MVP یا کمینه محصول پذیرفتی
MVP یا کمینه محصول پذیرفتی ۵٫۰۰/۵ ۷
۵٫۰۰ / ۵ stars


کمینه ی محصول پذیرفتنیMVP یا کمینه محصول پذیرفتی


کمینه ی محصول پذیرفتنی یا MVP که سرواژه Minimum Viable Product است از دید اشخاص مختلف دارای تعاریف مختلفی است. MVP برای نخستین بار توسط فرانک رابینسون ابداع و بعدا توسط استیو بلنک و اریک ریس فراگیر شد. کمینه ی محصول پذیرفتنی ، بالاترین بازگشت سرمایه در مقابل کمترین میزان ریسک را داراست. اگر در یک طرف محصولی را تصور کنیم که فاقد شرایط لازم برای حضور در بازار است و پس از ارائه شکست می خورد ، و در طرف دیگر محصولی شامل تمام آپشن ها و امکانات را در نظر بگیرید ، MVP در نقطه ای بین این دو نقطه قرار دارد. اریک ریس کمینه ی محصول پذیرفتنی را اینگونه تعریف کرد :


MVP یا کمینه ی محصول پذیرفتنی یک نسخه از محصول است که باعث می شود تیم ، بالاترین میزان اطلاعات معتبر در مورد مشتری را با کمترین تلاش کسب نماید.


به مرور زمان این تعریف بدین شکل ساده تر شد : “حداقل چیزی که می توانید بسازید و به شما این امکان را می دهد تا آن را از طریق حلقه ی ساخت / اندازه گیری / یادگیری ( Build/Measure/Learn ) توسعه دهید.”


حلقه MVP


 MVP دارای امکانات هسته ی اصلی محصول است و فاقد امکانات اضافی است. MVP پس از ساخته شدن تنها به بخشی از جامعه مشتریان ارائه می شود، این بخش از جامعه مشتریان معمولا باید به گونه ای انتخاب شوند که مشتریان وفادار شما را در بر بگیرد، مشتریانی که هدف نهایی شما را درک می کنند، برای رسیدن به این هدف به شما بازخورد می دهند و شما را یاری می کنند تا MVP را توسعه دهید. این مشتریان نمونه اولیه محصول شما را تحسین می کنند و حاضرند با خرید MVP روی کسب و کار شما سرمایه گذاری کنند.

این مطلب را از دست ندهید :   5 کلید طلایی کمپین های تبلیغاتی موفق

MVP می تواند به عنوان یک فرآیند و یک استراتژی برای حرکت به سمت تولید و فروش محصول به مشتریان استفاده شود. بوسیله ی MVP می توان ایده پردازی نمود ، نمونه اولیه را طراحی و تولید کرد ، نمونه ساخته شده را ارائه داد ، اطلاعات را از مشتریان جمع آوری نمود ، اطلاعات را آنالیز کرد و در نهایت به طور مستمر محصول را بهبود بخشید. (نظریه بهبود مستمر ژاپنی ها را از اینجا می توانید مطالعه کنید.)


کاربرد های MVP :
  • امکان سنجی فرضیات در مورد یک محصول با استفاده از منابع محدود

  • کاهش زمان صرف شده برای طراحی قسمت های بی اهمیت محصول از نظر مشتری

  • ورود به بازار در کمترین زمان ممکن

  • ایجاد یک محصول پایه ، برای ایجاد محصولات متفاوت در آینده


زمانی که MVP ارائه می شود ، مشتریان هزینه ی پایین ترین برای تهیه محصول می پردازند و ممکن است انتظارات کمتری هم از محصول شما داشته باشند. از طرفی چالش ها و مشکلاتی که ممکن است محصول شما در آینده با آن روبرو شود در یک جامعه ی کوچک و توسط یک محصول پایه شناسایی می شود و در نسخه عمومی محصول این مشکلات رفع شده اند.

استیو بلنک در مورد MVP میگوید : ” شما کمترین مجموعه امکانات لازم را تحویل می دهید و چشم انداز خود را می فروشید ، در این مرحله تنها متفکرین مشتریان شما هستند نه همه افراد.”

MVP حتی می تواند ایده ی ناب شما را از شکست نجات دهد! ممکن است شما اینقدر به محصول خود امکانات اضافی و ناکارآمد بیفزایید که دستیابی به کاربرد اصلی محصول برای مشتری بسیار سخت باشد، یا مشتری تصور کند بخش عمده ای از هزینه ای که می پردازد بابت خرید این امکانات اضافی و ناکارآمد برای اوست و همین امر سبب می شود تا ایده ی اصلی محصول شما مورد استقبال قرار نگیرد. اما در MVP آنچه ارائه می شود ایده ی اصلی و همان هسته ی محصول شماست. مشتریان می توانند به سادگی آن را با نیاز هایشان تطابق دهند و امکانات بیشتری که نیاز دارند را به شما اعلام کنند. این بازخورد ها سبب می شود تا دقیقا امکاناتی را توسعه دهید که مورد نیاز غالب مشتریان است و نه امکاناتی که شما فکر می کنید به آنها نیاز است.
این مطلب را از دست ندهید :   افزایش فروش با قیمت گذاری صحیح

MVP


یکی از اشتباهاتی که در MVP صورت می گیرد اینست که تمام مراحل طبق مراحل طراحی محصول ایده آل صورت می گیرد اما در مرحله ی تولید ، قسمت های عمده ای از محصول حذف می شوند تا بدین صورت MVP محقق شود اما با این کار عملا محصولی غیر کاربردی تولید می شود. تصویر زیر به خوبی این مورد را توضیح می دهد. قسمت بالای تصویر روش اشتباه MVP و سطر پایین تصویر ، یک MVP خوب را نمایش می دهد.

 

مثال MVP


 

درباره نویسنده

محمدرضا حمیدی

من محمد رضا حمیدی، مدیر وب سایت بازاریابی دات نت هستم. بیش از 10 سال است که به کسب و کار های اینترنتی علاقه مند هستم. اولین کسب و کار اینترنتیم را سال 85 راه اندازی کردم، در این سالها تجربیات زیادی در مورد کسب و کار های اینترنتی کسب کردم. در کنار تجربیاتی که در این سالها به دست آورده ام، بیش از 5 سال است که به صورت حرفه ای مشغول مطالعه و یادگیری روش های جدید بازاریابی اینترنتی هستم. سال 94 تصمیم گرفتم تجربیات و دانشم را با علاقه مندان به اشتراک بگذارم و به دیگران کمک کنم تا راحت تر کسب و کار اینترنتیشان را شروع کنند، این شد که بازاریابی دات نت را شروع کردم ;)

مطالب مرتبط

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *