بازاریابی مشتری گرا
بازاریابی مشتری گرا ۵٫۰۰/۵ ۲
۵٫۰۰ / ۵ stars


بازاریابی مشتری گرا کلید موفقیت در بازار

بازاریابی مشتری گرا


در گذشته تقاضای مشتریان بیشتر از عرضه کالا بود. در آن زمان کافی بود تا شما محصولی در اختیار داشته باشید تا بتوانید آن را بفروشید. اگر شرایط ۲۰ سال قبل را با شرایط امروز مقایسه کنید تفاوت ها را متوجه میشوید. مثلا به یاد دارم حدود ۱۶ – ۱۷ سال پیش مردم برای خرید یک شیشه شیر با تصویری از کله یک گاو ،  اول صبح صف میکشیدند آخر سر هم شیر تمام می شد و عده ای دست خالی به خانه می رفتند. امروزه مردم برای خرید شیر در هر ساعت از شبانه روز به هایپر مارکتی می روند که جای پارک مناسبی داشته باشد و در یخچالی که بیش از ۲۰ نوع شیر با طعم ها ، مارک ها و ویژگی های متفاوت در بسته بندی های شیک وجود دارند شیر دلخواهشان را بر میدارند و در نهایت به صندوق دار مراجعه میکنند و اگر صف صندوق شلوغ باشد معترض می شوند.

بازاریابی


در گذشته کافی بود شما محصولی داشته باشید تا مشتری برای خرید آن صف بکشد اما امروز تولید کنندگان و فروشندگان هستند که برای فروش به مشتری صف کشیده اند و هرچه بیشتر پیشرفت کنیم این شرایط بیشتر بر بازار حاکم می شود.

اگر شما هم هنوز این دیدگاه را دارید که مشتری برای محصول شما سر و دست می شکند سخت در اشتباهید. امروزه تولید کننده و فروشنده ای برنده است که به نیاز های مشتری توجه کند.

بازاریابی


از این منظر دو شیوه برای بازاریابی محصولات و خدمات در پیش روی افراد است :

در شیوه ی اول فروشنده یا تولید کننده اول محصول یا خدمتی را تهیه می کند و پس از آماده شدن خدمات و محصولات به دنبال مشتری میگردد و محصول را به مشتری می فروشد.

در شیوه ی دوم که نگاه نسبتا جدیدی در زمینه بازاریابی است ، تولید کننده یا فروشنده ابتدا به دنبال کشف نیاز های مشتری می رود و سپس سعی می کند محصولی ارائه کند که نیاز مشتری را مرتفع سازد. در این شیوه مشتری رضایت بسیار بیشتری از خدمات و محصولات خواهد داشت و فرآیند بازاریابی بسیار ساده تر و کم هزینه تر خواهد بود.
این مطلب را از دست ندهید :   باید ها و نباید های ایمیل مارکتینگ

بازاریابی


یکی از مهم ترین اصول بازاریابی و فروش جلب رضایت مشتری بعد از انجام فروش است و زمانی که شما محصولی متناسب با نیاز مشتری به او بفروشید قطعا بعد از انجام خرید نه تنها از معامله با شما پشیمان نخواهد شد بلکه شما را به سایر دوستان و آشنایانش هم معرفی خواهد نمود.

 

زمانی که شما قصد دارید بازاریابی مشتری گرا انجام دهید باید محصول شما هم مشتری گرا باشد و بر همین اساس باید تمام فرآیند ها بر اساس نیاز بازار و مشتری طراحی شود.

بازاریابی مشتری گرا بر این تاکید دارد که شما باید محصول و خدماتی ارائه دهید که مشتری به آن نیاز دارد یا محصول و خدمات خود را همراه با تغییرات نیاز های مشتری تغییر دهید.

بازاریابی


تا چند سال پیش در بازار رقابت بر سر محصول بود اما امروزه با تعدد تولید کنندگان و فروشندگان در بازار رقابت شدیدی برای جذب مشتری بوجود آمده است و به همین علت هر روز شاهد ارائه محصولات و خدمات جدید تر و بهینه تر هستیم و هرچه بازار یک محصول باز تر باشد رقابت شدید تر و محصولات متنوع تر است و فقط در بازارهای انحصاری است که کالا ها و خدمات از نظر کیفیت و کمیت تنوع ندارند.


بازاریابی


کسب و کار های بزرگ بسیاری در چند دهه اخیر با این تفکر که محصول برتری در اختیار دارند و مالک بازار هستند به سمت نابودی رفته اند و کسب و کار های کوچک بسیاری هم توانسته اند با پاسخ صحیح به نیاز های مشتری بازار را از چنگ شرکت های بزرگ بربایند. مقایسه سرنوشت شرکت آی بی ام و اپل نمونه ی مناسبی برای تایید این گفتار است.

این مطلب را از دست ندهید :   آموزش فروش به روش AIDA

درباره نویسنده

محمدرضا حمیدی

من محمد رضا حمیدی، مدیر وب سایت بازاریابی دات نت هستم. بیش از 10 سال است که به کسب و کار های اینترنتی علاقه مند هستم. اولین کسب و کار اینترنتیم را سال 85 راه اندازی کردم، در این سالها تجربیات زیادی در مورد کسب و کار های اینترنتی کسب کردم. در کنار تجربیاتی که در این سالها به دست آورده ام، بیش از 5 سال است که به صورت حرفه ای مشغول مطالعه و یادگیری روش های جدید بازاریابی اینترنتی هستم. سال 94 تصمیم گرفتم تجربیات و دانشم را با علاقه مندان به اشتراک بگذارم و به دیگران کمک کنم تا راحت تر کسب و کار اینترنتیشان را شروع کنند، این شد که بازاریابی دات نت را شروع کردم ;)

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *