۱۰ نکته برای بهبود تبلیغ نویسی در وب
۱۰ نکته برای بهبود تبلیغ نویسی در وب ۵٫۰۰/۵ ۱۹
۵٫۰۰ / ۵ stars


آموزش تبلیغ نویسی در وب

اهمیت تبلیغ نویسی در وب


تبلیغ نویسی در وب به این دلیل مورد توجه قرار گرفته است که درآمد و اثربخشی وب سایت را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. برای فروش محصولات به بازدید کنندگان سایت باید در مرحله اول آنها را به محصول علاقه مند نمود و بازدید کننده را به مشتری بالقوه تبدیل کرد سپس در مرحله بعد با معرفی محصول به مشتریان بالقوه آنها را به خریدار یا مشتری تبدیل نمود، در تمام مراحل فروش از ابتدا تا انتها ، تبلیغ نویسی نقش بنیادینی را بر عهده دارد.

یک بازاریاب خبره می تواند ضعف تبلیغ نویسی را به سرعت و با نگاهی سطحی به متن نوشته شده تشخیص دهد. معمولا عدم خوانایی متن، معرفی مستقیم محصول و ایجاد احساس اینکه هدف صرفا فروش محصول است، از نشانه های ضعف تبلیغ نویسی است. تبلیع نویسی در وب یک استراتژی است که اغلب فدای سایر جنبه های ظاهری ، فنی و محتوایی می شود.

با استفاده از قواعد تبلیغ نویسی در وب می توانید نرخ تبدیل ( Conversion Rate ) سایت خود را ارتقا دهید. نرخ تبدیل بیشتر به این معنی است که درصد بیشتری از بازدید کنندگان سایت شما به مشتری تبدیل می شوند.

 

 

۱) ساده و خوانا بنویسید

سعی کنید در هنگام نوشتن مطلب بر روی سایت ( تبلیغ نویسی در وب ) مخاطب را مقابل خود تصور کنید و از همان کلماتی برای نوشتن متون سایت استفاده کنید که در ملاقات های حضوری و تماس های تلفنی با مشتریان استفاده می کنید. به هیچ عنوان از کلمات غیر معمول و ناآشنا برای مخاطب استفاده نکنید. اگر در ملاقات های حضوری گاهی اوقات از کلماتی استفاده می کنید که برای مشتری قابل فهم نیست، احتمالا از حالت چهره او متوجه می شوید و برایش توضیح می دهید اما در دنیای مجازی شما هیچ فرصتی برای توضیح ندارید، اگر مخاطب متوجه منظور شما نشود، به سرعت از سایت شما خارج می شود، پس در انتخاب کلمات دقت کنید.

این مطلب را از دست ندهید :   ضرورت بازاریابی اینستاگرام برای کسب و کار ها

۲) مختصر و مفید بنویسید


سخن را کوتاه کنید. سعی کنید بیش از حد در مورد یک موضوع توضیح ندهید و جملات هدفمند بنویسید. به جز در موارد لزوم، جملات و مفاهیم را تکرار نکنید. جملات را طولانی نکنید تا مخاطب بتواند مفهوم جمله را سریعا درک کند.


۳) برای مشتری بنویسید


سعی کنید در زمان تبلیغ نویسی از دید مشتری به قضایا نگاه کنید و به مسائلی بپردازید که برای مشتری دارای اهمیت است نه به مسائلی که از دید شما (فروشنده) حائز اهمیت است. معمولا اغلب کسب و کار ها این نکته را فراموش می کنند و سعی می کنند شعار ها، باور ها و نظرات خودشان را برای مشتری تکرار کنند.


۴) ساختار یافته و طبقه بندی شده بنویسید


اگر قصد دارید متنی یک صفحه ای در مورد یک موضوع بنویسید، سعی کنید آن را به چند زیر عنوان تقسیم کنید و قسمت های مختلف نوشته را با استفاده از نشانه ها یا پر رنگ کردن سر تیتر ها تفکیک کنید. مطالعات نشان داده ۸۰% افراد مطالب را به طور سطحی مرور می کنند و تنها ۲۰% افراد کل متن را مطالعه می کنند. اگر شما شروع به نوشتن یک متن یک صفحه ای طولانی و یکنواخت کنید به احتمال زیاد ۸۰% از مخاطبان را از دست داده اید اما اگر متن یک صفحه ای را به ۴ یا ۵ قسمت با سر تیتر های واضح تقسیم کنید، از آنجا که هر یک از قسمت ها تقریبا کمتر از ۳ خط خواهد بود ، بخش عمده ای از خوانندگان ابتدا سر تیتر ها را مطالعه می کنند و در صورت مفید بودن مطلب شما ، قسمت های مورد نیازشان را مطالعه می کنند.

این مطلب را از دست ندهید :   سئو چیست ؟ مفهوم بهینه سازی موتور های جستجو

۵) استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی ممنوع!


شاید شما در مطالبی که می نویسید از برخی واژه های خاص برای جذب ترافیک از موتور های جستجو استفاده کنید، اما دقت کنید استفاده بیش از حد از این کلمات و کلمات تخصصی می تواند خوانایی و شیوایی مطلب را برای مخاطبان از بین ببرد. همیشه به خاطر داشته باشید موتور های جستجو تنها پلی بین شما و بازدیدکنندگان هستند، هرچند اهمیت بسیار زیادی دارند اما هدف نهایی شما باید تامین رضایت بازدیدکننده باشد.


۶) چیزی را نادیده نگیرید


بعضی وقت ها تبلیغ نویسی شما خوب است اما از کنار بعضی موارد ساده رد می شوید! هر ماه حداقل یکبار سعی کنید نقش مشتری خود را بازی کنید، قسمت های مختلف سایت خودتان را از دید یک بازدید کننده عادی بررسی کنید، اگر عبارت های کوتاه یا کلماتی را در قسمت هایی از سایتتان مشاهده می کنید که برای بازدید کننده قابل فهم یا خوشایند نیست حتما آنها را تصحیح کنید. این کلمات یا عبارات می توانند عنوان یک لینک ، عنوان یک صفحه یا حتی پیامی ساده در یکی از مراحل ثبت نام باشند.


۷) بازدید کننده را رها نکنید!


در مطالبی که می نویسید سعی کنید سر نخی به بازدید کننده بدهید تا بداند در قدم بعد باید چه کاری انجام دهد. اگر بازدید کننده را رها کنید به احتمال قوی او را از دست می دهید اما اگر سر نخی از مرحله ی بعد به او بدهید می توانید ارتباط بیشتری با بازدید کننده داشته باشید و در نهایت زمانی که بتوانید ارتباط عمیق تر و طولانی تری با بازدید کننده برقرار کنید، فروش بیشتری خواهید داشت.

این مطلب را از دست ندهید :   10 تکنیک بازاریابی تلفنی در تماس های خروجی

۸) رقبا را تحلیل کنید


سعی کنید همواره از دید یک مشتری رقبایتان را بررسی کنید و متوجه شوید ارزش های رقیب شما چیست؟ از چه روش هایی برای جذب و حفظ مشتریان استفاده میکند و چگونه محصولات را به مشتری می فروشد. البته هیچ وقت سعی نکنید کارهای رقیبتان را کپی کنید اما همیشه رقبا را از دید مشتری تحلیل کنید و سعی کنید تصمیمات بهتر و کاملتری نسبت به رقبایتان بگیرید.


۹) مخاطب خود را بشناسید


سعی کنید متوجه شوید چرا مشتریان محصول شما را می خرند و محصول شما چه کمکی به آنها می کنید. در نوشته های خود به این مسائل اشاره کنید و توضیح دهید چگونه می توانند محصول شما را تهیه کنند و چطور میتوانند از آن استفاده کنند. مسائلی که برای مشتری مهم است را فراموش نکنید.


۱۰) بازخورد بگیرید و بهینه سازی کنید


زمانی که تبلیغ نویسی را انجام دادید سعی کنید رنگ ها، تصاویر ، فونت ها و چیدمان های مختلف را بیازمایید و از هریک بازخورد (FeedBack) بگیرید و با توجه به بازخورد دریافتی آنها را اصلاح کنید. این کار را باید به طور مرتب تکرار کنید تا بتوانید اثربخش ترین حالت را شناسایی کنید.


تبلیغ نویسی در وب یک هنر و یک استعداد است که افراد محدودی به آن تسلط دارند اما با یادگیری و تمرین می توان مهارت های تبلیغ نویسی را آموخت.

درباره نویسنده

محمدرضا حمیدی

من محمد رضا حمیدی، مدیر وب سایت بازاریابی دات نت هستم. بیش از 10 سال است که به کسب و کار های اینترنتی علاقه مند هستم. اولین کسب و کار اینترنتیم را سال 85 راه اندازی کردم، در این سالها تجربیات زیادی در مورد کسب و کار های اینترنتی کسب کردم. در کنار تجربیاتی که در این سالها به دست آورده ام، بیش از 5 سال است که به صورت حرفه ای مشغول مطالعه و یادگیری روش های جدید بازاریابی اینترنتی هستم. سال 94 تصمیم گرفتم تجربیات و دانشم را با علاقه مندان به اشتراک بگذارم و به دیگران کمک کنم تا راحت تر کسب و کار اینترنتیشان را شروع کنند، این شد که بازاریابی دات نت را شروع کردم ;)

مطالب مرتبط

2 نظر

  1. فرخ

    با سلام و تشکر از مطلب خوبتان
    لطفا در تبلیغ نویسی بیشتر توضیح دهید و در صورت امکان مثالهایی ذکر کنید.

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *