۶ قانون ابدی لاکچری مارکتینگ موفق
۶ قانون ابدی لاکچری مارکتینگ موفق ۵٫۰۰/۵ ۵
۵٫۰۰ / ۵ stars


6 اصل همیشگی لاکچری مارکتینگ موفق

۶ قانون ابدی لاکچری مارکتینگ موفق


اغلب مدیران برند های لوکس به این نتیجه رسیده اند که تجربه مشتری در لاکچری مارکتینگ ( Luxury Marketing )  یک فاکتور اساسی است. اما اغلب دانسته های ما در زمینه خلق تجربه مشتری ، برخواسته از برند های تولید انبوه است. اما برند های لاکچری مقوله ای کاملا متفاوت هستند و به روش های ویژه خود برای مدیریت و بازاریابی برند نیاز دارند. بنا به تحقیقات بازار گسترده ای که صورت پذیرفته است ، ۶ موضوع زیر موضوعات مهمی هستند که برند های لوکس باید با تمرکز روی آنها تجربه مشتری را طراحی و ایجاد نمایند.

 

تمرکز روی باور ها 

برند های لاکچری باید به جای اتکا بر ارزش های برند ، به تمرکز بر روی باور ها بپردازند. باور های شخصی هر فرد برای او از ارزش برند ما ، با ارزش تر و مهم تر است. ضمنا هر فرد باور های مختلفی دارد و افراد را می توان بر اساس باورهایشان تفکیک نمود. برند های لاکچری نباید به اجرای کمپین های بازاریابی عمومی بپردازند و تمام افراد جامعه را مخاطب قرار دهند. در لاکچری مارکتینگ بر روی مشتریانی تمرکز می شود که باورهایشان با باور های برند همراستا است.

فراری ( Ferrari ) را می توان یک نمونه خوب از این مورد در نظر گرفت ، این شرکت به عملکرد بالا ( High Performance ) اعتقاد دارد و به ندرت مشاهده می شود که شرکت فراری در رسانه های گروهی مانند تلویزیون و … اقدام به تبلیغات نماید اما بودجه قابل توجهی را صرف تبلیغات در مسابقات فرمول یک می نماید. شرکت فراری برای بر روی تبلیغاتی تمرکز می کند که با باورش یعنی عملکر بالا مرتبط باشد و سعی می کند با برنامه های تبلیغاتی اش این باور را در ذهن مصرف کننده تقویت کند.

 

آموزش بازاریابی

فراتر از لوگو

زمانی که مشتریان به یک برند لاکچری فکر می کنند ، آنها دوست دارند به تمام المان های بصری آن برند فکر کنند نه فقط به یک لوگو. المان های بصری یک برند می تواند شامل مواردی مانند مونوگرام ها ( به ترکیب دو یا چندین حرف یا نماد به منظور ایجاد یک نماد یکپارچه Monogram گفته می شود ) ، نماد های برند ، لوگو ، رنگ برند ، الگو ها ، تصاویر و حتی مفاهیم باشد.
این مطلب را از دست ندهید :   انواع تبلیغات محیطی

یکی از موارد مثال عالی برای این مورد برند شنل ( CHANEL ) است. زمانی که به این برند فکر می کنید به رنگ های سیاه و سفید ، به گل کاملیا ، عدد ۵ ، مروارید ، و شاید به لباس های کوتاه مشکی فکر کنید. برند های لوکس باید به طور کاملا فعال نماد های خود را انتخاب کنند و با تکرار آنها را در ذهن مخاطب تصویر سازی نمایند.


آموزش بازاریابی

برای مشتریان تشریفات خاص طراحی کنید

برند های لاکچری صرفا به پیشنهاد فروش محصول اکتفا نمی کنند. این برند ها باید پا را فراتر از فروش محصول گذاشته و به مشتری خدمت یا تشریفات منحصر به فردی ارائه دهند. این منحصر به فرد بودن می تواند استفاده از فروشنده های حرفه ای و خدمات پس از فروش خوب باشد اما اگر واقعا می خواهید یک برند لاکچری خلق کنید باید یک تشریفات ویژه طراحی کنید تا مشتریان بتوانند این تشریفات خاص را تجربه کنند.


برند عطر LE Labo توانسته به طور ماهرانه ای این تشریفات را خلق نماید. آنها با استفاده از این شعار که با گذشت زمان کیفیت رایجه ی عطر های تولید شده کم می شود توانسته اند یک تجربه شخصی خاص را خلق نمایند. تمام عطر های Le Labo در هنگام خرید و در پیش روی مشتری به صورتی دستی و بر اساس سلیقه مشتری با هم مخلوط می شوند ، سپس تاریخ ساخت روی شیشه عطر حک می شود و نام مشتری نیز بر روی برچسب روی شیشه پرینت می شود. بعد از اینکه مشتری عطر را به خانه آورد باید به مدت یک هفته آن را در یخچال قرار دهد تا فرآیند تولید آن تکمیل شود . با استفاده از این تشریفات ، خریدن یک عطر LE LABO بیش از آن که خریدن یک محصول باشد ، یک تجربه شخصی عالی است.

این مطلب را از دست ندهید :   سئو چیست ؟ مفهوم بهینه سازی موتور های جستجو

آموزش بازاریابی


فروشگاه قلعه ی امپراطوری شماست


برند های لاکچری باید تمرکز بسیار ویژه ای به روش فروش و نوآوری های زمان فروش داشته باشند. شاید در گذشته یک فروشگاه می توانست با تعدادی آجر با شمایل قدیمی خود را فروشگاه لاکچری معرفی نماید اما امروزه اصل لاکچری مارکتینگ بیان می کند که باید اقدام به طراحی فضاهایی با کاربرد چندگانه و کنترل شده نمود به گونه ای که باور های برند ما نیز از طریق این فضا ها به مشتری انتقال یابد و مشتری بتواند در این فضا ها یک تجربه شخصی جذاب کسب کند.


BMW WORLD در شهر مونیخ آلمان یک مثال عالی برای این موضوع است. این نمایشگاه بسیار بزرگ BMW دارای قابلیت های چندگانه از جمله نمایشگاه محصولات جدید، مرکز کنفرانس ، موزه BMW و … می باشد. در این ساختمان بزرگ مشتریان می توانند برند BMW را تجربه کنند نه فقط اینکه محصولات BMW را بخرند.


آموزش بازاریابی


مشتریان را به یک جامعه محدود خاص بکشانید


برند های تولید انبوه یا عام معمولا جامعه مشتریان خود را مشخص کرده و پس از شخیص نیاز آنها محصول را به سوی جوامع هدف روانه می کنند تا مشتریان آن محصول را برای رفع نیاز هایشان تهیه کنند.  اما در لاکچری مارکتینگ یا بازاریابی برند های لوکس قضیه به شکل دیگری است ، برند های لاکچری باید جاذبه ای داشته باشند تا مشتری را به سمت خود بکشانند. یکی از این جاذبه ها می تواند این باشد که مشتری با تهیه این محصول وارد یک جامعه خاص و انحصاری مصرف کنندگان این محصول می شود. ممکن است مشتریان زیادی بخواهند وارد این جامعه شوند اما در نهایت مشتریانی که دارای عقاید همسو با عقاید برند هستند می توانند به این جامعه بپیوندند. در حقیقت مشتریان برند های لاکچری خود یک جامعه کوچک اما انحصاری و خاص را تشکیل می دهند.

این مطلب را از دست ندهید :   بازاریابی اینترنتی چیست

به عنوان مثال شما برای تهیه یک گوشی iPhone Gold فقط کافیست تا قیمت آن را بپردازید. اما برای خریدن یکی از کیف های Hermés باید مدت زیادی با این برند در تعامل باشید و پیوند صمیمی برقرار کنید تا شانس خریدن یکی از کیف های تولید شده هرمس را پیدا کنید. برخلاف بی توجهی به مشتریان ، روش ذکر شده در لاکچری مارکتینگ ، به مشتری احساس تعلق به گروهی خاص را می دهد و باعث وفادار شدن مشتریان می گردد و آنها به خاطر عضویت در این گروه خاص از مزایایی برخوردار خواهند شد.


آموزش بازاریابی


اسطوره سازی


خلق اسطوره یکی دیگر از موارد حائز اهمیت در لاکچری مارکتینگ است. برند های عام معمولا خود را با رقبا مقایسه می کنند و مزایای محصولشان را نسبت به محصول رقیب بیان می کنند ، این در حالی است که برند های لاکچری نباید وارد چنین فضاهایی شوند. برند های لاکچری باید بتوانند داستان های افسانه ای برای مشتریان خلق کنند و به اسطوره داستان هایشان تبدیل شوند.


یکی از مثال های خوب این اصل لاکچری مارکتینگ شرکت خودرو سازی رولز رویس Rolls Royce است. این شرکت تعداد محدودی از مشتریان خود را به کارخانه های خود دعوت کرد تا شخصا مراحل تولید ذکر شده را ببینند و تجربه کنند.


اسطوره های برند های لوکس باید به صورت غیر مستقیم به دیگران منتقل شوند و باید در تمام قسمت های کسب و کار از جمله محصولات ، فروشگاه ها و بازاریابی دیده شوند. برند های لاکچری معمولا از طریق ادغام کردن داستان های رازگونه یا ارتباط با هنر اسطوره ای برای خود خلق و آن را به برند مرتبط می کنند.

درباره نویسنده

محمدرضا حمیدی

من محمد رضا حمیدی، مدیر وب سایت بازاریابی دات نت هستم. بیش از 10 سال است که به کسب و کار های اینترنتی علاقه مند هستم. اولین کسب و کار اینترنتیم را سال 85 راه اندازی کردم، در این سالها تجربیات زیادی در مورد کسب و کار های اینترنتی کسب کردم. در کنار تجربیاتی که در این سالها به دست آورده ام، بیش از 5 سال است که به صورت حرفه ای مشغول مطالعه و یادگیری روش های جدید بازاریابی اینترنتی هستم. سال 94 تصمیم گرفتم تجربیات و دانشم را با علاقه مندان به اشتراک بگذارم و به دیگران کمک کنم تا راحت تر کسب و کار اینترنتیشان را شروع کنند، این شد که بازاریابی دات نت را شروع کردم ;)

مطالب مرتبط

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *