مدیریت استراتژیک
مدیریت استراتژیک ۵٫۰۰/۵ ۲
۵٫۰۰ / ۵ stars


مدیریت استراتژیک

مدیریت استراتژیک چیست؟

مدیریت استراتژیک فرآیند مستمر برنامه ریزی ، نظارت ، تحلیل و بررسی و ارزیابی تمام مواردی است که نقش کلیدی در رسیدن سازمان به اهدافش ایفا می کنند.

به طور معمول مدیریت استراتژیک شامل موارد زیر است:

۱- تحلیل نقاط ضعف و قوت داخلی و خارجی

۲- تدوین برنامه اجرایی

۳- اجرای برنامه اجرایی

۴- ارزیابی درجه موفقیت در اجرای برنامه و اعمال تغییرات زمانی که نتایج مطلوب به دست نیامده باشد.

مدیریت استراتژیک تمام ابعاد سازمان را در بر می گیرد و باعث می شود تا کلیه قسمت ها در راستای رسیدن به اهداف سازمانی فعالیت نمایند. همانطور که در ابتدا نیز اشاره شد ، مدیریت استراتژیک به طور ذاتی پویاست بدین معنی که همیشه بازخورد های حاصل از نظارت و نتایج یک مرحله در برنامه ریزی مراحل بعد مورد توجه قرار می گیرند و این چرخه دایره وار به صورت مستمر ادامه خواهد یافت.

تعریف استراتژی

دکتر ولادیمیر کوینت استراتژی را اینگونه تعریف می کند: “استراتژی، سیستم یافتن، تدوین کردن و توسعه دادن مکتبی است که در صورت دنبال شدن بی کم و کاست ، می تواند موفقیت بلند مدت را تضمین نماید.”

مدیریت استراتژیک مفاهیمی مانند برنامه ریزی استراتژیک و تفکر استراتژیک را هم در بر می گیرد. برنامه ریزی استراتژیک یک فعالیت تحلیلی است که به روش های رسمی تهیه و تحلیل داده ، به عنوان ورودی تفکر استراتژیک اشاره دارد. برنامه ریزی استراتژیک همچنین به عنوان مکانیزم های کنترل پیاده سازی استراتژی نیز اشاره دارد.

مدیریت استراتژیک معمولا شامل ۲ فرآیند اساسی تدوین و پیاده سازی استراتژی است که در عمل این دو فرایند تکرار می شوند و هر یک از این دو فرآیند ورودی فرآیند دیگر را تامین می نمایند.

تدوین استراتژی

فرآیند تدوین استراتژی با تحلیل محیطی که سازمان در آن فعالیت می کند آغاز می شود ، در گام بعد تصمیمات استراتژیکی در مورد چگونگی رقابت با رقبا اخذ می شود و در نهایت با تعیین اهداف و معیار های اندازه گیری پایان می یابد.

پیاده سازی استراتژی

دومین فرآیند اصلی مدیریت استراتژیک ، پیاده سازی استراتژی است که چگونگی استفاده از منابع موجود سازمان برای همسویی با اهداف بیان می کند. پیاده سازی منجر به شکل گیری ساختار استفاده از منابع در سازمان می گردد . پیاده سازی تمام ابعاد سازمان و روش های نظارت و ارزیابی استراتژی را در بر می گیرد.

 
این مطلب را از دست ندهید :   تئوری پنجره شکسته

درباره نویسنده

محمدرضا حمیدی

من محمد رضا حمیدی، مدیر وب سایت بازاریابی دات نت هستم. بیش از 10 سال است که به کسب و کار های اینترنتی علاقه مند هستم. اولین کسب و کار اینترنتیم را سال 85 راه اندازی کردم، در این سالها تجربیات زیادی در مورد کسب و کار های اینترنتی کسب کردم. در کنار تجربیاتی که در این سالها به دست آورده ام، بیش از 5 سال است که به صورت حرفه ای مشغول مطالعه و یادگیری روش های جدید بازاریابی اینترنتی هستم. سال 94 تصمیم گرفتم تجربیات و دانشم را با علاقه مندان به اشتراک بگذارم و به دیگران کمک کنم تا راحت تر کسب و کار اینترنتیشان را شروع کنند، این شد که بازاریابی دات نت را شروع کردم ;)

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *