محتوای همیشه سبز چیست و چرا مهم است؟
محتوای همیشه سبز چیست و چرا مهم است؟ ۵٫۰۰/۵ ۱
۵٫۰۰ / ۵ stars


اگر شما در زمینه سئو یا بازاریابی محتوا فعالیت می کنید، احتمالا کلمه محتوای همیشه سبز را شنیده اید. اما محتوای همیشه سبز یا Evergreen Content چیست و چرا وب سایت شما به این نوع محتوا نیاز دارد؟ این نوع محتوا در حقیقت یک ایده ی ساده را دنبال میکند، ” محتوایی که همیشه تازه باشد به سایت شما کمک می کند تا ترافیک بیشتری را جذب کند.” در ادامه در مورد این نوع محتوا بیشتر توضیح خواهم داد و به شما می گویم چرا تولید محتوای همیشه سبز باید جزء لاینفک برنامه بازاریابی محتوای شما باشد.

 

محتوای همیشه سبز
محتوای همیشه سبز چیست؟


محتوای همیشه سبز یا Ever Green Content یک نوع محتوای بهینه شده برای موتور های جستجو ( SEO Content ) است که تا مدت زیادی مرتبط و بروز باقی می ماند. این نوع محتوا مانند درختان همیشه سبز که در تمام فصل های سال برگ های سبز خود را حفظ می کنند، تا مدت طولانی برای کاربران جذاب هستند و جذابیت خود را از دست نمی دهند به همین دلیل این نام گذاری برای این نوع محتوا صورت گرفته است. این نوع محتوا در گذر زمان جذابیت و ارزش خود را از دست نمی دهد.

 

ممکن است فکر کنید تمام محتوایی که برای وب سایت ها تولید می شود مرتبط و جذاب هستند، چطور ممکن است این محتوا جذابیتشان را از دست بدهند؟ و این نوع محتوا جه تفاوتی با بقیه مطالب وب سایتمان دارد؟

 


همه ی محتوا نویس ها سعی می کنند تا مطالب جذاب و مرتبط تولید کنند اما بسیاری از نوشته ها در بازه ای از زمان محبوب و جذاب هستند و پس از مدتی جذابیت خود را از دست می دهند. مثلا فرض کنید شما یک مطلب راجع به زمان عرضه آیفون ۸ بنویسید. مقاله شما در مدت کوتاهی بازدید قابل توجهی جذب می کند اما پس از ارائه ایفون ۸ بازدید مطلب شما به یکباره به کلی از بین می رود یا مثلا فلان هنر پیشه به واسطه بازی در یک سریال مدتی بر سر زبان می افتد و مدتی بعد فراموش می شود. در همه سایت ها می توان چنین مطالبی پیدا کرد که تحت تاثیر ترند های روز نوشته شده اند. سایت های خبری از آن دسته سایت هایی هستند که اگر وبمستران هوشمندی نداشته باشند، در این دام گرفتار می شوند!

 
این مطلب را از دست ندهید :   روش های پاسخ به اعتراضات مشتریان

چرا محتوای همیشه سبز برای سایتمان مهم است؟


شاید بپرسید مگر چه اشکالی دارد؟ یک سایت خبری همیشه موضوعات جدید را بر روی سایتش منتشر می کند و به نوعی در ازای هر مطلب که قدیمی می شود یک مطلب جدید جایگزین می شود! تا اینجای کار هیچ اشکالی ندارد اما اشکال اساسی آنجا بوجود می آید که با این کار شما همیشه باید برای حفظ جایگاه فعلیتان تلاش کنید و پدیده ای به نام اثر مرکب را نادیده گرفته اید!

 

 

تفاوت محتوای عادی با محتوای همیشه سبز دقیقا مثل تفاوت درآمد کارمندی و کارآفرینی است! با توجه به دانش موجود هر یک از ما ۲۴ ساعت در شبانه روز زمان در اختیار داریم، یک کارمند موفق و یک کارآفرین موفق هر دو چیزی در حدود ۱۲ ساعت در روز صرف کارشان می کنند. اما درآمد کارمند تقریبا تا پایان دوران کارمندیش ثابت است و اگر یک روز سر کار نرود درآمد آن روز را از دست می دهد اما یک کارآفرین شاید در سال اول کارش درآمد بسیار کمتری نسبت به یک کارمند داشته باشد اما پنج سال بعد درآمد آن کارآفرین چندین برابر درآمد آن کارمند شده است و اگر کسب و کارش را درست ساخته باشد حتی اگر یک ماه هم سر کار نرود باز هم چندین برابر آن کارمند سود می کند!

 

 

شما هم اگر یک محتوای معمولی تاریخ مصرف دار روی سایتتان منتشر می کنید باید بدانید این محتوا تا چند ماه دیگر هر ماه برای شما چند بازدید کننده ایجاد می کند و بعد از چند ماه این بازدیدها از بین می روند و باید محتوای جدیدی جایگزین کنید تا بازدیدتان در همان سطح قبلی باقی بماند اما محتوای همیشه سبز یعنی شما از امروز تا چند سال آینده از طریق این محتوا با کمترین بروز رسانی ممکن می توانید هر ماه بازدید کننده داشته باشید و مطلب بعدی شما به این بازدید کننده ها می افزاید و در کوتاه مدت بازدید سایتتان را از دست نمی دهید.

 

در ادامه برخی از مطالبی که بعد از مدتی بازدید کنندگان خود را از دست می دهند برای شما نوشته ام

 
این مطلب را از دست ندهید :   ضرورت بازاریابی اینستاگرام برای کسب و کار ها

این موارد محتوای همیشه سبز نیستند • اخبار داغ

 • آمار های ماهیانه یا سالیانه

 • مطالب در مورد مد و لباس های فصل

 • مطالب در مورد ترند های روز

 • معرفی گجت ها و وسایل دیجیتال جدید

 • مطالب مربوط به مناسبت ها


 

 

موضوعات همیشه سبز


شاید فکر کنید اصلا محتوای همیشه سبز وجود ندارد و همیشه در گذر زمان خواسته های مردم تغییر می کند این موضوع تا حدی درست است اما موضوعاتی وجود دارند که بعضی از آنها قرن ها برای انسان ها جالب توجه بوده اند و هستند، برخی از این موضوعات را میتوان به صورت زیر طبقه بندی کرد:

 1. ارتباط با جنس مخالف ، عشق و ازدواج

 2. غذا

 3. موضوعات مالی، کسب درآمد و پس انداز

 4. تربیت کودکان

 5. تناسب اندام

 6. اشتغال و کار


اگر موضوع فعالیت شما مرتبط با موضوعات بالاست به سادگی می توانید محتوای همیشه سبز تولید کنید و مطمئن باشید به این سادگی ها مخاطبان شما کم نمی شوند. اما اگر در موضوعات دیگر فعالیت می کنید به این معنی نیست که شما نمی توانید

 

 

ایده هایی برای تولید محتوای همیشه سبز


در هر زمینه ای که کار می کنید می توانید موضوعاتی را برای تولید محتوای همیشه سبز پیدا کنید که به شما کمک می کند همیشه از طریق موتور جستجوی گوگل ورودی جذب کنید. در ادامه چند ایده برای توليد محتواي هميشه سبز به شما معرفی می کنم.

 • سوالات متداول علاقه مندان به کسب و کارتان را پیدا کنید

 • نکات و ترفند های مربوط به کسب و کارتان را به علاقه مندان آموزش دهید.

 • تعریف واژه های مربوط به کسب و کارتان یا توضیح مفاهیمی که کاربران در مورد آن سوال دارند

 • روش استفاده از امکانات محصول

این مطلب را از دست ندهید :   اشتباهات رایج در برندسازی

در هر حوزه ای که فعالیت می کنید می توانید صد ها مقاله همیشه سبز بنویسید کافیست کمی وقت صرف شناختن محصولات و مشتریانتان کنید و مثل آنها به دنیا نگاه کنید تا متوجه شوید چه موضوعاتی همیشه برای آنها جذاب است.

با در نظر گرفتن این نکات و در عین حال در نظر داشتن نکات سئو و محتوا نویسی می توانید مطالبی برای سایتتان تولید کنید که ماهها و سالها برای شما بازدید کننده جذب کنند.

درباره نویسنده

محمدرضا حمیدی

من محمد رضا حمیدی، مدیر وب سایت بازاریابی دات نت هستم. بیش از 10 سال است که به کسب و کار های اینترنتی علاقه مند هستم. اولین کسب و کار اینترنتیم را سال 85 راه اندازی کردم، در این سالها تجربیات زیادی در مورد کسب و کار های اینترنتی کسب کردم. در کنار تجربیاتی که در این سالها به دست آورده ام، بیش از 5 سال است که به صورت حرفه ای مشغول مطالعه و یادگیری روش های جدید بازاریابی اینترنتی هستم. سال 94 تصمیم گرفتم تجربیات و دانشم را با علاقه مندان به اشتراک بگذارم و به دیگران کمک کنم تا راحت تر کسب و کار اینترنتیشان را شروع کنند، این شد که بازاریابی دات نت را شروع کردم ;)

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *