اشتباهات رایج در بازاریابی
اشتباهات رایج در بازاریابی ۵٫۰۰/۵ ۱
۵٫۰۰ / ۵ stars


اشتباهات بازاریابی

اشتباهات رایج در بازاریابی


تعدادی از اشتباهات پرتکرار بازاریابی که ممکن است برای بسیاری از کسب و کار ها اتفاق بیفتد در ادامه بررسی شده است تا با عدم تکرار این اشتباهات از پرداخت هزینه های گزاف و تحمیل ضرر به کسب و کار ها جلوگیری شود.

نامشخص بودن مشتریان 

بسیاری از کسب و کار ها را می توان یافت که یک محصول عالی طراحی می کنند و از تمام توان فنی و اجرایی برای تولید هرچه بهتر و با کیفیت تر یک محصول استفاده می کنند و با نگاهی خوش بینانه فکر می کنند می توانند با فروش این محصول ثروتمند شوند ! این تفکر در حالیست که هیچ مطالعه ای بر روی بازار و مشتریان محصول ساخته شده نداشته اند و اگر از آنها بپرسید این محصول را دقیقا چه کسی می خرد و به چه علتی باید این محصول را بخرد؟ دقیقا نمی دانند چه افرادی به چه علت محصول را خواهند خرید بعضی دیگر نیز بر اساس ایده پردازی های خود تمام افراد جامعه را مشتریان خود می پندارند که این رویکرد هم یک اشتباه دیگر است که در ادامه به توضیح آن خواهم پرداخت.

پس اگر بهترین محصولات را تولید کردید ولو اینکه بسیار باکیفیت ، جدید و تحسین برانگیز باشند ، قبل از سرمایه گذاری کلان سعی کنید عملیات های بازارسنجی را انجام دهید و جامعه مشتریان خود را شناسایی کنید. حتی اگر ایده ای ناب در سر دارید نترسید ، در مورد ایده ی خود و نتایج و کارکرد های آن به صورت غیر مستقیم از افراد نظر خواهی کنید.

بازاریابی


همه ی افراد مشتری شما نیستند


اغلب افراد وقتی قصد ارائه کالا یا خدماتی را دارند سعی می کنند محصول خود را طوری طراحی کنند یا ارائه دهند که تمام افراد جامعه مخاطب تبلیغاتی آنها باشند ، باید بدانید اگر در ایام گذشته چنین امکانی وجود داشت امروزه این امکان بسیار محدود شده است. بهترین راه حل اینست که شما سعی کنید محصول یا کالایی ارائه دهید که افرادی خاص به آن نیاز داشته باشند و شما در آن زمینه در ذهن مشتری اولین باشید. البته اختیار با شماست می توانید محصولی ارائه دهید که مخاطب محصولتان تمام افراد جامعه باشند اما هیچ ویژگی خاصی برای محصولتان خلق نکرده باشید ، با این کار معمولا در رقابت های تبلیغاتی بی مورد سرمایه خود را از دست می دهید و در نهایت می توانید با هزینه ای بالا در ذهن مخاطبان بین ۱۰ برند برتر زمینه کاری خود باشید. اگر این اتفاق بیفتد شما خیلی خوش شانس بوده اید و توانسته اید حدود ۱۰ درصد از سهم بازار را بدست بیاورید.

این مطلب را از دست ندهید :   10 نکته برای بهبود تبلیغ نویسی در وب

راه حل دیگری نیر وجود دارد ، محصول خود را خاص کنید ! با افزودن ویژگی های جدیدی که تاکنون هیچ یک از محصولات مشابه نداشته است محصولی خاص برای قشر خاصی از جامعه تولید کنید. با این کار جامعه هدف شما ممکن است به ۱۰% افراد جامعه محدود شود اما با این کار شما با کمترین هزینه تبلیغاتی و اجرای کمپین های بازاریابی صحیح در جهت برند سازی می توانید اولین انتخاب جامعه مشتریان خود باشید و اگر کیفیت محصولتان خوب باشد با ظهور سایر رقبا با کیفیت مشابه، باز هم در همین موقعیت باقی خواهید ماند.  پس قبل از اینکه یک جنگ تبلیغاتی پر هزینه را شروع کنید ، کمی تامل کنید شاید راه درستی را در پیش نگرفته اید.


بازاریابی

بازاریابی تمام کار نیست 

یک جمله انگلیسی معروف می گوید ” هیچ چیز نمی تواند به سرعت یک برنامه بازاریابی خوب یک شرکت بد را نابود کند ” این جمله می گوید اگر خدمات خوبی ندارید و در حال پرداخت هزینه ای برای اجرای یک کمپین بازاریابی خوب هستید ، در حال پرداخت هزینه نابود کردن کسب و کار خودتان هستید.

بازاریابی زمانی اثر بخش خواهد بود که در ادامه باعث ایجاد فروش شود و فروش هم زمانی اثر بخش است که باعث جلب رضایت حداکثری مشتریان شود. دقیقا مفهومی مانند مفهوم عرضه و تقاضا بین بازاریابی و فروش و کیفیت خدمات و محصولات وجود دارد. هر کدام از کفه های ترازو که از تعادل خارج شود باعث ایجاد ضرر و زیان می شود و این تفاضل هرچه بیشتر شود ، ضرر مجموعه هم بیشتر خواهد شد. فرض کنید بتوانید همین الان به یکباره ۱۰۰۰ نفر را وارد قسمت فروش کسب و کارتان کنید ، با خودتان مرور کنید چه اتفاقاتی در ۶ ماه آینده برای کسب و کار شما روی می دهد ؟ ممکن است پاسخ دهید اصلا امکان ارائه خدمات به این افراد را به صورت همزمان ندارم ! پس سعی کنید زمانی که می خواهید برنامه ای تبلیغاتی اجرا کنید ، با خودتان بیندیشید کسب و کار شما در حال حاضر می تواند به چند مشتری با کیفیت عالی سرویس بدهد و در چه شرایطی کیفیت شما افت خواهد کرد ؟ بر اساس پاسخ هایی که برای این سوال پیدا می کنید ، از اجرای برنامه های تبلیغاتی که شما را به سمت این شرایط می برد دوری کنید.

بازاریابی

فراتر از ظرفیت کسب و کارتان بازاریابی نکنید

بسیاری از مدیران شرکت ها در جلسات بازاریابی  دوست دارند یک کمپین فروش بزرگ برگزار کنند و  ادعا می کنند اگر بتوانند با یک کمپین بازاریابی ، فروش خود را افزایش دهند نیرو های بیشتری جذب می کنند ، دستگاه های بیشتری می خرند و خلاصه بلافاصله پس از افزایش فروش کیفیت کار خود را بالا می برند. اما این یک خیال باطل بیش نیست . شاید تعداد انگشت شماری از کسب و کار ها توانسته باشند چنین کاری انجام دهند اما خیلی از کسب و کار ها با این کار از گردونه رقابت بیرون افتاده اند. زمانی که شما در حال اجرای یک کمپین فروش هستید اصلا زمان مناسبی برای ارتقا کیفیت و افزایش ظرفیت نیست. بسیاری از کسب و کار ها با این دیدگاه وارد میدان شده اند اما با رشد ناگهانی فروش موفق به تامین نیاز های مشتری با کیفیت مطلوب نشده اند و مشتری های قبلی را هم از دست داده اند. بهتر است کمپین فروش را به اندازه ی ظرفیت ارائه خدمات خود طراحی کنید و در آینده با سودی که از اجرای این کمپین نصیبتان می شود و با فرصتی که در اختیار دارید اقدام به افزایش کیفیت و ظرفیت نمایید و بعد از آن کمپین فروش وسیع تری طراحی کنید.

 

بازاریابی

فقدان مزیت رقابتی

یک کمپین تبلیغاتی زمانی که هیچ مزیت رقاتبی را در مقایسه با رقبای خود نداشته باشد اثر بخشی مطلوبی نخواهد داشت و تنها مانند یک مسکن می تواند برای مدت کوتاهی واقعیت ها را از چشم صاحبان کسب و کار دور کند. زمانی که شما قصد برگزاری یک کمپین تبلیغاتی را دارید باید بتوانید در کمتر از ۷ ثانیه یا به عبارتی با کمتر از ۲۰ کلمه مخاطب را متقاعد کنید که محصول شما دارای یک برتری کارآمد است. اگر نمی توانید این کار را انجام دهید ، یا محصول خوبی را انتخاب نکرده اید یا درست محصول خود را بررسی نکرده اید . شما باید محصول خود و رقبایتان را بررسی کنید و برتری محصولتان را پیدا کنید یا اگر این برتری وجود ندارد آن را خلق کنید. با این کار بازدهی کمپین های شما بسیار بیشتر از زمانی است که قصد رقابت بیهوده را دارید.

 

 

درباره نویسنده

محمدرضا حمیدی

من محمد رضا حمیدی، مدیر وب سایت بازاریابی دات نت هستم. بیش از 10 سال است که به کسب و کار های اینترنتی علاقه مند هستم. اولین کسب و کار اینترنتیم را سال 85 راه اندازی کردم، در این سالها تجربیات زیادی در مورد کسب و کار های اینترنتی کسب کردم. در کنار تجربیاتی که در این سالها به دست آورده ام، بیش از 5 سال است که به صورت حرفه ای مشغول مطالعه و یادگیری روش های جدید بازاریابی اینترنتی هستم. سال 94 تصمیم گرفتم تجربیات و دانشم را با علاقه مندان به اشتراک بگذارم و به دیگران کمک کنم تا راحت تر کسب و کار اینترنتیشان را شروع کنند، این شد که بازاریابی دات نت را شروع کردم ;)

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *