انواع تبلیغات محیطی
انواع تبلیغات محیطی ۴٫۷۵/۵ ۱۶
۴٫۷۵ / ۵ stars


تبلیغات محیطی خلاق

انواع تبلیغات محیطی


تبلیغات محیطی یکی از قدیمی ترین روش های تبلیغات کالا و خدمات است. در این روش از المان های فیزیکی برای تبلیغ و بازاریابی محصول استفاده می شود. تبلیغات محیطی برای معرفی محصول به افرادی که خارج از خانه و محل کار خود و عمدتا در حال تردد یا در حال انتظار در مکان های عمومی هستند به کار می رود. تبلیغات محیطی بیشتر برای معرفی محصولات مصرفی افراد به کار برده می شود و جامعه هدف مهم ترین عنصر تعیین کننده در محل قرارگیری این نوع تبلیغات است.

تبلیغات محیطی از نظر رسانه شامل ۴ دسته کلی بیلبورد ها ، مبلمان شهری ، حمل و نقل و جایگزین می شود. تبلیغات محیطی همچنین از منظری دیگر به ۲ دسته کلی تبلیغات محیطی دیجیتال و تبلیغات محیطی غیر دیجیتال تقسیم بندی می شود.

از آنجا که مشاهده تبلیغات محیطی تقریبا از کنترل خاطبان خارج است و معمولا تمام افرادی که از اطراف این نوع تبلیغات عبور می کنند ، تبلیغ را مشاهده میکنند ، در صورتی که تبلیغات به اندازه کافی خلاق و جالب باشد می تواند تصویر ویژه ای از برند یا محصول شما در ذهن مخاطب خلق کند و مخاطب را به محصول یا برند شما علاقه مند نماید. این نوع تبلیغات یکی از مناسب ترین انواع تبلیغ برای معرفی محصولات جدید و برند سازی در حوزه خدمات و محصولات با کاربرد عمومی است.

 

بازاریابی


بیلبورد ها یکی از مرسوم ترین و سنتی ترین روش های تبلیغات محیطی هستند که از سالها پیش در جامعه مورد استفاده قرار می گرفتند اما امروزه شاهد هستیم تلویزیون های شهری محبوبیت بیشتری برای پخش برخی تبلیغات پیدا کرده اند و تعداد آنها هر ساله در حال افزایش است. البته طراحی بیلبورد های خلاقانه مدتی است که در کشور ما نیز در حال انجام است و هر از چند گاهی ایده ی جالبی در یکی از بیلبورد های خیابان مخاطبان را شگفت زده می کند.

 
این مطلب را از دست ندهید :   آموزش فروش به روش AIDA

تبلیغات بیلبورد مرسدس بنز


بیلبورد خلاقانه مرسدس بنز


 

بازاریابی

 

مبلمان شهری نیز یکی از روش های دیگر تبلیغات محیطی محسوب می شود. در این شیوه از المان های مختلف موجود در محیط برای تبلیغ کالا و خدمات استفاده می شود به عنوان مثال دکه های روزنامه فروشی ، باجه های تلفن ، ایستگاه های اتوبوس ، صندوق های پستی ، صندلی های پیاده رو و ….

تبلیغات محیطی


تبلیغات KitKat بر روی صندلی های خیابان


بازاریابی


تبلیغات محیطی حمل و نقل شامل تبلیغات بر روی وسایل نقلیه متحرک و مکان های مرتبط به آنها می شود. از نمونه های این نوع تبلیغات محیطی می توان به تبلیغات بر روی اتوبوس ها ، کامیون ها ، کامیون های شرکت های پخش مواد غذایی ، تاکسی ها ، مترو و … اشاره کرد. این نوع تبلیغات نیز خود به دو دسته الکترونیکی و غیر الکترونیکی تقسیم بندی می شود. همچنین تبلیغاتی که در سالن های فرودگاه ، ترمینال های مسافربری و … صورت می گیرد نیز در این دسته جای دارد.


تبلیغات دامستوس روی بدنه اتوبوس


تبلیغات مایع سفید کننده دامستوس بر روی بدنه اتوبوس شهری


بازاریابی


رسانه جایگزین  تبلیغ های خلاق و نوین را که در کنار استفاده اصلی از یک رسانه ، کاربردی تبلیغاتی نیز به آن می دهد را شامل می شود. در حقیقت در این روش سی می شود تا تبلیغات کاربرد دیگری داشته باشد و مردم به خاطر کاربرد دیگر آن از آن استفاده نمایند. این نوع تبلیغات در صورت طراحی صحیح می تواند مخاطبان را با خود همراه نماید. تبلیغات بر روی صندلی های پیاده رو را می توان در این دسته نیز قرار داد.

این مطلب را از دست ندهید :   اشتباهات رایج در بازاریابی

رسانه جایگزین


نمونه ای از یک تبلیغ با رسانه جایگزین 


تبلیغات جایگزین

درباره نویسنده

محمدرضا حمیدی

من محمد رضا حمیدی، مدیر وب سایت بازاریابی دات نت هستم. بیش از 10 سال است که به کسب و کار های اینترنتی علاقه مند هستم. اولین کسب و کار اینترنتیم را سال 85 راه اندازی کردم، در این سالها تجربیات زیادی در مورد کسب و کار های اینترنتی کسب کردم. در کنار تجربیاتی که در این سالها به دست آورده ام، بیش از 5 سال است که به صورت حرفه ای مشغول مطالعه و یادگیری روش های جدید بازاریابی اینترنتی هستم. سال 94 تصمیم گرفتم تجربیات و دانشم را با علاقه مندان به اشتراک بگذارم و به دیگران کمک کنم تا راحت تر کسب و کار اینترنتیشان را شروع کنند، این شد که بازاریابی دات نت را شروع کردم ;)

مطالب مرتبط

7 نظر

 1. ‍پینگ بک: تصاویر تبلیغات خلاقانه - آموزش بازاریابی و فروش

 2. محمد

  بنظرم کامل نبود چون خود تبلیغات محیطی مثل بیلبورد خودش به چند دسته تقسیم میشه ولی هیچ اشاره ای بهشون نشده

  پاسخ
 3. آزیتا اسدی

  امروز بطور تصادفی با سایت شما آشنا شدم. از مطالب مفیدی که به اشتراک گذاشتید سپاسگزارم. فکر کنم مطالب نیاز به به روز رسانی دارد.

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *