۵ نکته موثر در تبلیغ نویسی وب
۵ نکته موثر در تبلیغ نویسی وب ۵٫۰۰/۵ ۲
۵٫۰۰ / ۵ stars


چرا تبلیغ نویسی در وب برای موفقیت کسب و کار های اینترنتی ضروری است؟


بسیاری از افراد فکر می کنند همین که محصولات خوبی در اختیار داشته باشند کافیست چند عکس و چند خط نوشته در مورد محصولشان روی اینترنت قرار دهند تا یک فروش میلیونی را تجربه کنند! اما وقتی چنین کاری را انجام می دهند مدتی منتظر خرید های مشتریان می شوند و پس از مدتی هیچ نتیجه ای نمی گیرند و نا امید می شوند. این افراد معمولا به دلیل اینکه نمی توانند نتیجه دلخواهشان را کسب کنند به کسب و کار اینترنتی بدبین می شوند و میگویند محصول ما در اینترنت مشتری ندارد!

 

 

اما واقعا این طور نیست! امروزه می توان آب معدنی و هواپیما را از طریق اینترنت معامله کرد. پس چه باید کرد؟ یکی از دلایل عدم موفقیت در فروش عدم توجه به نکات تبلیغ نویسی در وب است. احتمالا زمانی که برای اولین بار واژه ی تبليغ نويسي به گوشتان خورده است ذهنیت شما این بوده که تبلیغ نویسی به معنی نوشتن تبلیغ است! اما تبلیغ نویسی فراتر از این است و هدفی که دنبال می کند افزایش نرخ تبدیل است حال ممکن است متن مورد نظر یک آگهی روزنامه باشد یا یک مقاله روی سایت شما یا تبلیغ نویسی ایمیلی و ….

 

نکاتی که در ادامه این مطلب ذکر شده می توانند به شما کمک کنند تا نرخ تبدیل سایتتان را در مراحل مختلف افزایش دهید و در نهایت این کار منجر به افزایش فروش شما خواهد شد.

تبلیغ نویسی در وب
۱-  از عکس و ویدیو در مطالب سایتتان استفاده کنید


احتمالا اولین چیزی که بعد از وارد شدن به این صفحه به آن توجه کرده اید عکس بالاست و بعد از دیدن عکس شروع به خواندن این مطلب نموده اید. اگر شما به درستی از عکس ها در متون وب سایت خودتان استفاده کنید کاربران بیشتری به خواندن وب سایت شما علاقه مند می شوند. پیدا کردن و خواندن مطالب در اینترنت درست مثل زمانی است که فردی در حال ورق زدن کتاب های یک کتاب فروشی است! یقین داشته باشید بیش از ۹۰ درصد افراد اگر انتخاب های متفاوتی داشته باشند کتابی را انتخاب می کنند که دارای عکس های متعدد  و جالب در صفحات داخلی باشد. صفحات اینترنتی هم دقیقا چنین وضعیتی دارند.

 

بیشتر افراد فکر میکنند برای افزایش ترافیک سایتشان باید مطالب حجیم و طولانی بنویسند تا موتور های جستجو افراد بیشتری را به سایت آنها هدایت کند که در واقع هم چنین است اما اگر چنین کاری انجام دهید کاربر به محض ورود با یک صفحه خط خطی طولانی مواجه می شود و بلافاصله از سایت شما خارج می شود و به سراغ سایت رقیب می رود! بنابراین سعی کنید در صفحات وب سایت خود از عکس و ویدیو به خوبی برای جلب توجه کاربران و انتقال مفاهیم استفاده کنید.

 

 
این مطلب را از دست ندهید :   انواع تبلیغات محیطی

اهمیت تیتر در تبلیغ نویسی
۲-  تیتر های جذاب بنویسید و از زیر تیتر ها استفاده کنید


یک تبلیغ نویس حرفه ای می داند که پس از عناصر بصری تیتر ها پربیننده ترین قسمت یک صفحه هستند. طبق تحقیقات انجام شده به طور میانگین از هر ۱۰ نفر ۸ نفر تیتر های موجود در صفحات را میخوانند اما فقط ۲ نفر از این ۱۰ نفر مابقی متون را میخوانند! این نشان می دهد که اگر شما نتوانید به درستی از تیتر ها برای جذب مخاطب استفاده کنید، فقط ۲۰% مخاطبانی که صفحه را باز کرده اند ، مطالب موجود در صفحه شما را میخوانند! تیتر ها باید به حدی برای مخاطب جذاب باشند که مخاطب حاضر باشد ادامه مطلب را هم مطالعه کند. این موضوع را در خاطر داشته باشید که اگر تیتر اصلی صفحه شما به حد کافی جذاب نباشد، افراد کمی از طریق موتور های جستجو وارد صفحه شما می شوند.

زیر تیتر ها هم نقش کلیدی در افزایش نرخ تبدیل شما دارند. فکر کنید شما برای صفحه فرود یا صفحه محصول خود یک متن طولانی نوشته اید و از تصاویر و ویدیو هم برای جذاب کردن آن صفحه استفاده کرده اید. اما هنوز یک مشکل کلیدی پیش روی شماست! در حقیقت اغلب کاربران هیچ وقت کل یک صفحه محصول را نمی خوانند اما بخش قابل توجهی از کاربران معمولا تمام صفحه محصول را تا انتها می بینند! این به این معنی است که مشتری در تمام صفحه محصول به دنبال دلیلی برای خریدن محصول شماست! شما باید نوشته خودتان را تفکیک کنید و برای هر یک یا دو پاراگراف یک زیر تیتر ( Subheading ) مناسب و جذاب انتخاب کنید. با این کار کاربر فقط قسمت هایی را که برایش اهمیت دارد می خواند و از قسمت هایی که فکر می کند برایش کاربردی ندارند عبور می کند. اگر نوشتار شما ساختار مشخصی نداشته باشد و کاربر برای اینکه اطلاعات مورد نظرش را پیدا کند مجبور باشد همه نوشته را از ابتدا تا انتها مطالعه کند نرخ تبدیل شما به شدت کاهش می یابد!

 

 
این مطلب را از دست ندهید :   ایده های تبلیغاتی برای افزایش فروش رستوران

زیر عنوان ها در تبلیغ نویسی وب
۳-  اجازه دهید باد به راحتی از میان نوشته هایتان عبور کند!


بسیاری از افرادی که متن صفحات فرود یا صفحه محصول را می نویسند خطوط را پشت سر هم به صف می کنند و هیچ فاصله ای در این میان لحاظ نمی کنند عده ای هم برای محکم کاری بیشتر متون را Justify می کنند تا اگر انتهای خطوط با هم در یک راستا نباشند در یک راستا قرار بگیرند! این کار باعث می شود تا کاربران زیادی هیچ علاقه ای به خواندن صفحه شما نداشته باشند.  به عکس زیر دقت کنید، اگر شما میخواستید از بین متون زیر یکی را بخوانید کدام یک را انتخاب می کردید؟

فضای سفید در تبلیغ نویسی وب


قاعده طراحی یک صفحه فرود یا یک صفحه محصول عالی این است که به اندازه کافی فضای خالی در این صفحه دیده شود. اگر کاربر احساس کند شما یک کتاب را پیش روی او قرار داده اید هیچ وقت راغب به خواندن صفحه شما نخواهد بود. شما فاصله بین خطوط و فاصله بین پاراگراف ها را به گونه ای تنظیم کنید که کاربر احساس کند یک متن بسیار کوتاه و روان در مقابل او قرار دارد که خواندن این متن اصلا آزار دهنده نیست. ترکیب تصاویر ، تیتر بندی و فضای سفید باعث می شود تا کاربر صفحه شما را برای خواندن انتخاب کند!

 

 

۴-  خلاصه و ساده بنویسید


یحتمل غالب بازدیدکنندگان تارنمای شما تمایلی به مطالعه متون ثقیل و غیر سلیس این چنین نخواهند داشت پس بهتر است از کلمات روزمره و عامیانه که همه مخاطبان شما متوجه آن می شوند استفاده کنید. بسیاری از فروشندگان در زمان ارتباط با مشتری یا در زمان نوشته توضیحات محصول شروع به استفاده از واژه های تخصصی می کنند که فقط باعث گیج شدن مخاطب می شود پس بهتر است جملاتتان را به شکلی کاملا ساده و قابل فهم بیان کنید. سعی کنید جملات شما تا حد امکان و با توجه به خواسته مخاطبانتان تا حد ممکن غیررسمی و غیر کتابی باشد. حتما توجه داشته باشید که جملاتی که می نویسید بیش از اندازه طولانی نشوند تا خوانا تر باشند. جملات طولانی ممکن است در ساعات پایانی شب و زمانی که کاربر خسته است آزاردهنده باشند.

 
این مطلب را از دست ندهید :   نرخ تبدیل چیست و چرا باید آن را افزایش داد؟

از دیدگاه مشتری نگاه کنید


 

۵-  پا در کفش مشتری کنید


وقتی صفحه فرود یا صفحه محصول میسازید توجه کنید که خواسته مشتری را در نظر بگیرید. یک تبلیغ نویس حرفه ای می داند که باید خودش را جای مشتری قرار دهد و چند قدم با کفش های مشتری راه برود آن وقت می تواند به گونه ای تبلیغ نویسی را انجام دهد که مشتری احساس کند این دقیقا همان محصولی است که من میخواهم و بی صبرانه در صفحه خرید یا صفحه فرود به دنبال دکمه خرید یا … باشد. شاید محصولتان برای شما خیلی ارزشمند باشد اما مطمئنا برای مشتری محصول شما هیچ ارزشی ندارد! ارزش واقعی محصول شما برای مشتری ، دقیقا همان مسئله ایست که برای او حل میکند.

 

تبلیغ نویسی صفحه محصول


 

امیدوارم با به کارگیری این نکات بتوانید کسب و کار اینترنتی خودتان را بهبود ببخشید. اگر به تبلیغ نویسی حرفه ای علاقه مند هستید می توانید با تکمیل فرم زیر جدید ترین مطالب و محصولات مرتبط با تبلیغ نویسی را در ایمیل خودتان دریافت کنید. ضمنا با وارد کردن ایمیلتان یک کتاب الکترونیک با فرمت PDF شامل ۲۰ نکته کاربردی تبلیغ نویسی برای شما ایمیل خواهد شد. 

 

 

درباره نویسنده

محمدرضا حمیدی

من محمد رضا حمیدی، مدیر وب سایت بازاریابی دات نت هستم. بیش از 10 سال است که به کسب و کار های اینترنتی علاقه مند هستم. اولین کسب و کار اینترنتیم را سال 85 راه اندازی کردم، در این سالها تجربیات زیادی در مورد کسب و کار های اینترنتی کسب کردم. در کنار تجربیاتی که در این سالها به دست آورده ام، بیش از 5 سال است که به صورت حرفه ای مشغول مطالعه و یادگیری روش های جدید بازاریابی اینترنتی هستم. سال 94 تصمیم گرفتم تجربیات و دانشم را با علاقه مندان به اشتراک بگذارم و به دیگران کمک کنم تا راحت تر کسب و کار اینترنتیشان را شروع کنند، این شد که بازاریابی دات نت را شروع کردم ;)

مطالب مرتبط

2 نظر

 1. عباس نصیری

  سلام بنده دارای فروشگاه لوازم یدکی اتومبیل هستم قصد راه اندازی یک کانال تلگرام جهت فروشگاه و مشتریان خود را دارم البته زیاد از تبلیغ و چگونگی کار اطلاعات ندارم اگر اطلاعات مفیدی به ذهنتان میرسه لطفا راهنمایی کنید
  متشکرم

  پاسخ
  1. محمدرضا حمیدی
   محمدرضا حمیدی

   متشکر از اینکه مطالب سایت رو دنبال می کنید. شما میتونید مطالب مربوط به بازاریابی شبکه های اجتماعی رو از طریق سایت مطالعه کنید که به صورت مداوم بروز میشن.

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *