بازاریابی اینترنتی برای فروشگاه ها
به این نوشته رای دهید


بازاریابی اینترنتیافزایش فروش کسب و کار های کوچک و فروشگاه ها با بازاریابی اینترنتی


 زمانی که صحبت از بازاریابی اینترنتی یا اینترنت مارکتینگ ( Internet Marketing ) به میان می آید اغلب صاحبان کسب و کار های کوچک سر در گم می شوند و فکر می کنند بازاریابی اینترنتی موضوع پیچیده ای است که آنها نمی توانند از آن استفاده کنند. در این مطلب روش هایی را که صاحبان کسب و کار های کوچک می توانند برای توسعه کسب و کارشان در محیط اینترنت از آن استفاده کنند توضیح داده می شود. شما می توانید برنامه های بازاریابی اینترنتی خود را به سادگی از همین امروز شروع کنید و به تدریج با توسعه کسب و کارتان برنامه های بازاریابی اینترنتی خود را توسعه دهید.


 

هدف شما از بازاریابی اینترنتی چیست؟


برای اینکه بتوانید بهترین روش بازاریابی اینترنتی را انتخاب کنید، باید دقیقا بدانید چه هدفی را دنبال می کنید. کسب و کار ها ممکن است اهداف مختلفی برای بازاریابی اینترنتی در نظر گرفته باشند که این موضوع باعث می شود روش های متفاوت نتایج متفاوتی برای آنها خلق کند. بعضی از کسب و کار ها ممکن است هدفشان از بازاریابی اینترنتی فروش اینترنتی محصولاتشان باشد، کسب و کار دیگری ممکن است از اینترنت برای پیدا کردن مشتریان جدید استفاده کند یا از اینترنت برای تماس با مشتریان فعلی بهره مند شود، گروه دیگری از کسب و کار ها از اینترنت برای وفادار سازی مشتریهایشان و کسب و کار های دیگری از اینترنت برای جایگاه سازی و ارزش سازی کسب و کارشان استفاده می کنند. شما باید در نخستین مرحله این موضوع را دقیقا مشخص کنید که هدف اصلی شما از بازاریابی اینترنت چیست؟ هدف شما می تواند یک یا ترکیبی از موارد بالا و موارد دیگری باشد که در کسب و کار شما حائز اهمیت است.

 

 

 

داشتن وب سایت قدیمی ترین راهکار بازاریابی اینترنتی


تا همین چند سال پیش هر وقت صحبت از بازاریابی اینترنتی به میان آمد اولین گزینه ای که به ذهن می رسید داشتن یک وب سایت بود! وب سایت ها در دهه گذشته تغییرات بسیار زیادی را پشت سر گذاشته اند، اوایل وب سایت ها فقط جایی برای نوشتن چند خط توضیح و صرفا اعلام حضور در اینترنت بودند. معمولا وب سایت ها یکبار ساخته می شدند و مدت های زیادی هیچ تغییری بر روی آنها بوجود نمی آمد! شاید تصورش هم سخت باشد که بخش زیادی از اینترنت چند سال بدون تغییر باقی بماند! اما این مرحله پشت سر گذاشته شد و کم کم وب سایت های پویا یا داینامیک جای وب سایت های ایستا را گرفتند. وب سایت های پویا این قابلیت را داشتند که توسط صاحب وب سایت بدون نیاز به دانش طراحی سایت بروز شوند، در این مرحله معمولا وب سایت ها هر ماه یا هر چند ماه یکبار بروز می شدند اما امروزه شاهد حضور پررنگ وب سایت ها تعاملی هستیم که تفاوت های بسیاری با وب سایت های پویا دارند . امروزه نه تنها وب سایت ها هر روز به روز می شوند بلکه کاربران هم می توانند نظرات، تصاویر، ویدیو ها و … خودشان را در وب سایت ها ثبت کنند، کاربران به مطالب امتیاز می دهند، جتی کاربران تعیین کننده ترتیب نتایج در موتور های جستجو هستند!

داشتن وب سایت چه مزایایی برای کسب و کارمان ایجاد می کند؟

یک وب سایت اگر درست طراحی شود می تواند برای اغلب اهداف بازاریابی اینترنتی مورد استفاده قرار گیرد. داشتن یک وب سایت برای همه کسب و کار های توسعه یافته یک ضرورت است اما شاید کسب و کار شما در قدم اول نیازی به داشتن یک وب سایت نداشته باشد اما باید از همین الان برای داشتن وب سایتتان برنامه ریزی کنید. اگر می خواهید وب سایت موفقی داشته باشید فراموش نکنید رمز موفقیت وب سایت ها، تولید محتوای با ارزش و هدفمند، کاربر پسندی و تعامل با کاربران است.

برای ساختن یک وب سایت خوب برای کسب و کارتان باید هزینه و وقت صرف کنید. در مرحله اول باید از متخصصین طراحی وب بخواهید برای شما یک وب سایت مطابق نیازتان طراحی کنند یا از مشاوران و مدرسان این حوزه کمک بگیرید و خودتان این کار را برعهده بگیرید. این مرحله از کار می تواند از چند صد هزارتومان تا چند ده میلیون تومان با توجه به نوع کسب و کار شما برایتان هزینه داشته باشد، این مرحله زیر بنای وب سایت شماست و اگر به درستی انجام نشود ممکن است باعث نابود شدن تلاش های آتی شما شود. در مرحله بعد که مهمترین قسمت کار است، باید هر روز وقت خود را صرف تولید محتوای ارزشمند کنید. بهترین وب سایت ها بدون محتوای ارزشمند هیچ کاربری را جذب نخواهند کرد.

 

 

 

 
این مطلب را از دست ندهید :   ایده های کسب و کار اینترنتی برای تازه کار ها

ثبت کسب و کار در دایرکتوری مشاغل ساده ترین راه پیدا شدن در اینترنت!


یکی از آسان ترین راه هایی که میتواند به مشتریان شما کمک کند کسب و کار شما را به سرعت پیدا کنند دایرکتوری های اینترنتی مشاغل است! شما می توانید اطلاعات کسب و کارتان را در دایرکتوری های مختلف ثبت کنید با این کار مشتریان به سادگی می توانند کسب و کار شما را پیدا کنند. بسیاری از دایرکتوری های مشاغل دارای اپلیکیشن موبایل و وب سایت هایی هستند که بر اساس موقعیت جغرافیایی کاربر کسب و کار های نزدیک به او را نشان می دهند. اگر کسب و کار شما به گونه ایست که مشتریان باید حضوری از خدمات شما استفاده کنند یا ترجیح می دهند حضوری خرید کنند این قابلیت می تواند تا حد زیادی به کسب و کار شما کمک کند.

اغلب دایرکتوری های معروف محلی برای ثبت مشاغل هزینه کمی از صاحبان کسب و کار دریافت می کنند با این حال بعضی از این دایرکتوری ها کاملا رایگان هستند. معروف ترین دایرکتوری رایگان بین المللی مشاغل Google My Business است. شما می توانید به صورت رایگان کسب و کارتان را در این دایرکتوری ثبت کنید و هر زمان مشتریان در گوگل به دنبال کسب و کار شما بگردند گوگل در کنار نتایج جستجو اطلاعات کسب و کار شما شامل آدرس ، تلفن ، خدمات ، ساعات کاری و …. را به کاربران نمایش می دهد.

 

کار دیگری که شما می توانید به سادگی انجام دهید ثبت کسب و کارتان در وب سایت های آگهی رایگان است. این سایت ها معمولا رتبه خوبی در موتور های جستجو کسب کرده اند و زمانی که شما کسب و کارتان را در این وب سایت ها ثبت می کنید مشتریان به سرعت می توانند کسب و کار شما را پیدا کنند.
شبکه های اجتماعی پرمخاطب ترین روش بازاریابی اینترنتی


اولین شبکه اجتماعی که توانست در بین کاربران به محبوبیت برسد فیس بوک است! حدود ۱۲ سال پیش این شبکه اجتماعی به صورت محدود شروع به کار کرد و در مدت کوتاهی توانست دهها میلیون کاربر را به خود جذب کند. امروز فیس بوک بیش از ۲ میلیارد کاربر فعال در اختیار دارد! این حجم از محبوبیت شبکه های اجتماعی در بین کاربران باعث شده تا بازاریاب ها به فکر بیفتند و از این فرصت بی نظیر برای بازاریابی شبکه های اجتماعی استفاده کنند. در ایران هم برخی از شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام موفق شده اند دهها میلیون کاربر را جذب خود کنند. به عنوان مثال پیش بینی میشود در ایران بیش از ۳۰ میلیون نفر از اینستاگرام استفاده می کنند که این یک تراکم فوق العاده بالای مشتری فرصت بی نظیری برای اغلب کسب و کار ها به شما می آید.

 

اگر تاکنون در زمینه بازاریابی دیجیتال فعالیت نکرده اید و هم اکنون میخواهید اولین قدم خود را در دنیای بازاریابی دیجیتال بردارید، پیشنهاد من به شما این است که از بازاریابی شبکه های اجتماعی شروع کنید! البته شاید نقطه ی شروع برای بعضی از کسب و کار ها شبکه اجتماعی نباشد اما برای بیش از ۹۰% کسب و کار های کوچک، انتخاب شبکه های اجتماعی به عنوان نقطه شروع انتخاب موثری است.

 

چرا بازاریابی شبکه های اجتماعی را در اولویت قرار دهیم؟

شما اگر قصد داشته باشید یک وب سایت خوب طراحی کنید و از طریق وب سایت خود مشتری جذب کنید و فروش انجام دهید در صورت استفاده از یک تیم متخصص حرفه ای حداقل باید یک الی سه ماه زمان در نظر بگیرید تا وب سایت شما به انتظاراتتان نزدیک شود، اگر در این زمینه تجربه کافی ندارید ممکن است سالها تا رسیدن به نتیجه قابل قبول فاصله داشته باشید! اما شبکه های اجتماعی بسیار ساده تر و موفقیت در آنها بسیار محتمل تر است بنابراین به عنوان قدم اول به شما توصیه میکنم اگر کسب و کار شما در شبکه های اجتماعی صفحه ای ندارد، همین الان برنامه بازاریابی در شبکه های اجتماعی خود را شروع کنید. سعی کنید نکات اولیه حضور در شبکه های اجتماعی را رعایت کنید و همین الان دست به کار شوید.

 

کارکردن با شبکه های اجتماعی بسیار ساده و جذاب است و اگر به صورت منظم و با برنامه در این شبکه ها فعالیت کنید میتوانید در مدت کوتاهی تعداد مشتریانتان را چند برابر کنید. اگر همین الان برای ایجاد اولین صفحه کسب و کارتان در یکی از شبکه های اجتماعی شروع به کار کنید تا یک ساعت دیگر کسب و کار شما یک صفحه در فضای مجازی به خود اختصاص داده است و می توانید با ارسال محتوای ارزشمند در این صفحه علاقه مندان را به صفحه خود جذب کنید و در مورد کسب و کار و محصولتان آنها را آگاه کنید. هرچه صفحه شما بتواند تعداد کاربران مرتبط بیشتری را جذب کند، شما در آینده مشتریان بیشتری خواهید داشت و این ممکن نیست مگر با برنامه ریزی دقیق و تولید محتوای ارزشمند و هدفمند. در حال جاضر پرمخاطب ترین شبکه اجتماعی در ایران اینستاگرام است که بسیاری از کسب و کار ها می توانند از ویژگی های منحصر به فرد اینستاگرام برای بازاریابی محصولاتشان بهره مند شوند.

 
این مطلب را از دست ندهید :   5 نکته موثر در تبلیغ نویسی وب

اپلیکیشن های موبایل راه جدید و پرنفوذ بازاریابی اینترنتی


شاید اولین باری که اسمارت فون ها وارد بازار شدند هیچ کس پیش بینی نمی کرد روزی خواهد رسید که این وسیله های جذاب به بزرگترین رسانه تبلیغات دیجیتال تبدیل شوندف اما با گذر زمان افراد از اقشار مختلف جامعه به استفاده از این وسیله روی آوردند. فرصت بی نظیری که ترویج گوشی های هوشمند در اختیار شرکت ها قرار می داد این بود که آنها می توانستند به سادگی و به صورت رایگان برای خودشان یک کانال بازاریابی اختصاصی ایجاد کنند و همیشه و همه جا با مشتریان همراه شوند.

امروزه اپلیکیشن های موبایل ( Mobile Applications ) فقط بازی ها و نرم افزار های کاربردی را در بر نمی گیرند، بلکه بسیاری از کسب و کار ها برای خودشان یک اپلیکیشن ساخته اند و آن را در اختیار مشتریانشان قرار داده اند.

 

چرا کسب و کار ها باید اپ داشته باشند؟

مهمترین دلیل داشتن اپلیکیشن این است که استفاده از گوشی های هوشمند روز به روز در حال افزایش است و در حال حاضر کاربران اینترنتی که از موبایل استفاده می کنند چندین برابر کاربرانی است که از کامپیوتر برای اتصال به اینترنت استفاده می کنند و معمولا کاربران موبایل زمان بسیار بیشتری را صرف کارکردن با گوشی خود می کنند.

کسب و کار ها می توانند از اپلیکیشن های موبایل برای ارائه خدمات ، فروش محصولات ، آموزش مشتریان و وفادار کردن مشتریان استفاده کنند. ساده ترین اپلیکیشن هایی که میتواند برای یک کسب و کار وجود داشته باشد اپلیکیشنی است که مطالب موجود روی سایت کسب و کار را بدون نیاز به مرورگر در اختیار کاربر قرار می دهد و کاربران می توانند از طریق آن با کسب و کار شما در ارتباط باشند. شرکت هایی مانند آمازون و دیجی کالا از اپلیکیشن های موبایل برای فروش محصولات خود استفاده می کنند و روزانه هزاران نفر از این طریق از این شرکت ها خرید می کنند شاید اگر اپلیکیشن های آنها وجود نداشت بسیاری از خرید های روزانه خود را از دست می دادند!

یک اپلیکیشن می تواند فروش یک کافی شاپ ، یک رستوران ، یک نماینده بیمه، آژانس های مسافرتی یا حتی یک هایپر مارکت را نیز افزایش دهد! در هر یک از این کسب و کار ها باید متناسب با آن کسب و کار اپلیکیشنی با کاربرد منحصر به فرد طراحی و ساخته شود که اگر ایده درستی برای ساخت اپلیکیشن انتخاب شود می تواند در مدت کمتر از یکسال فروش شما را حداقل ۲ برابر کند!

 
این مطلب را از دست ندهید :   تبلیغات جالب تصویری

ایمیل مارکتینگ قدیمی اما پرفروش!


ایمیل مارکتینگ به فرآیند بازاریابی از طریق ایمیل گفته می شود و به هیچ وجه به معنی ارسال هرزنامه یا ارسال ایمیل های تبلیغاتی محض نبوده و نیست! متاسفانه این باور غلط در بین بسیاری از مردم پذیرفته شده است که ایمیل مارکتینگ یعنی ارسال ایمیل تبلیغاتی انبوه به افرادی که نه آنها ما را می شناسند نه ما آنها را می شناسیم! اما به هیچ وجه چنین نیست! اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری پیرامون Email Marketing کسب کنید پیشنهاد می کنم مطلب معرفی اصول ایمیل مارکتینگ را مطالعه فرمایید.

ایمیل مارکتینگ میتواند یکی از مراحل پیچیده بازاریابی اینترنتی به شمار بیاید. ایمیل مارکتینگ زمانی به کسب و کار شما کمک می کند که شما وب سایت خود را به خوبی ایجاد کرده باشید و به طور منظم و دائم بر روی وب سایت و شبکه های اجتماعیتان محتوای ارزشمند تولید کنید. برای اینکه بتوانید بازدهی ایمیل مارکتینگ کسب و کارتان را افزایش دهید باید به جای ارسال ایمیل های منفصل، یک یا چند کمپین چند مرحله ای بازاریابی ایمیلی طراحی کنید. در این روش مخاطب ایمیل خود را برای دریافت سلسله ای از مطالب ارزشمند در اختیار شما قرار می دهد و شما می توانید به صورت منظم به علاقه مندان مطالبی ارزشمند ارسال کنید و آنها را علاقه مند کنید تا کسب و کار و محصولات شما را دنبال کنند یا وارد کمپین دیگری شوند. طراحی چنین کمپین هایی ضمن افزایش شدید بازدهی عملیات بازاریابی، هزینه های تبلیغاتی شما را به شدت کاهش می دهند و از سوی دیگر شما برای هر گروه از مخاطبان سایتتان مطالبی ارسال می کنید که مطمئن هستید افراد آن گروه به این مطالب علاقه مند هستند.

 

جمع بندی : بازاریابی اینترنتی را از کجا شروع کنم ؟


مطمئنا نمی توان یک راه حل یکسان به همه کسب و کار ها پیشنهاد داد اما اگر علاقه مند هستید وارد دنیای کسب و کار آنلاین شوید می توانید از یک دستورالعمل ساده پیروی کنید.

در مرحله نخست بازاریابی شبکه های اجتماعی را شروع کنید و سعی کنید با تولید محتوای ارزشمند کاربران بیشتری جذب کنید. در گام بعد کسب و کارتان را در حداقل ۱۰ دایرکتوری پربازدید و معروف ثبت کنید. در مرحله بعد که بازاریابی شبکه های اجتماعی شما به خوبی پیشرفت نمود و موفق شدید مشتریان زیادی از این طریق جذب کنید باید وب سایت خود را راه اندازی کنید و در گام بعد نخستین کمپین ایمیل مارکتینگ خود را بر روی وب سایتتان پیاده سازی کنید. در مرجله بعد در حالی که تمامی کانال های قبلی را با قدرت ادامه می دهید می توانید اپلیکیشن کسب و کارتان را منتشر کنید.

برخی از کسب و کار های کوچک توانسته اند با انجام چنین کارهایی در مدت کمتر از یکسال هزاران مشتری و دهها هزار علاقه مند را به خود جذب کنند و هر زمان که بخواهند با معرفی محصولات ویژه خودشان صدها فروش جدید ایجاد می کنند بدون اینکه بخواهند هزینه های گزاف برای برنامه های بازاریابی کم بهره بپردازند.

 

 

یک پیشنهاد ویژه

اگر علاقه مند هستید آموزش های رایگان بیشتری در مورد دیجیتال مارکتینگ دریافت کنید و از مطالب و تخفیف های جدید این حوزه مطلع شوید پیشنهاد میکنم با عضویت در گروه بازاریابی دیجیتال هر هفته دانش خود را در این زمینه ارتقا دهید.

برای عضویت کافی است فرم زیر را تکمیل کنید، عضویت شما کمتر از ۱ دقیقه زمان نیاز دارد.

درباره نویسنده

محمدرضا حمیدی

من محمد رضا حمیدی، مدیر وب سایت بازاریابی دات نت هستم. بیش از 10 سال است که به کسب و کار های اینترنتی علاقه مند هستم. اولین کسب و کار اینترنتیم را سال 85 راه اندازی کردم، در این سالها تجربیات زیادی در مورد کسب و کار های اینترنتی کسب کردم. در کنار تجربیاتی که در این سالها به دست آورده ام، بیش از 5 سال است که به صورت حرفه ای مشغول مطالعه و یادگیری روش های جدید بازاریابی اینترنتی هستم. سال 94 تصمیم گرفتم تجربیات و دانشم را با علاقه مندان به اشتراک بگذارم و به دیگران کمک کنم تا راحت تر کسب و کار اینترنتیشان را شروع کنند، این شد که بازاریابی دات نت را شروع کردم ;)

مطالب مرتبط

1 نظر

 1. گلی

  سلام
  ممنون می شوم به سوالاتم پاسخ دهید
  چگونه محتوای ارزشمند تولید کنم؟
  دایرکتوری های معروف را معرفی نمایید.

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *