۷ نکته برای مدیریت زمان و افزایش بهره وری بازاریابی
۷ نکته برای مدیریت زمان و افزایش بهره وری بازاریابی ۵٫۰۰/۵ ۲
۵٫۰۰ / ۵ stars


مدیریت زمان و بازاریابی

۷ نکته برای مدیریت زمان و افزایش بهره وری بازاريابي


اگر شما هم در پایان روز با مشکل کمبود وقت مواجه می شوید یا اگر در طول روز وقت زیادی را برای جلسات برنامه ریزی نشده یا تماس های تلفنی ناخواسته و مسائل این چنینی صرف می کنید که سود چندانی برای شما ندارد ، ادامه مطلب را بخوانید.

این ۷ نکته نمی توانند حتی ۱ ثانیه هم به میزان وقتی که شما در اختیار دارید اضافه کنند اما به شما کمک می کنند بهترین استفاده را از وقت خود داشته باشید تا بتوانید در کسب و کار و زندگی شخصی با وقتی که در اختیار دارید مهم ترین کارهایی را که برای موفقیت باید انجام دهید به اتمام برسانید.

بازاریابی


 

نکته اول : صبح ها ، زودتر بیدار شوید

لورا وندرکام یکی از نویسندگان حوزه مدیریت زمان می گوید : “بعضی عوامل باعث شده تا صبح زمانی عالی برای به انجام رساندن کارها باشد.”

اگر تلاش می کنید یک کار فوری یا یک پروژه خلاقانه را به اتمام برسانید ، مسلم است که در ابتدای صبح انرژی بسیار بیشتری نسبت به زمان های دیگر روز برای انجام آن کار در اختیار دارید. از دیگر مزایای زودتر بیدار شدن ، توانایی انجام کارهای بیشتر در طول روز است و بسیاری از اوقات می توانید بسیاری از کارهایی که گاها تا پاسی از شب طول می کشیده است را در قبل از غروب آفتاب به اتمام برسانید و از باقی مانده وقت خود لذت ببرید.

 

بازاریابی

 

نکته دوم : با قاطعیت کارهایتان را اولویت بندی کنید

نوشتن برنامه دقیق از تمام کارهایی که باید در طول روز و هفته انجام دهید برای اینکه بدانید چه زمانی چه کاری را باید انجام دهید کاملا ضروری است. کن گلیکمن متخصص مدیریت زمان می گوید : “بسیاری از مردم برنامه واضح و روشنی برای کارهایی که می خواهند انجام دهند ندارند”.

او گاهی اوقات از مشتریانش می پرسد کمی با خود فکر کنید که کجا هستید ، کجا می خواهید بروید و چگونه می توانید به آنجا بروید. او توضیح می دهد : ” اولویت بندی به ما کمک می کند تا بدانیم مهم ترین کاری که باید انجام دهیم چیست و باعث می شود تا قبل از انجام هر کار دیگری با قدرت تمام بر روی انجام مهمترین کارهایمان متمرکز شویم “.

اولویت بندی صرفا منحصر به برخی موارد خاص نیست ، باید سعی شود همه ی فعالیت های روزانه بر اساس اولویت زمانبندی شوند تا به نتیجه دلخواه دست یافت. کن گلیک من توصیه می کند اگر می خواهید از مسیر درست خارج نشوید ، زمان را برای انجام دادن فعالیت هایتان مدیریت ( زمانبندی ) کنید.

 

بازاریابی

 

نکته سوم : بیش از حد برنامه ریزی نکنید

اگر که در طول روز مرتب در حال برنامه ریزی انجام کارها هستید و دائما برنامه ریزی های جدید برای انجام کارها ارائه می کنید و از کاری به سراغ کار دیگر می روید ، اصلا نگران نباشید ! شما تنها نیستید درصد زیادی از افراد جامعه به این عادت بد مبتلا هستند. لورا وندرکام می گوید : ” بسیاری از مردم آماده ی انجام دادن کاری هستند اما واقعا آن کار را انجام نمی دهند” به این حالت متاورک ( Meta-Work ) گفته می شود.

با اینکه افرادی که دارای برنامه زمانبندی یا لیست کارهای روزانه هستند عملکرد بهتری دارند ، اما بعصی از آنها وقت زیادی را صرف تغییر اولویت ها ، تغییر زمانبندی ها و موارد این چنینی می کنند بدون اینکه هیچ یک از موارد مهم را انجام دهند و از لیست خط بزنند.

خانم وندرکام پیشنهاد می کند تعداد کارهای مهم روزانه خود را به ۳ الی ۶ مورد محدود کنید. این کار نه تنها باعث می شود تا شما وقت زیادی را صرف مدیریت لیست زمانبندی نکنید بلکه به برنامه شما امکان انعطاف پذیری بیشتری می دهد که در نکته ی بعد به آن پرداخته شده است.

 

بازاریابی

 

نکته چهارم : خیلی دقیق و شلوغ برنامه ریزی نکنید

اگر تک تک دقایق روز را برنامه ریزی کنید ، برای شما مدیریت کردن برنامه های پیش بینی نشده بسیار سخت خواهد شد. بسیاری از اوقات فرصت ها یا کارهای اورژانسی بی خبر و بدون برنامه ریزی قبلی پیش می آیند که باید وقت کافی برای رسیدگی و سر و سامان دادن به آنها داشته باشید بدون آنکه به برنامه اصلیتان لطمه ای وارد شود. خانم وندرکام می گوید : “داشتن وقت خالی بیشتر بر روی تقویم ، بهتر است ” . محدود کردن کارهای مهم لیست باعث می شود تا شما بتوانید کارهای پیش بینی نشده را راحتتر ساماندهی کنید.

محدود کردن لیست در روحیه شما نیز اثر خواهد گذاشت. اگر یک لیست واقع گرایانه و قابل انجام در طول روز داشته باشید در پایان روز تمام فعالیت های لیست را به اتمام رسانده اید و احساس با موفقیت به پایان رساندن کارها انگیزه بسیار خوبی به شما می دهد اما اگر یک لیست بلندبالا برای فعالیت های روزانه خود تهیه کنید و در پایان روز از پس انجام دادن آن بر نیایید یا مجبورید برای آنکه خود را گول بزنید کارها را نیمه کاره و با دقت پایین انجام دهید و یا اینکه در پایان روز با مشاهده ی اینکه موفق به انجام برنامه تان نشده اید احساس شکست می کنید و انگیزه خود را از دست خواهید داد.

 

بازاریابی

 

نکته پنجم : به میزان انرژی خود توجه کنید

زمانی می توانید با کارهای مهم روزتان رو در رو باشید که به میزان کافی انرژی داشته باشید و شاداب باشید. در زمان هایی که به حد کافی انرژی ندارید نمی توانید کارهای مهم را به خوبی انجام دهید . یک پیاده روی سریع در هنگام خستگی می تواند سطح انرژی شما را برای انجام کارهای بیشتر افزایش دهد.

به زمان های بی حوصلگی و خستگی خود توجه کنید. الگو های خستگی و زمان هایی که بهره وری پایینی دارید را به دست بیاورید . چه زمان هایی ، یا چه مکان هایی ، یا چه رویدادی ، چه افرادی ، چه نوشیدنی و … باعث کاهش بهره وری شما می شود. مثلا ممکن است بین ساعت ۱۲ تا ۳ بعد از ظهر راندمان پایینی داشته باشید ، یا روز هایی که فست فود می خورید تا چند ساعت راندمانتان کاهش یابد و … . با شناسایی این عوامل شما می توانید برنامه موثرتری تنظیم کنید ، کارهای مهم خود را در این زمان ها قرار ندهید و سعی کنید با شناسایی الگو ها ، عوامل کاهش راندمان را شناسایی کنید و آنها را تغییر دهید و تا آن زمان در این زمان ها فعالیت هایی انجام دهید که به شما انرژی بدهد و کارهای کم اهمیت تر را در این زمان ها انجام دهید.

 

بازاریابی

 

نکته ششم : یادبگیرید قاطعانه بگویید ” نه “

نه گفتن مهارتی است که برای بسیاری از مردم بسیار سخت است. آقای گلیکمن برای نه گفتن یک ترفند دارد. او در هنگام تصمیم گیری با خود یادآوری می گوید که اگر به مسئولیت های جدید ” بله ” بگوید قطعا باید به چیز های دیگری ” نه ” بگوید. به فرض مثال وقتی مسئولیت جدیدی را قبول می کند باید وقت کمتری را با دخترش بگذراند. شما باید ارزش چیز هایی را که از دست میدهید با آنچه را که به دست می آورید مقایسه کنید. اینگونه می توان مرز های شفاف تری برای نه گفتن داشت.

یکی از مزایای صرف وقت بر روی مسائل کمتر اینست که شما می توانید در انجام آنها کارآمد تر باشید به این دلیل که مجبور نیستید با عجله کردن اشتباهاتی را تکرار کنید و با دقت و حوصله کارتان را انجام می دهید. قطعا اگر شما به تمام پیشنهاد ها بلی بگویید بعد از مدت کوتاهی دیگر توان انجام تعهدات خود را ندارید و بد نام می شوید.

 

بازاریابی

 

 

نکته هفتم : از خودتان بپرسید برای چه چیزی میخواهم بیشتر وقت بگذارم ، نه چه چیزی کمتر !

خانم وندرکام میگوید : ” افراد بسیاری از من میپرسند چطور برای بعضی کارها وقت کمتری صرف کنم؟ اما به عقیده ی من سوال مهم تر اینست که میخواهید برای چه کاری بیشتر وقت صرف کنید ؟ “. بهره وری فقط این نیست که یا مدیریت کارها ساعات انجام کارهایمان را کاهش دهیم یا به عبارتی زمان را ذخیره کنیم. بلکه باید بدانیم چگونه  زمان ذخیره شده را صرف انجم مهم ترین کاری که میخواهیم انجام دهیم نماییم. او می گوید : “من فکر می کنم این واقعا در مورد اینست که زمانتان را با چیزی که می خواهید به آن برسید پر کنید. ”

 

بازاریابی

 

 
این مطلب را از دست ندهید :   ایده های کسب و کار اینترنتی برای تازه کار ها

درباره نویسنده

محمدرضا حمیدی

من محمد رضا حمیدی، مدیر وب سایت بازاریابی دات نت هستم. بیش از 10 سال است که به کسب و کار های اینترنتی علاقه مند هستم. اولین کسب و کار اینترنتیم را سال 85 راه اندازی کردم، در این سالها تجربیات زیادی در مورد کسب و کار های اینترنتی کسب کردم. در کنار تجربیاتی که در این سالها به دست آورده ام، بیش از 5 سال است که به صورت حرفه ای مشغول مطالعه و یادگیری روش های جدید بازاریابی اینترنتی هستم. سال 94 تصمیم گرفتم تجربیات و دانشم را با علاقه مندان به اشتراک بگذارم و به دیگران کمک کنم تا راحت تر کسب و کار اینترنتیشان را شروع کنند، این شد که بازاریابی دات نت را شروع کردم ;)

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *