بهبود مستمر ، راز موفقیت ژاپنی ها
بهبود مستمر ، راز موفقیت ژاپنی ها ۵٫۰۰/۵ ۵
۵٫۰۰ / ۵ stars


نظریه بهبود مستمر

بهبود مستمر ، راز موفقیت ژاپنی ها


(改善) کایزن به چه معناست ؟

کلمه 改善 ( کایزن Kaizen ) در زبان ژاپنی از دو بخش 改 ( کای Kai )  به معنی تغییر و 善 ( زن Zen ) به معنی خوب تشکیل شده است و ترکیب این دو بخش به معنای بهبود است. کایزن یا بهبود مستمر یک استراتژی مدیریتی ژاپنی است و بیان می کند که هیچ وقت دست از تلاش برای بهبود بر ندارید. بهبود مستمر تمام افراد یک سازمان از مدیر عامل تا کارگر ساده را در بر می گیرد . این تئوری بر روی بهبود فرآیند های موجود در سازمان تمرکز دارد نه بهبود مستقیم محصول.


این نظریه برای نخستین بار پس از جنگ جهانی دوم توسط چندین کسب و کار ژاپنی به کار گرفته شد. در سال های بعد به سراسر جهان انتقال یافت و هم اکنون این نظریه مدیریتی در خارج از محیط کسب و کار نیز برای بهبود فرآیند ها و افزایش کیفیت مورد استفاده قرار می گیرد.


در نظریه بهبود مستمر در هر مرحله نسبت به مرحله قبل فرآیند ها فقط کمی بهتر می شوند اما در هر مرحله این بهبود وجود دارد. استفاده از این نظریه ژاپنی در مدیریت کسب و کار های کوچک می تواند بازدهی آنها را در مدت کوتاهی به میزان چشم گیری افزایش داده و ضایعات و تلفات را به شدت کاهش دهد.


آموزش بازاریابی


بهبود مستمر KaiZen کایزن


مراحل اجرای بهبود مستمر


نظریه بهبود مستمر را می توان از طریق یک مدل ۴ بخشی در کسب و کار پیاده سازی نمود که یکی از چندین ابزار رایج اجرای نظریه بهبود مستمر در محیط کسب و کار است. مدل PDCA از ۴ مرحله زیر تشکیل شده است.

این مطلب را از دست ندهید :   اشتباهات رایج در بازاریابی

فرآیند بهبود مستمر


مرحله ی نخست : طرح ریزی (Plan)


در این مرحله یکی از فرآیند هایی را که می توان در شرایط و محدودیت های فعلی با کمترین هزینه یا بدون هزینه به منظور بهبود کارآیی تغییر داد را پیدا می کنیم و با توجه به شرایط و محدودیت ها برنامه هایی را جهت اعمال این تغییر طرح ریزی می کنیم.


مرحله دوم : اجرا (DO)


در این مرحله تمام مراحل دقیقا مطابق طرحی که در مرحله قبلی طراحی شده در مقیاس کوچک یا برای مدت محدود اجرا می شوند تا محصول به دست آید.


مرحله سوم : بازنگری (Check)


در این مرحله نتایج حاصل از این تغییر را با نتایج قبلی مقایسه می کنیم و نتایجی که این تغییرات به وجود آورده است را استخراج و آنالیز می نماییم.


مرحله چهارم : اجرا (ACT)


در این مرحله با توجه به نتایج آنالیز مرحله قبل ، در صورت موثر بودن تغییر آن را جهت اجرا در مقیاس کلان یا اجرای دائمی به صورت یک استاندارد یا دستورالعمل دائم درآورده و از آن پس آن را در کسب و کارمان اجرا می نماییم. در صورتی که در آنالیز نتایج ، تغییری که در مرحله اول طرح ریزی شد موثر شناخته نشود ، اجرای آن کنار گذاشته شده و مجددا به مرحله ی نخست باز می گردیم.


آموزش بازاریابی


سایر روش های متداول بهبود مستمر مانند Six Sigma ، Lean و TQM از طریق تاکید بر مشارکت کارکنان و کار تیمی ، اندازه گیری و سیسماتیک کردن فرآیند ها ، کاهش خطا ، رفع نقایص و کاهش سیکل های زمانی باعث افزایش راندمان فرایند ها و افزایش کیفیت محصول می شوند.

این مطلب را از دست ندهید :   نقش استراتژی در کسب و کار

درباره نویسنده

محمدرضا حمیدی

من محمد رضا حمیدی، مدیر وب سایت بازاریابی دات نت هستم. بیش از 10 سال است که به کسب و کار های اینترنتی علاقه مند هستم. اولین کسب و کار اینترنتیم را سال 85 راه اندازی کردم، در این سالها تجربیات زیادی در مورد کسب و کار های اینترنتی کسب کردم. در کنار تجربیاتی که در این سالها به دست آورده ام، بیش از 5 سال است که به صورت حرفه ای مشغول مطالعه و یادگیری روش های جدید بازاریابی اینترنتی هستم. سال 94 تصمیم گرفتم تجربیات و دانشم را با علاقه مندان به اشتراک بگذارم و به دیگران کمک کنم تا راحت تر کسب و کار اینترنتیشان را شروع کنند، این شد که بازاریابی دات نت را شروع کردم ;)

مطالب مرتبط

1 نظر

  1. ‍پینگ بک: MVP یا کمینه محصول پذیرفتی - آموزش بازاریابی و فروش

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *