تفاوت های تبلیغ نویسی و محتوا نویسی
تفاوت های تبلیغ نویسی و محتوا نویسی ۵٫۰۰/۵ ۱
۵٫۰۰ / ۵ stars


مهم ترین تفاوت تبلیغ نویسی و محتوا نویسی چیست؟


کار یک محتوا نویس و یک تبلیغ نویس بسیار شبیه هم است. هردوی آنها از کلمات برای تولید یک محتوای جذاب استفاده می کنند. اما مهم ترین تفاوتی که بین تبلیغ نویسی و محتوا نویسی وجود دارد، هدفی است که دنبال می کنند. هدف ما از تبلیغ نویسی فروش است، البته منظور از فروش انجام کاریست که نویسنده انتظار دارد و ممکن است بعضی از اوقات هیچ پولی رد و بدل نشود اما کاری که مد نظر تبلیغ نویس است انجام شود. در محتوا نویسی هدف اصلی ارائه اطلاعات مفید به مخاطبان و کمک به حل مسائل آنها برای ایجاد جذابیت، علاقه و وفاداری نسبت به برند است.

 

تبليغ نويسي و محتوا نويسي در حقیقت دو روی سکه تولید محتوا هستند. در ادامه به بررسی تفاوت های محتوا نويسي و تبليغ نويسي خواهیم پرداخت.


محتوا نویسیمحتوا نویسی


محتوا نویس ها افرادی هستند که بر اساس خواسته های مشتریان محتوای ارزشمند و مرتبط تولید می کنند و از روش های مختلف برای بهینه کردن مقالاتشان در موتور های جستجو استفاده می کنند و از ترفند های مختلف برای انتشار بیشتر محتوای تولیدیشان در شبکه های اجتماعی و سایر سایت ها استفاده می کنند. محتوای ارزشمندی که محتوا نویس ها تولید می کنند باعث می شود تا مخاطبان با خواندن آن به برند و کسب و کار شما علاقه مند شوند و شما را دنبال کنند. از سوی دیگر محتوای تولید شده باید همسو و مرتبط با محصولات و کسب و کار شما باشد تا پیام شما به جامعه ی مورد نظرتان مخابره شود. هدف شما جذابیت برای همه نیست بلکه باید برای مشتریانتان جذاب باشید. یکی از انواع موثر محتوا برای جذب مخاطبان محتوای همیشه سبز است.

 

هدف شما از محتوا نویسی جذب مخاطب مرتبط و ارائه اطلاعات و دانش ارزشمند به شیوه ای جذاب به آنهاست. در حقیقت محتوا نویسی موتور محرکه بازاریابی محتوا ست. محتوا نویسی درست به شما کمک می کند تا با کمترین هزینه افرادی که به محصولات شما علاقه مند هستند را جذب کنید و با ارائه اطلاعات ارزشمند رایگان به آنها، آنها را به خودتان علاقه مند و وفادار کنید.

 

 
این مطلب را از دست ندهید :   بازاریابی مشتری گرا

تبلیغ نویسی


 

تبلیغ نویسی


ویکی پدیا تبليغ نويسي را این طور تعریف کرده است : “تبلیغ نویسی عمل نوشتن متن با هدف تبلیغات یا سایر روشهای بازاریابی است.”

تبلیغ نویس ها متخصص نوشتن متن های فوق العاده جذاب و ارزشمند هدفمند برای فروش محصولات هستند. یک تبلیغ نویس می تواند کاری کند تا اثر بخشی تبلیغات شما بیشتر شود. منظور از تبلیغات هر نوع تماسی است که شما با مخاطب برقرار می کنید تا نهایتا او را به مشتری تبدیل کنید. تبلیغ می تواند یک بنر، یک تیتر برای نمایش در گوگل، صفحات فرود و یا صفحات محصول شما باشد.

 

تبلیغ نویس های حرفه ای سعی می کنند تا نظر مشتری را در کمترین زمان ممکن با استفاده از کمترین کلمات ممکن جلب کنند و این یکی از تفاوت های تبلیغ نویسی و محتوا نویسی است. محتوا نویس سعی می کند تا مطالب را به طور کامل توضیح دهد و هیچ دلیلی برای کوتاه کردن متن ندارد و سعی می کند تا حد ممکن به نوشته اش پر و بال بدهد چون باید اطلاعات را به طور کامل به مخاطب منتقل کند. اما تبلیغ نویس سعی می کند در کوتاه ترین زمان ممکن نظر مشتری را جلب کند تا به مرحله بعد برود. در حقیقت راه حل مسئله مشتری در متن تبلیغ نیست بلکه متن تبلیغ به مشتری پیشنهاد می دهد که راه حل تو این محصول است و می توانی با انجام این کار این محصول را به دست بیاوری.

 

این که گفته می شود تبلیغ نویس در کمترین زمان و با کمترین کلمات نظر افراد را جلب می کند به این معنی نیست که محتوای نوشته شده یک تبلیغ نویس الزاما کوتاه تر از محتوای نوشته شده توسط یک محتوا نویس است. فرض کنید از شما میخواهند برای یک پیام بازرگانی ۱۰ ثانیه ای در صدا و سیماست تبلیغ نویسی کنید، باید در کمترین زمان و با کمترین کلمات پیام را به مخاطب منتقل کنید و او را به انجام عمل موردنظرتان ترغیب کنید. شاید برای اینکار از ۳ یا ۴ کلمه استفاده کنید! اما آیا اگر ده دقیقه برنامه رادیویی را برای تبلیغ همان محصول به شما بدهند، باز هم همان ۳ – ۴ کلمه را به کار می برد؟! یقینا خیر.

 

در کسب و کار های اینترنتی و تبلیغات اینترنتی هم دقیقا همین موضوع وجود دارد. زمانی که یک بنر تبلیغاتی کوچک طراحی می کنید یک پیام کوتاه به مخاطب ارسال می کنید و زمانی که لندینگ پیج یا صفحه محصول طراحی می کنید یک پیام چند هزار کلمه ای را به مخاطب ارسال می کنید! اما در هر دو حالت سعی می کنید با کمترین کلمات مشتری را متقاعد کنید کار موردنظرتان را  انجام دهد اما در صفحه محصول و صفحه فرود این امکان برای شما وجود دارد که بار ها و بارها مخاطب را ترغیب کنید.

 

آنچه واضح است اینست که هیچ فردی وقتی قصد خرید یک محصول را دارد یک مقاله ۲ هزار کلمه ای را در مورد آن نمی خواند، پس چرا آن را مینویسیم؟

اگر با رویکرد محتوا نویسی صفحه محصول بنویسیم احتمال این وجود دارد که نه تنها این ۲ هزار کلمه کمکی به فروشمان نکند، بلکه باعث کاهش فروشمان هم بشود. اما همان طور که گفتم تبلیغ نویسی بر مختصر نویسی تمرکز دارد. یعنی شما صفحه ی ۲ هزار کلمه ایتان را به ۱۰ یا ۲۰ بخش کوچک تقسیم می کنید و هر یک از این بخش ها ماموریت پیدا می کنند تا مشتریان را به طور مستقل به انجام کار مورد نظر شما ترغیب کنند و معمولا هر فرد با خواندن قسمتی از این متن بلند تصمیم خود را برای خرید محصول شما نهایی می کند.

 

 

 
این مطلب را از دست ندهید :   چگونه از اینترنت کسب درآمد کنیم

تبلیغ نویسی یا محتوا نویسی ؟


بسیاری از وبمستر ها می پرسند: “برای موفقیت بیشتر بهتر است تبلیغ نویس خوبی باشم یا محتوا نویس خوب؟” شما فکر می کنید کدام یک در موفقیت یک کسب و کار نقش مهم تری دارد؟

در حقیقت هر دو مهارت تبلیغ نویسی و محتوا نویسی مکمل یکدیگر و برای موفقیت هر برنامه بازاریابی محتوا لازم هستند. اگر شما محتوا نویس خوبی نباشید نمی توانید وفاداری و اعتماد مخاطبان را جلب کنید و برای جذب مشتری باید هزینه های بسیاری انجام دهید و اگر تبلیغ نویس خوبی نباشید نمی توانید به آن میزان که باید به بازدیدکنندگان سایت و مخاطبانتان محصول بفروشید و در حقیقت سود کسب و کارتان کم می شود. پس اگر میخواهید کسب و کار اینترنتی شما رشد و موفقیت بیشتری داشته باشد باید هر دو مهارت را پرورش دهید تا بتوانید از تمام پتانسیل ها برای جذب مخاطب به کسب و کارتان و تبدیل مخاطبان به مشتری استفاده کنید.

 

 

نظرات و سوالات ارزشمندتان را با من و همکارانم در میان بگذارید. شما می توانید نظر خودتان را زیر همین مطلب ثبت کنید. برای ثبت نظرتان اینجا کلیک کنید.

 

درباره نویسنده

محمدرضا حمیدی

من محمد رضا حمیدی، مدیر وب سایت بازاریابی دات نت هستم. بیش از 10 سال است که به کسب و کار های اینترنتی علاقه مند هستم. اولین کسب و کار اینترنتیم را سال 85 راه اندازی کردم، در این سالها تجربیات زیادی در مورد کسب و کار های اینترنتی کسب کردم. در کنار تجربیاتی که در این سالها به دست آورده ام، بیش از 5 سال است که به صورت حرفه ای مشغول مطالعه و یادگیری روش های جدید بازاریابی اینترنتی هستم. سال 94 تصمیم گرفتم تجربیات و دانشم را با علاقه مندان به اشتراک بگذارم و به دیگران کمک کنم تا راحت تر کسب و کار اینترنتیشان را شروع کنند، این شد که بازاریابی دات نت را شروع کردم ;)

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *