی بازاریابی اینترنتی” و برای نیمی از کاربران با نام فرستنده ” محمد رضا حمیدی | آکادمی بازاریابی اینترنتی ” ارسال می کنیم و بررسی می کنیم که چه میزان تفاوت در نرخ باز شدن این ایمیل ها وجود دارد، اگر تفاوت فاحشی در نرخ باز شدن ایمیل ها وجود داشته باشد این موضوع ثابت می شود و باید در ایمیل های بعدی از روشی که نرخ تبدیل بیشتری داشته استفاده کنیم.  نکته قابل توجه در A/B TEST این است که فقط باید یک تفاوت جزئی وجود داشته باشد تا نتایج قابل استناد باشد اگر همزمان دو یا چند تغییر با هم بررسی شوند، ممکن است نتیجه ای که به دست می آید صحیح نباشد.

 

جمع بندی

در این مقاله با این مفهوم که بهینه سازی نرخ تبدیل چیست آشنا شدید و مزیت این روش را در مقابل سایر روش های افزایش فروش وب سایت بررسی کردیم. امیدوارم بتوانید با استفاده از این روش، فروش وب سایت خودتان را افزایش دهید. یکی از روش های موثر در افزایش نرخ تبدیل، تبلیغ نویسی است که شما می توانید به سادگی با استفاده بهتر از کلمات و بهبود مهارت های تبلیغ نویسی نرخ تبدیل صفحات وب سایتتان را افزایش دهید .

درباره نویسنده

محمدرضا حمیدی

من محمد رضا حمیدی، مدیر وب سایت بازاریابی دات نت هستم. بیش از 10 سال است که به کسب و کار های اینترنتی علاقه مند هستم. اولین کسب و کار اینترنتیم را سال 85 راه اندازی کردم، در این سالها تجربیات زیادی در مورد کسب و کار های اینترنتی کسب کردم. در کنار تجربیاتی که در این سالها به دست آورده ام، بیش از 5 سال است که به صورت حرفه ای مشغول مطالعه و یادگیری روش های جدید بازاریابی اینترنتی هستم. سال 94 تصمیم گرفتم تجربیات و دانشم را با علاقه مندان به اشتراک بگذارم و به دیگران کمک کنم تا راحت تر کسب و کار اینترنتیشان را شروع کنند، این شد که بازاریابی دات نت را شروع کردم ;)

مطالب مرتبط

2 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *