بازاریابی موتورهای جستجو SEM
بازاریابی موتورهای جستجو SEM 5.00/5 1
۵٫۰۰ / ۵ stars


Search Engine Marketing SEM

بازاریابی موتورهای جستجو SEM


بازاریابی موتور جتسجو یا Search Engine Marketing که به اختصار SEM نیز نامیده می شود یکی از شاخه های بازاریابی اینترنتی است که در سال های اخیر مورد توجه قرار گرفته است. اهمیت این موضوع زمانی مشخص می شود که روزانه بیش از ۳٫۵ میلیارد جستجو فقط در موتور جستجوی گوگل انجام می شود. این عدد به این معنی است که هر روز چندین میلیون دلار معامله اینترنتی از طریق جستجو در موتور های جستجو انجام می شود. سهم کسب و کار شما از این رقم چقدر است ؟

این نوع بازارایابی اینترنتی ، بر پایه سهولت یافت شدن سایت در صفحه نتایج جستجو است. در حقیقت در این روش وبمستر ها سعی می کنند تا سایت آنها بیشتر از طریق موتور های جستجو دیده شود و ورودی بیشتری از طریق موتور های جستجو بدست بیاورند. این امر می تواند از طریق تبلیغ در موتور های جستجو باشد که معمولا اولین نتایج هر صفحه را به خود اختصاص می دهند یا از طریق سئو ( SEO ) صورت بگیرد.

 

بازاریابی


در روش اول که تبلیغات در موتور های جستجو است ، وبمستر مبلغی به موتور های جستجو می پردازد و کلید واژه هایی برای تبلیغات خود مشخص می کند و تعیین می کند به ازای هر کلیک چه مبلغی به موتور جستجو می پردازد. هر زمان که کلید واژه های مشخص شده توسط وبمستر توسط فردی جستجو شد ، موتور جستجو بر اساس بودجه مشخص شده و مبلغ پرداختی به ازای هر کلیک یک یا چند تبلیغ را به کاربر نمایش می دهد و تنها در صورتی از وبمستر هزینه ای دریافت می کند که کاربر بر روی لینک تبلیغات وبمستر که مشابه یکی از نتایج جستجو است کلیک نماید. این روش بسیار سریع به بازدهی می رسد شما می توانید از یک ساعت دیگر از این طریق محصول خود را به فروش برسانید. هزینه تبلیغات در موتور های جستجو بر اساس رقابتی که در کلید واژه ها وجود دارد متفاوت است . این رقم به ازای هر کلیک معمولا بین ۳۰۰ تومان در کلیدواژه های کم رقابت الی چند هزار تومان در کلید واژه های پر رقابت است.

 

البته بعد از گران شدن دلار در سال ۹۰ هزینه های تبلیغات در گوگل به شدت افزایش یافت ، این امر از طرفی با افزایش هزینه هر کلیک موجب نارضایتی کاربران شد از سوی دیگر بسیاری از افراد این شیوه ی تبلیغاتی را رها کردند و باعث کاهش رقابت در بسیاری از کلید واژه های زبان فارسی شد. از این رو در صورتی که کسب و کار مطمئنی دارید و از فروش محصولات خود و حاشیه سود امن محصولاتتان اطمینان دارید می توانید از این روش برای تبلیغات محصول خود استفاده کنید و به صورت آنی به فروش برسید.

 

بازاریابی

 

 

در روش دوم یا SEO مدیران وب سایت ها سعی می کنند تا با اصلاحات ساختار سایت خود ، رعایت اصول تولید محتوا ، بهینه سازی مطالب و تیتر ها ، استفاده صحیح از کلید واژه ها و رعایت سایر اصول مشخص شده توسط موتور های جستجو جایگاه وب سایت خود را در بین نتایج ارتقا دهند. این روش در مقایسه با تبلیغات در موتور جستجو ، دارای بازدهی میان مدت و بلند مدت است اما در تبلیغات پس از اینکه تمام بودجه شما هزینه شد ، ترافیک سایت شما در اغلب موارد به یکباره دچار افت چشمگیری می شود.

 

البته کمپین های فروش غیر مستقیم برای این طراحی شده اند که بازدهی این نوع تبلیغات را افزایش دهند و بعد از اتمام دوره تبلیغات نیز شما بتوانید از طریق اطلاعاتی که جمع آوری کرده اید کمپین خود را پیش ببرید و به فروش بیشتری برسید اما عموما افراد در تبلیغات گوگل از شیوه فروش مستقیم استفاده می کنند که پس از پایان بودجه تبلیغاتی ، فروش هم دچار افت شدیدی می شود ، این در حالی است که شما در روش SEO هزینه ای بابت انجام اصلاحات در وب سایت خود پرداخت می کنید که تاثیرات این تغییرات معمولا برای مدت تقریبی یکسال به شما کمک می کند و ممکن است مبلغی هم برای آموزش خودتان و یادگیری روش های اصولی سئو هزینه کنید که این آموزش ها نیز معمولا تا زمانی که الگوریتم ها دچار تغییر کلی نشوند به شما کمک می کند.

 

البته به خاطر داشته باشید سئو به این معنی نیست که سایتتان را ضرفا برای موتور جستجو درست کنید ! این تصوری است که خیلی از افراد از سئو دارند اما در حقیقت سئو یک ابزار در جهت تسهیل کار کاربر در پیدا کردن سایت شماست و در نهایت کاربر است که باید تصمیم بگیرد به سایت شما اعتماد کند یا خیر پس استفاده از شیوه های غیر منطقی سئو را که باعث آزار کاربر می شود کنار بگذارید هرچند کمی با تاخیر به بازذهی مطلوب برسید و به جای استفاده از شیوه های پوچ افزایش ترافیک ، محتوای ارزشمند تولید کنید تا در دراز مدت بتوانید با اعتبار سایتتان به سود عالی برسید.

 

بازاریابی

 

یکی از راه های دیگر افزایش از طریق موتور های جستجو SMO یا Social Media Optimization است ! شاید بپرسید رسانه های اجتماعی چه ارتباطی به موتور های جستجو دارند ؟ زمانی که شما فعالیت خوبی در رسانه های اجتماعی داشته باشید ، مطالب شما خیلی زود دست به دست می شود و به اصطلاح Share می شود. اشتراک مطالب شما در رسانه های اجتماعی به خودی خود باعث بازاریابی ویروسی یا Viral Marketing می شود و خیلی زود افراد علاقه مند با محصولات شما و وب سایت شما آشنا می شوند، احتمال خرید این افراد خیلی زیاد است چون معمولا از طریق دوستان ، آشنایان یا از طریق افرادی که دنبال می کنند با محصولات و مطالب شما آشنا می شوند و به شما اعتماد می کنند. در کنار بازاریابی ویروسی ، اشتراک لینک های مربوط به کسب و کار شما در برخی رسانه های اجتماعی باعث می شود تا کاربران هنگام جستجو خیلی سریع مطالب مربوط به کسب و کار شما در آن رسانه اجتماعی را ببینند و ابتدا به آن رسانه اجتماعی و در صورت جذاب بودن محتوا به وب سایت شما مراجعه کنند.

 
این مطلب را از دست ندهید :   نکات طلایی برای انتخاب عکس پروفایل اینستاگرام

درباره نویسنده

محمدرضا حمیدی

من محمد رضا حمیدی، مدیر وب سایت بازاریابی دات نت هستم. بیش از 10 سال است که به کسب و کار های اینترنتی علاقه مند هستم. اولین کسب و کار اینترنتیم را سال 85 راه اندازی کردم، در این سالها تجربیات زیادی در مورد کسب و کار های اینترنتی کسب کردم. در کنار تجربیاتی که در این سالها به دست آورده ام، بیش از 5 سال است که به صورت حرفه ای مشغول مطالعه و یادگیری روش های جدید بازاریابی اینترنتی هستم. سال 94 تصمیم گرفتم تجربیات و دانشم را با علاقه مندان به اشتراک بگذارم و به دیگران کمک کنم تا راحت تر کسب و کار اینترنتیشان را شروع کنند، این شد که بازاریابی دات نت را شروع کردم ;)

مطالب مرتبط

1 نظر

  1. ‍پینگ بک: سئو چیست ؟ مفهوم بهینه سازی موتور های جستجو - آکادمی بازاریابی اینترنتی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *