۱۰ نکته طلایی تبلیغ نویسی حرفه ای در ایمیل
۱۰ نکته طلایی تبلیغ نویسی حرفه ای در ایمیل ۵٫۰۰/۵ ۲۳
۵٫۰۰ / ۵ stars


نکات طلایی تبلیغ نویسی در ایمیل

۱۰ نکته طلایی تبلیغ نویسی حرفه ای در ایمیل


زمانی که قصد برگزاری یک کمپین تبلیغاتی ایمیلی را داریم اغلب فراموش می کنیم که یکی از مهمترین اجزای ایمیل مارکتینگ ، متنی است که درون ایمیل نوشته می شود. به نوشتن متن تبلیغات ایمیلی ، تبلیغ نویسی ایمیلی یا Email Copywriting گفته می شود. در این مقاله شما با ۱۰ نکته طلایی در تبلیغ نویسی ایمیلی آشنا می شوید که حرفه ای های این صنعت با آن ها کاملا آشنا هستند و هنگام نوشتن متن ایمیل ها آنها را رعایت می کنند.

به افراد تازه کار توصیه می شود این نکات را در زمان نوشتن ایمیل مقابل خود قرار دهند و آنها را رعایت کنند و پس از اتمام نوشتن ، حتما متن نوشته شده را از نظر ارزش محتوایی از دید مخاطب بررسی کنند. رعایت اصول زیر به شما کمک می کند مطالبی بنویسید که برای مخاطب جذاب باشد و پیام کسب و کار شما را به صورت واضح به آنها منتقل کند.

 

آموزش بازاریابی


 

نکته اول  : مخاطب خود را بشناسید

در قدم اول تبلیغ نویسی حرفه ای ، شما باید بدانید برای چه کسی قرار است بنویسید! به نمایندگی از تمام افرادی که میخواهید برای آنها ایمیل بفرستید ، یک فرد را تصور کنید که بیشتر ویژگی های مشترک افراد لیست شما را داشته باشد، حتی می توانید برای این فرد نمونه اسمی هم در نظر بگیرید! به این فکر کنید که فرد نمونه شما چه کار هایی انجام می دهد؟ چه مسائلی برای او پر اهمیت هستند؟ احساسات او چگونه است؟ او چند سال دارد؟ قبلا از شما چه چیزهایی خریده و چرا؟

هرچه از این فرد نمونه که می توان گفت میانگین افراد جامعه شماست ، اطلاعات بیشتری داشته باشید ، متن هدفمند تر ، مرتبط تر و تاثیر گذار تری خواهید نوشت.

 

آموزش بازاریابی

نکته دوم : ارزش های کسب و کارتان را تشخیص دهید

ارزش کسب و کار شما ، توسط شما در ذهن مشتری ساخته شده است. قطعا شما نسبت به رقبایتان دارای مزیت هایی هستید. برای اینکه بدانید ارزش های کسب و کار شما کدامند باید به این سه پرسش پاسخ دهید :

  1. چرا مشتری محصولات شما را خریداری می کند و خرید از شما برای مشتری چه منفعتی دارد؟

  2. چرا مشتری خرید محصول از شما را به خرید از سایر رقبای در دسترس ترجیح می دهد؟

  3. تفاوت های کلیدی کسب و کار یا محصول شما با رقبا چیست که مشتری ترجیح می دهد از شما خرید کند؟

این مطلب را از دست ندهید :   چرا کسب و کار های کوچک به وبسایت نیاز دارند؟

 

آموزش بازاریابی


نکته سوم : پیشنهاد فروش منحصر به فرد


هرچه از رقابت های معمول موجود در بازار فاصله بیشتری داشته باشید ، شانس اینکه بتوانید نظر مخاطب را جلب کنید بیشتر خواهد بود، منظور اینست که سعی کنید پیشنهادی بدهید که دیگر رقبایتان نتوانند چنین پیشنهادی ارائه کنند با این کار شما مالک قسمتی از بازار خواهید شد و مادامی که رقبایتان نتوانند چنین پیشنهادی ارائه کنند ، در آن قسمت از بازار برای شما رقیبی وجود ندارد. هرچه پیشنهاد شما برای مخاطب اساسی تر و مهم تر باشد سهم بازار بیشتری را به خود اختصاص می دهید.


Rosser Reeves نویسنده کتاب واقعیت در تبلیغات ( Reality in Advertising ) ، پیشنهاد فروش منحصر به فرد را اینگنه تعریف می کند : “پیشنهادی ارائه کنید که رقبا ارائه نداده اند یا ارائه نخواهند داد.” او همچنین می گوید ” پیشنهاد باید به قدری قدرتمند باشد که بتواند مشتریان جدید را به محصول شما جذب کند.”


آموزش بازاریابی


نکته چهارم : هدف خود را مشخص کنید


هدف از ارسال این ایمیل چیست؟ شما انتظار دارید مخاطب بعد از خواندن این ایمیل چه عکس العملی نشان دهد؟ شما باید قبل از شروع نوشتن، پاسخ این سوالات را به صورت واضح برای خودتان مشخص کنید. اگر پاسخ این سوالات برای شما واضح نیست مسلما برای مخاطب نیز به هیچ وجه واضح نخواهد بود و ممکن است نتیجه مورد انتظار را کسب نکنید.


آموزش بازاریابی


نکته پنجم : یک عنوان موثر برای ایمیل انتخاب کنید


مهم ترین عاملی که می تواند باعث شود ایمیل شما خوانده شود یا اصلا باز نشود، عنوان یا Subject ایمیل است. به هیچ عنوان سعی نکنید قبل از ارسال ایمیل و بدون تفکر کافی صرفا یک عنوان برای ایمیل خود انتخاب کنید و ایمیل را ارسال کنید. دقت کنید زمانی متن ایمیل اهمیت پیدا می کند که ایمیل باز شده باشد و زمانی ایمیل باز می شود که شما عنوان و خلاصه مناسب برای ایمیل خود طراحی کرده باشید.


عنوان ایمیل باید مخاطب را وادار کند که ایمیل را باز کند تا از محتوای آن باخبر شود. عنوان ایمیل شما باید در مورد محتوای ایمیل شما باشد و مخاطب را برای بازکردن ایمیل هیجان زده کند. سعی کنید عنوان ایمیل کمتر از ۵۰ کارکتر داشته باشد تا کاربر همیشه هنگام مرور INBOX متوجه آن شود.

این مطلب را از دست ندهید :   10 نکته برای بهبود تبلیغ نویسی در وب

آموزش بازاریابی


نکته ششم : یک تیتر جذاب برای ایمیل خود در نظر بگیرید


عنون و خلاصه مناسب باعث می شود تا ایمیل باز شود. زمانی که ایمیل شما باز شد تیتر شما می تواند کاری کند که مخاطب متن ایمیل شما را بخواند. تیتر باید به صورت واضح به مخاطب بگوید متن ایمیل شما در مورد چه چیزی است و شما می خواهید چه چیزی را با مخاطب در میان بگذارید. همیشه از خود بپرسید اگر مخاطب فقط تیتر این ایمیل را بخواند ، می تواند متوجه شود که شما قصد دارید چه پیشنهادی به او بدهید؟


تیتر ایمیل باید به گونه ای جذاب باشد که مخاطب متن ایمیل شما را با دقت کافی و تا انتها بخواند.


آموزش بازاریابی


نکته هفتم : به مشتری اطمینان بدهید


در نوشتن عناوین و متون ایمیل خود از کلمات قاطعانه و مصمم استفاده کنید و از به کاربردن کلمات و عباراتی مانند شاید ، ممکن است ، امیدوارم اینگونه بشود ، احتمال دارد و … در توصیف محصول خود بپرهیزید. مخاطب باید بداند با استفاده از محصولات شما چه چیزی بدست می آورد نه اینکه چه چیزی ممکن است بدست بیاورد. شما زمانی می توانید مشتریان را برای استفاده از محصولاتتان متقاعد کنید که خود به قابلیت های محصولتان ایمان داشته باشید.


آموزش بازاریابی


نکته هشتم : از افعال گذشته استفاده نکنید


سخن گفتن با زبان گذشته می تواند پیام شما را ضعیف جلوه دهد. سعی کنید حتی الامکان از این افعال استفاده نکنید و از دید زمان حال اتفاقات گذشته را نقل کنید. برای مثال :


“شرکت ما برای دریافت جایزه انتخاب شده بود.”  » “شرکت ما جایزه را دریافت کرد.”


“۱۰ طرح جدید ساخته شد.” » “۱۰ طرح جدید ساختیم.”


آموزش بازاریابی


نکته نهم : نظرات مشتریان را نقل کنید


در تبلیغ نویسی حرفه ای سعی می شود، ادعا های تبلیغاتی با استفاده از نظرات مشتریان تایید شوند تا مخاطب اعتماد بیشتری پیدا کند. اگر نقل قول هایی از مشتریان دارید که می توانید در ایمیلتان استفاده کنید ، سعی کنید یک نقل قول کوتاه و موثر از مشتریان انتخاب کنید و آن را در ایمیلتان استفاده کنید. استفاده از نظرات مشتریان می تواند اعتبار کمپین تبلیغاتی شما را افزایش دهید ، هرچه فرد صاحب نظر برای جامعه هدف شما سرشناس تر باشد، اعتبار کسب و کار و محصول شما نیز افزایش می یابد. در صورت امکان سعی کنید علاوه بر نام فرد ، مواردی مانند عکس ، موقعیت ، شغل و شهر را در کنار نقل قول ذکر کنید. برای مثل زمانی که شما یک شهر خاص را برای برنامه تبلیغاتی خود هدف گرفته اید اگر افراد نظرات همشهریشان را درباره محصول شما بدانند ، انگیزه ی بیشتری برای خرید از شما خواهند داشت.

این مطلب را از دست ندهید :   افزایش فروش با اینستاگرام برای کسب و کار های کوچک

در صورتی که می توانید در کمپینهای خود از این روش استفاده کنید ، این روش می تواند کمک بسیار زیادی به افزایش اعتبار کسب و کار شما در نظر مخاطب بنماید.


آموزش بازاریابی


نکته دهم : متن ایمیل باید خلاصه و شفاف باشد


شفافیت و اختصار در تبلیغ نویسی یک عامل اساسی است. زمانی که نوشتن متن ایمیل را به پایان رساندید ، باصدای بلند از روی متن نوشته شده بخوانید. از افراد دیگری هم بخواهید متن نوشته شده توسط شما را بخوانند و پیامی که دریافت نموده اند را برای شما بازگو کنند. سپس متن خود را ویرایش کنید و کلمات ، عبارات و جملات غیر ضروری را حذف کنید و بر روی پیام های اصلی تمرکز کنید. سعی کنید اندازه متن را به میزان ۳۰ – ۵۰ درصد متن اولیه کاهش دهید. از زیر عنوان ها و لیست ها برای خوانایی بیشتر استفاده کنید. از فضا های خالی مناسب میان نوشته ها نیز بهره ببرید مخاطب قبل از اینکه تصمیم بگیرد متن ایمیل شما را بخواند آن را به صورت سریع اسکن می کند و اگر من شما یکنواخت ، طولانی و کسل کننده به نظر برسد از خواندن آن صرف نظر خواهد نمود.


آموزش بازاریابی


رعایت اصول ده گانه تبلیغ نویسی حرفه ای در ایمیل به شما کمک می کند تا متن تبلیغاتی بهتری بنویسید و دریافت پیام شما نیز برای مخاطبان آسان تر خواهد شد که این امر موجب برانگیختن واکنش بیشتر مخاطبان خواهد شد. اصول تبلیغ نویسی حرفه ای به شما کمک می کند تا در نهایت موفقیت بیشتری به عنوان یک بازاریاب ایمیلی بدست آورید.

درباره نویسنده

محمدرضا حمیدی

من محمد رضا حمیدی، مدیر وب سایت بازاریابی دات نت هستم. بیش از 10 سال است که به کسب و کار های اینترنتی علاقه مند هستم. اولین کسب و کار اینترنتیم را سال 85 راه اندازی کردم، در این سالها تجربیات زیادی در مورد کسب و کار های اینترنتی کسب کردم. در کنار تجربیاتی که در این سالها به دست آورده ام، بیش از 5 سال است که به صورت حرفه ای مشغول مطالعه و یادگیری روش های جدید بازاریابی اینترنتی هستم. سال 94 تصمیم گرفتم تجربیات و دانشم را با علاقه مندان به اشتراک بگذارم و به دیگران کمک کنم تا راحت تر کسب و کار اینترنتیشان را شروع کنند، این شد که بازاریابی دات نت را شروع کردم ;)

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *