اهمیت تعیین ماموریت و چشم انداز در کسب و کار های کوچک
به این نوشته رای دهید


ماموریت و چشم انداز

اهمیت تعیین ماموریت و چشم انداز در کسب و کار های کوچک


شاید زمانی که صحبت از ماموریت و چشم انداز یک سازمان می شود ، افراد زیادی دقیقا نمی دانند مفهوم چشم انداز و ماموریت چیست و چگونه باید چشم انداز و ماموریت سازمان خود را مشخص کنند . اغلب صاحبان کسب و کار های کوچک فکر می کنند Mission & Vision ( ماموریت و چشم انداز ) فقط در کسب و کار های بزرگ کارآمد است اما باید گفت نداشتن چشم انداز و ماموریت در کسب و کار های کوچک باعث می شود تا احتمال رسیدن به موفقیت به شدت کاهش یابد. حال میخواهم کمی در مورد واژه های چشم انداز ( Vision )  و ماموریت ( Mission ) توضیح دهم.

 

بازاریابی

چشم انداز ( Vision ) چیست ؟

چشم انداز یا ویژن سازمان ، در واقع ارزش ها و ایده آل های یک سازمان است. چشم انداز کلی هر سازمان ، به جامعه اعلام می کند که این سازمان چه ارزشی را دنبال می کند و به صورت ایده آل به دنبال چه چیزی است . چشم انداز کلی کسب و کار ها باید به قدر کافی برای همه قابل درک باشد و ترجیحا از جملات کوتاه تشکیل شده باشد تا بتوان به سرعت آن را از راه های مختلف به دیگران انتقال دهند.

چشم انداز کلی برای کسب و کار ها ضروری است زیرا اگر شما چشم انداز خود را به درستی انتخاب کرده باشید ، باید ابتدا در سازمان شما همه به این چشم انداز احترام بگذارند. زمانی یک کسب و کار می تواند به اهدافش برسد که در مرحله ی اول تمام افراد کسب و کار به کاری که میکنند ایمان داشته باشند. چشم انداز ارزشی است که کسب و کار شما برای رسیدن به آن تلاش می کند. پرسنل کسب و کار شما باید همواره به این ارزش احترام بگذارند و تمام کارهایی که انجام می دهند با در نظر گرفتن چشم انداز کسب و کار باشد.

چشم انداز سازمان شما باید علاوه بر اینکه به کار شما اشاره می کند ، گستردگی کافی برای در بر گرفتن محصولات و بازار های جدید را داشته باشد.

علاوه بر چشم انداز کلی که معمولا بیانگر آرمانشهری است که آن کسب و کار در راستای تحقق آن تلاش می کند ، کسب و کار ها باید دارای چشم انداز های یک ساله ، سه ساله و پنج ساله باشند. این نوع چشم انداز در زندگی فردی هم بسیار راهگشاست. کسب و کار ها باید مشخص کنند که در یک سال ، سه سال و پنج سال آینده قرار است به چه جایگاهی برسند. چشم انداز یک ساله ، سه ساله و پنج ساله معمولا به یکدیگر مرتبط هستند. چالشی که در سند چشم انداز مطرح می شود باید با جزئیات با ذکر تاریخ دستیابی به صورت دقیق مشخص شود. در تنظیم چشم انداز های کوتاه مدت و میان مدت باید تا حد ممکن به جای عبارات کیفی از اعداد و کمیت های قابل اندازه گیری استفاده کنید تا به محض رسیدن به تاریخ چشم انداز ، دست آورد ها با چشم انداز مقایسه شود و وضعیت فعلی کسب و کار و نقاط ضعف و قوت مشخص شود.

بازاریابی

ماموریت ( Mission ) چیست ؟

سند ماموریت کسب و کار شما نشان دهنده اینست که شما در بازار چه کاری انجام می دهد و چرا اینکار را انجام می دهید. ماموریت یا Mission کسب و کار ها معمولا هم جهت با چشم انداز کلی سازمان است. ماموریت هم اغلب اوقات در قالب یک جمله بیان می شود اما ممکن است این جمله طولانی تر از جمله چشم انداز باشد. چشم انداز کسب و کار ، جمله ای ایده آل و اندیشه گرا است و باید یک تصویر خیالی ایده آل را در ذهن مشتری مجسم کند در حالی که ماموریت باید عمل گرا باشد و کاری که شما انجام می دهید را در ذهن مخاطب تصویر سازی نماید.

ماموریت یک کسب و کار ممکن است چندین بار با توجه به محصولات و خدماتی که ارائه می دهد تغییر کند.

داشتن ماموریت به کارکنان کسب و کارتان کمک می کند تا شفاف تر با کارهایی که باید انجام دهند آشنا شوند. کارکنان سازمان باید در قدم اول ماموریت سازمان را درک کنند تا بتوانند متناسب با ماموریت سازمان شما به مشتریان خدمت کنند.

در حقیقت ماموریت یک سازمان نشان دهنده خدمت یا محصول ارائه شده سازمان و علت یا هدف ارائه این محصول است.

 

بازاریابی

چرا یک کسب و کار کوچک به چشم انداز و ماموریت نیاز دارد ؟

کسب و کاری که چشم انداز و ماموریت مشخصی ندارد هیچ وقت متمرکز نمی شود و هر روز به دنبال موضوعی متفاوت خواهد بود و هر روز کار های متفاوتی انجام خواهد شد در مقابل زمانی که چشم انداز و ماموریت یک کسب و کار مشخص باشد ، تیم شما می داند باید بر روی انجام چه کارهایی متمرکز شود و هدف از انجام این کار چیست.

داشتن هدف و مشخص بودن ماموریت در کسب و کار به تیم شما کمک می کند تا بدانند برای چه چیزی کار می کنند و باید چه کاری را انجام دهند ، این باعث می شود تا شما یک سازمان یک پارچه و متمرکز داشته باشید که کارها را به بهترین شکل مطابق آرمان ها و ارزش های شما به انجام می رسانند. در این حالت افراد جدیدی که قصد پیوستن به شما را دارند می دانند در چه فضایی قرار است چه کاری را انجام دهند و بسیار ساده تر تصمیم می گیرند. بعد از مدتی خواهید دید تیم شما را افرادی تشکیل می دهند که همگی با آرمان های کسب و کار شما هم سو و هم صدا هستند.

داشتن هدف و ماموریت همچنین به مشتریان هم کمک می کند تا به صورت واضح و شفاف و خیلی سریع متوجه شوند شما چه کاری را انجام می دهید و هدفتان از این کار چیست؟ از این منظر اگر چشم انداز و ماموریت مناسبی برای سازمان انتخاب شده باشد ، برند شما در ذهن مشتری به عنوان یک برند متفاوت جای خواهد گرفت و ممکن است مشتری به دلیل چشم انداز و ماموریت شفافی که تعریف کرده اید خرید از شما را به خرید از رقبایتان ترجیح بدهد زیرا آرمان های کسب و کار شما برای بسیاری از مشتریانتان یک ارزش است و آنها به نوعی خود را با شما یکسان می پندارند ، حالا کسب و کار شما جزئی از زندگی آنها خواهد بود و نسبت به آن بی تفاوت نخواهند بود.

 
این مطلب را از دست ندهید :   آموزش فروش به روش AIDA

درباره نویسنده

محمدرضا حمیدی

من محمد رضا حمیدی، مدیر وب سایت بازاریابی دات نت هستم. بیش از 10 سال است که به کسب و کار های اینترنتی علاقه مند هستم. اولین کسب و کار اینترنتیم را سال 85 راه اندازی کردم، در این سالها تجربیات زیادی در مورد کسب و کار های اینترنتی کسب کردم. در کنار تجربیاتی که در این سالها به دست آورده ام، بیش از 5 سال است که به صورت حرفه ای مشغول مطالعه و یادگیری روش های جدید بازاریابی اینترنتی هستم. سال 94 تصمیم گرفتم تجربیات و دانشم را با علاقه مندان به اشتراک بگذارم و به دیگران کمک کنم تا راحت تر کسب و کار اینترنتیشان را شروع کنند، این شد که بازاریابی دات نت را شروع کردم ;)

مطالب مرتبط

2 نظر

  1. راد

    سلام ممنون از مطلبتون.
    اگه امکانش هست روش یا منابعی که بتونه مارو با ترسیم یک چشم انداز اصولی و استاندارد آشنا کنه معرفی کنید.
    ممنون

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *