۵ اشتباه سئو که مانع افزایش ترافیک سایت می شوند
به این نوشته رای دهید


ممکن است شما هم تصمیم گرفته باشید با تمرکز بر روی سئو ( بهینه سازی موتور های جستجو  ) ترافیک زیادی برای سایت خود ایجاد کنید. شما می خواهید مطالب وب سایتتان را برای موتور های جستجویی مثل گوگل و بینگ بهینه سازی کنید و انتظار دارید روزانه هزاران نفر از این طریق از وب سایت شما بازدید کنند. به نر خیلی خوب می رسد، شما می توانید با بهینه سازی سایتتان روزانه هزاران بازدید کننده دریافت کنید بدون اینکه نیاز باشد هزینه ای بابت این بازدید ها بپردازید.

 

در قدم اول شما به سراغ تحلیل کلمات کلیدی می روید و چندین کلمه کلیدی را پیدا می کنید که با تولید محتوا در مورد این کلمات کلیدی می توانید حجم زیادی ترافیک روی سایتتان ایجاد کنید. در قدم بعد وب سایت و محتوای تولید شده را بر اساس کلیدواژه های طلایی که یافته اید بهینه سازی میکنید و منتظر افزایش ترافیک سایتتان از طریق موتور های جستجو می شوید.

 

همین اتفاق هم می افتد …. اما به کندی!

 

چند هفته به همین صورت سپری می شود و شما متوجه می شوید در هیچ یک از کلمات کلیدی که انتظار داشتید آن قدر که انتظار می رفت پیشرفت نکرده اید و با جستجوی کلمات کلیدی در گوگل متوجه می شوید سایت شما در صفحات دوم ، سوم یا چهارم نتایج جستجوی گوگل قرار دارد! حتما شرایط بدی است که چندین هفته با انرژی تمام برای یک موضوع وقت گذاشته شود اما نتیجه ی دلخواه کسب نشود! چاره چیست؟

 

 

اشتباهات رایج سئو
این ۵ اشتباه رایج در سئو مانع افزایش ترافیک وب سایت شماست


در ادامه این مطلب ۱۰ اشتباه رایج در بهینه سازی وب سایت برای شما توضیح داده می شود که احتمالا شما هم تعدادی از آنها را انجام داده اید. سعی کنید این خطا ها را برطرف کنید و با قدرت در مسیری که در پیش گرفته اید جلو بروید و دانشتان را هر روز تکمیل تر کنید. مطمئن هستم نتیجه میگیرید.

 

۱- عدم تحلیل نرخ تبدیل


فقط به دنبال کلمات کلیدی پربازدید نباشید. هدف اصلی شما از جذب بازدید کننده این است که در نهایت بتوانید جامعه مشتریان و علاقه مندان کسب و کار خود را افزایش دهید. شما می توانید از بعضی از کلید واژه ها برای افزایش ترافیک وب سایتتان استفاده کنید اما در نهایت این ترافیک به شما کمکی نخواهد کرد اگر در راستای اهداف و استراتژی های شما نباشد. پس لازم است در ابتدا این سوال را از خود بپرسید که “مشتری ایده آل من در گوگل به دنبال چه چیزی را جستجو می کند؟”. در مرحله بعد از ابزار های جستجوی کلید واژه مانند Keyword Planner و Google Trends برای پیدا کردن کلیدواژه ها و مشاهده محبوبیت کلیدواژه های عمومی استفاده کنید و به جای انتخاب کلیدواژه ها بر اساس تعداد جستجوی آنها، تنها کلید واژه هایی را انتخاب کنید که جواب سوال مطرح شده باشند.

 

اگر کلید واژه های شما به درستی انتخاب شده اند در این مرحله باید نرخ تبدیل کلید واژه هایتان را در مراحل مختلف آنالیز کنید. اولین مرحله که در این مطلب برای ما دارای اهمیت است، نرخ تبدیل کلیدواژه در موتور جستجو است. ممکن است شما کلماتی را انتخاب کرده باشید که ماهانه بیش از ۱۰ هزار جستجو در گوگل داشته باشند اما با جستجوی این کلمات در صفحه پنجم نتایج رویت شوید! در چنین حالتی شما در یک تله سئو گرفتار شده اید! شاید سهم شما از ۱۰ هزار جستجوی ماهانه این کلمه فقط ۱۰ بازدید باشد!

 

با تحلیل نرخ تبدیل شما می توانید کلماتی را پیدا کنید که بیشترین بازدهی را برای شما داشته باشند. کلمات کلیدی پرمخاطب معمولا رقابت بالایی دارند و باید این کلمات را برای زمانی که سایتتان به حد کافی رشد کرد نگه دارید. در ابتدای کار بهترین بازدهی برای شما کلماتی است که شاید بسیاری از رقبای بزرگ آنها را فراموش کرده اند یا آن کلمات برای آنها جذاب نبوده باشد! در اکثر کسب و کار ها میتوانید کلماتی را پیدا کنید که بین ۵۰ تا ۱۰۰ بازدید دارند و رقابت بالایی در این کلمات وجود ندارد! شما با تمرکز بر چنین کلمات کلیدی می توانید مطمئن شوید با هر مطلب جدیدی که روی سایتتان قرار می دهید و بهینه سازی می کنید میتوانید بیش از ۳۰ ورودی ماهانه به سایتتان اضافه کنید! اگر فکر میکنید ۳۰ بازدید کننده در ماه ارزش وقت گذاشتن ندارد سخت در اشتباه هستید! در ادامه دلایلی را برایتان توضیح می دهم که به شما نشان می دهد داشتن ۳۰ ورودی از لینک اول یک کلمه کلیدی کم رقابت بهتر از داشتن همان ۳۰ ورودی از صفجه پنجم یک کلمه کلیدی پر رقابت است!

 

فکر می کنید چرا ؟

در گذشته زمانی که فردی قصد حکومت بر سرزمینی را داشت از نواحی دور از دسترس حاکمان قدرتمند برای افزایش نفوذ و جذب طرفداران اقدام می نمود و زمانی به ارتش حاکم لشکر کشی می کرد که تعداد طرفداران و سپاهیانش به حدی رسیده باشد که توان مقابله با حاکم را داشته باشد. اگر همان فرد از روز اول در نزدیکی یک حاکم قدرتمند اقدام به مخالفت با آن حاکم می نمود از قبل مشخص بود که حتما شکست خواهد خورد!

این موضوع چه ارتباطی به گوگل و کلمات کلیدی دارد؟ این را فراموش نکنید که شما در یک جنگ تمام عیار با رقبایتان رقابت می کنید! کلمات کلیدی پرمخاطب یک تله برای کسب و کار های جدید هستند تا وقت، پول و انرژیشان را آنجا به هدر دهند و دشمن با تکنیک های فوق العاده و بدون هیچ تلفاتی شما را شکست دهد! اگر شما مقاله ای را در یک کلمه کلیدی پر رقابت روی سایتتان می گذارید که رقیبتان هم در آن Keyword کارهای خوبی انجام داده است سه اتفاق نا مطلوب رخ می دهد!

  • شما هیچ وقت به عنوان یک کسب و کار برتر شناخته نمی شوید زیرا در بهترین حالت شما در صفحات دوم و سوم نتایج هستید و افراد کمی شما را در نتایج آن کلید واژه می بینند.

این مطلب را از دست ندهید :   اشتباهات رایج در بازاریابی

 

  • اگر در صفحه دوم و سوم هستید و برای رسیدن به صفحه اول تلاش بسیار بیشتری انجام ندهید با گذشت زمان شما به صفحه سوم و چهارم خواهید رفت زیرا دیگر رقبای شما هم در همان تله ای می افتند که شما افتاده اید.


 

  • وقتی را هدر داده اید که میتوانست در یک کلید واژه کم رقابت شما را به اولین نتیجه تبدیل کند!


 

راه ها و ابزار های مختلفی برای تحلیل نرخ تبدیل کلمات کلیدی در اختیار شماست که از جمله این راه ها می توان به ابزار هایی مانند گوگل وبمستر و گوگل آنالیتیکز اشاره کرد. به کمک این ابزار ها می توانید به سادگی و به صورت رایگان از کلیدواژه هایی که ورودی قابل قبولی به وب سایت شما می دهند آگاه شوید و ترخ تبدیل و جایگاه وب سایتتان را در هر کلمه کلیدی مانیتور کنید. برای اینکار باید وب سایت خود را در پنل وبمستر تولز گوگل ثبت کنید و اگر بخواهید آمار های دقیق تری دریافت کنید پیشنهاد میکنم از گوگل آنالیتیکز هم برای تحلیل نتایج وب سایتتان استفاده کنید. با انجام تحلیل نرخ تبدیل می توانید بر موضوعاتی تمرکز کنید که کاربران به آن علاقه مند هستند و در موضوعاتی که نرخ تبدیل سایت شما متوسط است می توانید با بهینه سازی وب سایتتان ترافیک سایت را افزایش دهید.

 

کلیدواژه های محلی


 

۲- عدم بهینه سازی برای کلید واژه های محلی


اگر  شما بر روی فروش در یک منطقه جغرافیایی خاص تمرکز دارید یا حتی اگر در فروش محصولتان به یک منطقه خاص مزیت رقابتی دارید، بهتر است وب سایتتان را برای کلیدواژه های محلی بهینه سازی کنید. اگر در یک شهر یا منطقه جغرافیایی خاص کار می کنید بهتر است کلیدواژه های مرتبط با کارتان را در آن شهر یا آن منطقه بومی سازی کنید. با این کار شانس شما برای نمایش در نتایج اول مربوط به آن منطقه افزایش پیدا می کند.

راه های دیگری که برای این کار می توانید استفاده کنید، ثبت کسب و کارتان در دایرکتوری هایی مانند Google My Business و قراردادن تگ های مربوط به منطقه و تلفن تماس در صفحات وب سایتتان است.

 
این مطلب را از دست ندهید :   6 قانون ابدی لاکچری مارکتینگ موفق

کلیدواژه های نادرست در بهینه سازی موتور های جستجو


 

۳- بهینه سازی برای کلیدواژه های نادرست


بسیاری از وبمستر ها در این دام سئو گرفتار می شوند. آنها با هدف جذب کاربران بیشتر :

 

  • کلید واژه های غیر محلی را هدف قرار می دهند در حالی که کسب و کار آنها فقط در یک منطقه خاص به مشتریان خدمات می دهد!


 

  • کلیدواژه های عمومی که تعداد جستجوی زیادی دارند را انتخاب می کنند اما افرادی که این کلید واژه ها را جستجو می کنند هیچ علاقه ای به خدمات کسب و کار آنها ندارند!


 

  • کلید واژه هایی که افراد برای به دست آوردن یک اطلاعات رایگان دنبال می کنند و اصلا هدف خرید ندارند!


 

  • کلید واژه های با رقابت بالا که اغلب در اختیار شرکت های بزرگ است. ممکن است این شرکت ها یک یا چند متخصص سئو را استخدام کرده باشند تا آنها را در این کلید واژه در نتایج اول نگه دارد و شما هرچقدر تلاش کنید نمی توانید به سادگی آنها را شکست دهید!


بهتر است به جای افزایش بدون هدف ترافیک سایتتان به دنبال ترافیک هدفمند باشید. با افزایش ترافیک سایت بدون هدف مشخص شما فقط هزینه های خودتان را افزایش می دهید بدون اینکه بتوانید سودی از این طریق کسب کنید. برای رسیدن به این هدف بهتر است کلیدواژه هایی را به کار ببرید که می توانید به سرعت به جامعه مشتریان خود نزدیک شوید و از کلمات کلیدی کلی وپر رقابت در ابتدای کار صرف نظر کنید.

 

 

عنوان صحیح برای صفحات
۴- عدم استفاده مناسب از تگ عنوان و توضیحات صفحه


بسیاری از شرکت ها و کسب و کار ها از عناوینی برای صفحات خودشان استفاده می کنند که نه تنها هیچ نقشی در سئو ایفا نمی کند بلکه کاربران نیز هیچ تمایلی برای باز کردن سایت آنها در موتور های جستجو پیدا نمی کنند. مثلا عنوان صفحه اصلی شرکت ” شرکت آینده سازان فلان ” و عنوان صفحه محصولات این شرکت ” شرکت آینده سازان فلان – محصولات ” و این رویه به تمام صفحات این سایت ها تعمیم پیدا می کند.

 

عنوان صفحه و توضیحات صفحه مهم ترین بخش یک صفحه برای تصمیم گیری کاربر محسوب می شود زیرا در موتور های جستجو کاربر به طور معمول فقط همین دو قسمت را میبیند. بهتر است عنوان صفحه علاوه بر نام کسب و کار شما شامل کاری که انجام می دهید نیز باشد مثلا اگر شرکت آینده سازان در زمینه آموزش سئو فعالیت می کند بهتر است آموزش سئو در عنوان صفحات دیده شود و همچنین بهتر است در اکثر موارد نام کسب و کار در آخر عنوان صفحه باشد و به جای نام کامل شرکت بهتر است نامی استفاده شود که مشتریانتان آن نام را می شناسند. به عنوان مثال اگر مشتریان این شرکت را با نام آینده سازان می شناسند بهتر است عنوان صفحه اصلی چیزی مثل این باشد : “آموزش سئو – شرکت آینده سازان” و صفحه محصولات : ” محصولات آموزش سئو – شرکت آینده سازان”.

 

این نکته را بدانید که عنوان هر صفحه باید یکتا باشد و باید سعی کنید کلمه کلیدی اصلی فعالیت خود را در عنوان اکثر صفحات سایتتان به کار بگیرید. کلمه کلیدی اصلی در بسیاری از کسب و کار های نوپا دهها برابر نام کسب و کار اهمیت دارد.

 

توضیحات صفحه نیز بعد از عنوان اهمیت بسیار زیادی پیدا می کند. اگر در نوشتن توضیح صفحه تخصص کافی ندارید بهتر است اجازه دهید گوگل خودش توضیحات صفحه را برای شما تولید کند و به کاربر نمایش دهد اما اگر هدفتان افزایش نرخ تبدیل است بهتر است مهارت های نوشتن تگ توضیحات را یاد بگیرید و برای هر یک از صفحات خود یک توضیح جذاب بنویسید. اگر تمایل دارید در این مورد اطلاعات بیشتری کسب کنید می توانید مطالب مربوط به آموزش تبلیغ نویسی را مطالعه کنید.

 
این مطلب را از دست ندهید :   نکات طلایی برای انتخاب عکس پروفایل اینستاگرام

انکر تکست۵- استفاده از متن لینک ( انکر تکست ) یکسان برای همه لینک ها ( Anchor Text )


یکی از بهترین راه ها برای افزایش سئو و افزایش ترافیک سایت ، استفاده از لینک های داخلی است. به این معنی که در هر صفحه از مطالب شما یک یا چند لینک محدود به سایر صفحات وجود داشته باشد و یکی از قسمت های مهم این لینک ها متن لینک یا انکر تکست این لینک هاست.  شما باید کلمات کلیدی مربوط به مطالب را در متن لینک یا انکر تکست لینک ها قرار دهید اما اشتباه رایجی که بسیاری از وبمستران مرتکب می شوند این است که تمام انکر تکست هایی که برای یک لینک در نظر می گیرند یکسان است!

 

به عنوان مثال ممکن است شما یک صفحه در وب سایتتان در مورد دیجیتال مارکتینگ نوشته باشید و در ۱۰ صفحه دیگر سایتتان این صفحه را با انکر تکست دیجیتال مارکتینگ لینک کرده باشید شاید این کار برای شما و کاربرانتان جالب باشد اما ممکن است باعث افت رنکینگ سایت شما در گوگل شود. بهتر است برای هر یک از صفحات سایتتان دو یا چند انکر تکست در نظر بگیرید و با توجه به تعداد لینک هایی که میسازید از انکر تکست های مختلف استفاده کنید.

 

*** برای نوشتن هر یک از مطالب وب سایت بازاریابی چندین ساعت وقت صرف شده است لطفا نظرات خود را در پایین همین مطلب برای ما بنویسید تا بتوانیم کیفیت کارمان را افزایش دهیم. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درباره نویسنده

محمدرضا حمیدی

من محمد رضا حمیدی، مدیر وب سایت بازاریابی دات نت هستم. بیش از 10 سال است که به کسب و کار های اینترنتی علاقه مند هستم. اولین کسب و کار اینترنتیم را سال 85 راه اندازی کردم، در این سالها تجربیات زیادی در مورد کسب و کار های اینترنتی کسب کردم. در کنار تجربیاتی که در این سالها به دست آورده ام، بیش از 5 سال است که به صورت حرفه ای مشغول مطالعه و یادگیری روش های جدید بازاریابی اینترنتی هستم. سال 94 تصمیم گرفتم تجربیات و دانشم را با علاقه مندان به اشتراک بگذارم و به دیگران کمک کنم تا راحت تر کسب و کار اینترنتیشان را شروع کنند، این شد که بازاریابی دات نت را شروع کردم ;)

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *